הריון – מעקב הריון, בדיקות

הריון - מעקב הריון, בדיקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הריון - מעקב הריון, בדיקות

הריון - מעקב הריון, בדיקות

נשים ילדו מאז ומעולם ועם זאת נתפסים  ההריון והלידה כאירוע מדהים ומיוחד, כחוויה חד פעמית. מסע גדול שמתחיל במפגש בין ביצית וזרע ליצירת חיים, ממשיך בשינויים גופנים, נפשיים והורמונאליים. נגמר בשיא: הלידה.

הריון נמשך 266 ימים, שהם תשעה חודשים. הרופאים סופרים לפי שבועות ולפיהם היריון מחושב מהיום הראשון של הוסת האחרונה, שהם בערך שבועיים לפני  הפריה.

לכן הריון לפי החישוב הרופאים נמשך כ – 280 ימים, הנספרים  כארבעים שבועות. למעשה כשבועיים בערך לאחר ההפריה, במועד בו הווסת  צפוי להגיע, הרופאים יגידו שאת מתחילה את השבוע החמישי של ההיריון. נהוג  לחלק את ההריון לשלושה חלקים. השליש הראשון מתחיל מיום העיבור ועד סוף השבוע 14. השליש השני חל משבוע 15 ועד סוף שבוע 26. השליש השלישי הוא כל הזמן הנותר עד ללידה.

משך ההריון מאפשר לך  להתרגל לשינויים הפיזיים והנפשיים, להכיר את עצמך. תוכלי לתכנן את חייך החדשים, לבדוק את עמדותיך לגבי הנקה, לעבור קורס הכנה ללידה, לבקר בחדר יולדות, להיפגש עם אחות ליווי הריון, לבדוק אפשרות להעזר בדולה ולהכין עצמך לקראת הלידה והמפגש המרגש עם מי שגדל בתוכך במשך תשעה חודשים.

אם הינך אישה עובדת בדקי מהן זכויות נשים בהריון במקום העבודה, ואת זכויות נשים בהריון ולידה.

הכנה להריון

אם הינך מתכננת להיכנס להריון,  חשוב להכין את גופך לקראתו. הריון ולידה מוצלחים תלויים בבריאות שני בני הזוג. זה הזמן להפסיק לעשן ולשתות אלכוהול, מכיוון ששתיית אלכוהול בהריון עלולה לגרום נזק לעובר. להשתדל לאכול בצורה בריאה ככל האפשר ולרדת במשקל במידת הצורך, המלצה זו נוגעת לשני בני הזוג. אם נטלת גלולות מומלץ לחכות שני מחזורי וסת לפני שמנסים להיכנס להריון.

שלושה חודשים לפני הכניסה להריון מומלץ ליטול חומצה פולית, הכמות המומלצת היא 400 מיקרוגרם ביום. מומלץ לצרוך חומצה פולית עד סוף השליש הראשון של ההריון לפחות. מחקרים מראים כי  חומצה פולית מקטינה את הסיכון למומים בעמוד השדרה ובמערכת העצבים של העובר.

בדיקות לפני ההריון

מומלץ לערוך בדיקות דם ובדיקה גניקולוגית הכוללת משטח צוואר הרחם אצל גניקולוג. קרוב לודאי שהרופא ישלח אותך  לבדיקת נוגדני אדמת, לפיה יקבע אם את מחוסנת מפני המחלה. במקרה ואת נוטלת תרופות, יש ליידע את הרופא. כדאי  לפנות  למכון גנטי, לצורך התאמת בדיקות גנטיות, בהתאם למוצא ולהיסטוריה של שני בני הזוג.

אחת הבדיקות השכיחות היא  בדיקת טיי זקס, במטרה לבדוק שאין נשיאת גן למחלה, מחלת טיי זקס נובעת מחוסר אנזים הקשור לחילוף חומרים של הגוף הגורמים לפיגור שכלי. המחלה שכיחה בעיקר ביהודים ממוצא אשכנזי.  בדיקת איקס שביר,  אם שני בני הזוג ממוצא אשכנזי מומלץ לערוך בדיקת ציסטיק פיברוזיס.

פוריות וביוץ

על מנת שיתרחש הריון, יש צורך בביוץ. הביוץ הוא תהליך בו משתחררת ביצית מהשחלה, ומתחילה במסע לכוןן הרחם למפגש עם הזרע. הביוץ מתרחש כשבועיים לפני יום הווסת, למעשה נפתח חלון של מספר ימים לפני הביוץ ועד 24 שעות אחריו, שבו הביצית מוכנה להפריה.

חישוב זמן הביוץ יאפשר לך לדעת מהם הימים הפוריים. במידה ומחזור הווסת שלך  קבוע,  תוכלי לחשב את ימי הביוץ על ידי ספירת ימים או להיעזר במחשבון ביוץ הזמינים בספרות או באינטרנט. חלק מהדרכים  לבדיקת הביוץ הוא מדידת חום הגוף עם הקימה, ישנם מקלוני ביוץ המראים על עלית הורמון בשתן וסימנים המופיעים בהפרשות הנרתיק.

מחשבון ביוץ – לחישוב זמן הביוץ

הריון – תחילת המסע הגדול

עם תחילת ההיריון תוכלי להרגיש בשינויים המתרחשים בגופך, כל אישה שונה, כך כל היריון הוא שונה. כמעט כל אישה תוכל להרגיש בסימנים הסובייקטיביים בתחילת ההריון,  הראשון הוא איחור בווסת, יחד עם סימנים אחרים תוכלי לדעת אם מדובר באיחור  רגיל או איחור כתוצאה של היריון.

הסימנים השכיחים הנוספים הם בחילות בוקר, שינוי ורגישות בשדיים ותכיפות במתן השתן, יתכן כי לא תרגישי שום סימן, גם זה בסדר. הדרך הבטוחה והנכונה לוודא הריון הוא בדיקת דם במרפאה או בדיקת שתן להריון. כעת לאחר בדיקת הדם המראה כי את בהריון, יש לערוך מעקב הריון בקופת החולים או בטיפת החלב, הרופא האחראי על מעקב ההריון יעבור על תוצאות הבדיקות ויחליט על בדיקות נוספות לפי הצורך.

במקרה ונכנסת להריון ואת לא בטוחה מי האבא של העובר, תוכלי לבצע בדיקת אבהות.

מחשבון הריון – לחישוב הריון

השליש הראשון

אולי  עדין לא תרגישי בהריון,  את גם לא נראית בהריון, אך בתוכך נוצרים חיים חדשים וגופך כעת מסתגל להריון. שינויים גופנים מתרחשים בתוכך, הרחם מתרחב, יתכן תרגישי דחיפות במתן שתן, רוב הנשים  מרגישות עייפות, יתכן השדים יגדלו או שתרגישי בבחילות בבוקר ובמהלך היום, את עשויה להרגיש תנודות במצבי הרוח שלך, המלווים בפרצי בכי לא מובנים.

השליש הראשון של ההיריון הוא חשוב להתפתחות התקינה העובר לכן חשוב להקפיד על צריכת מזונות מזינים, מומלץ להפחית צריכת משקאות המכילים קפאין, להימנע ממצבי עישון ולהתייעץ עם הרופא לגבי נטילת תרופות בזמן ההריון.

השליש השני

כעת כשהריון התבסס, הבטן מתחילה לבלוט, זהו הזמן לעבור לבגדים נוחים. בשלב זה העובר כמעט מושלם. יתכן שבתקופה זו תרגישי צרבות, שרירי הבטן ימתחו, יתכן שתחושי כאבי גב במהלך ההריון ומטבע הדברים תעלי במשקלך. בשלב זה הרופא ישלח אותך לבדיקת אולטראסונד חלק מהנשים בוחרות לעבור בדיקת מי שפיר.

השליש השלישי

הבטן גדלה במהירות, תתחילי להרגיש בחוסר נוחות, כאבי הגב ותחושת עייפות מלווים אותך, כמו כן, סביר להניח שיהיו לך בצקות ברגליים וקרסוליים, או סיכון לקונדילומה, ככל שמתקרב מועד הלידה והבטן גדלה. תחושי בהתכווצויות ברחם ותמצאי שקשה למצוא תנוחות נוחות גם לשינה. הסקרנות וההתרגשות גדלים, יתכן שתרגישי במצבי רוח משתנים, חרדת הריון ופרצי בכי לא מובנים, העובר ממשיך בצמיחתו וגדל במהירות, זה הזמן להתחיל בהכנות לקראת הלידה, בהכנת הציוד לתינוק ופגישה עם המיילדת. כעת נותר לחכות עד למפגש עם תינוקך. מזל טוב.

נושאים קשורים:
אימון אישי לנשים בהריון
בדיקת הריון
בדיקות הריון לפי כל שליש
כניסה להריון
מחשבון הריון
שבועות הריון
בגדי הריון
הפלה
טיפת חלב
ניתוח להצרת הנרתיק

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן