לחץ דם

לחץ דם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם

לחץ דםלחץ.. לחץ.. לחץ.. דם נמוך או גבוה?
מדוע בדיקת לחץ הדם היא לרוב הראשונה בסדרת בדיקות שגרתיות בבואנו לרופא בעת מחלה?בעיות בלחץ דם גבוה או נמוך "מקשטות" את חיינו בתרבות המערבית.

עישון, שתיית קפה, כולסטרול מופרז, ישיבה מרובה בבית, ועוד מנהגים, בהחלט מספקים ללחץ הדם את מה שהוא צריך כדי להיות לחוץ.

מהם המניעים ללחץ דם גבוה? מה מביא את לחץ הדם שלנו להיות נמוך? האם ואיך ניתן לטפל בכל אלו? ומה יש לרפואה המשלימה לומר בנושא?

מהי בדיקת לחץ דם?

כאשר באים לבדוק את לחץ הדם, יש שני ערכים שבודקים: הסיסטולה והדיאסטולה.

הסיסטולה הוא הערך הגבוה, והוא מתייחס ללחץ ביחס להתכווצות של הלב ומידת הדחיסות של הדם לכלי הדם.

הדיאסטולי היא הערך הנמוך, המתייחס למצה ההופכי – מצב בו הלב מתרחב. מבחינת ערכים מספריים, לחץ דם נורמלי מוגדר כ 80 מ"ל בלחץ הדיאסטולי ו-120 מ"ל בלחץ הסיסטולי.

מהו לחץ דם גבוה?

קודם כל כדאי לציין שלחץ דם גבוה אינו מוגדר כמחלה, ואולי בשל סיבה זו רבים הם אלו הסובלים מלחץ דם גבוה אך לא ממהרים לטפל בבעיה. לחץ דם גבוה מוגדר כלחץ סיסטולי של 140 מ"ל או יותר, לא בזמן מאמץ, ו- 90 מ"ל לחץ דיאסטולי, גם כן בזמן מנוחה.

פירושו שהלחץ שמפעיל הדם על דפנות כלי הדם הינו גבוה מהרגיל, כלומר יכולה להתקיים פגיעה במערכת העצבים ובכלי דם שונים בגוף, ופגיעות משמעותיות נוספות.

מהם הגורמים ללחץ דם גבוה?

באופן מובהק ניתן לומר כי מאכלים עתירי שומן ומעובדים, מגבירים את האפשרות ללחץ דם גבוה.
עישון וקפאין הם גם ידידים טובים של לחץ הדם הגבוה. הסיכונים אשר לחץ דם גבוה יכול לייצר הם רבים ומסוכנים – התקף לב ושבץ מוחי, בעיקר.

כיצד מטפלים בלחץ דם גבוה?

ניתן לטפל בנושא זה בעיקר בדרך של מניעה. אם את נמנעת מלאכול מאכלים עשירי כולסטרול, הסיכוי שלך ללחץ דם גבוה הוא נמוך. אם את נמנעת ממאכלים מתוקים או לפחות שמה גבולות פרופורציונאליים בנושא זה, גם הרווחת!

מהו לחץ דם נמוך?

לחץ הדם הנמוך מוגדר כ-60 מ"ל בלחץ הדיסטולי, ו-90 מ"ל בלחץ הסיסטולי. פירושו בפשטות שהלחץ שמפעיל הדם על דפנות כלי הדם הינו נמוך מהרגיל, פעולה זו גורמת לסחרחורות, חולשות, כאבי ראש ולעיתים אף עילפון.

לחץ הדם הנמוך מסוכן פחות מזה הגבוה, אך מומלץ מאד לשים לב ולטפל בתסמינים היכולים לגרום לו להופיע.

לחץ דם נמוך יכול לנבוע כתוצאת לוואי של מחלות כרוניות אחרות כמו סכרת וגם מחלות לב שונות, אך הוא גם יכול להופיע כתוצאת לוואי של איבוד דם למשל.

מחקרים בשנים האחרונות מראים בברור כי לחץ דם נמוך מעיד על לחץ מתמשך אצל האדם, מה שכולנו כבר מכירים בתור "סטרס".

הדרך המקובלת כיום לטפל בתופעה של לחץ דם נמוך, שלא כמו לחץ דם גבוה, היא בעיקר באמצעות  תרופות שיכולות לאזן ולהגביר את לחץ הדם, וזאת כמובן לאחר שרופא בדק באמצעים המקובלים שיש תופעה שחוזרת על עצמה של לחץ דם נמוך.

טיפול בבעיות לחץ דם על פי הרפואה המשלימה

ניתן לטפל בבעיות לחץ הדם השונות באמצעות רפואה משלימה. דיקור סיני, נטורופתיה, תרגול מדיטציה, שימוש של צמחי מרפא או שינויי תזונה יכולים בהחלט להשפיע, אך אם מדובר בסימפטומים נפשיים מומלץ לפנות לקבלת עזרה נפשית ואף ללכת להתחיל טיפול פסיכולוגי או תהליך של אימון אישי לקבלת כלים לשחרור מתחים.

אנו חיים כיום עם המון לחצים ודאגות קיומיות, לרוב הלחץ הזה "מתפוצץ" ופוגע לנו בגוף ובנפש כאחד, לחץ דם מאוזן יעזור לנו לשמור על בריאות הגוף ונפש שלווה.

ככל שניטיב לטפל במה שיוצר את הבעיה, לאכול נכון, להפסיק לעשן… לעשות פעילות גופנית ולהיות פחות לחוצים, הרי שגם לא הוספנו תרופות נוספות לגוף, ובעיקר טיפלנו בגורם המקשה עלינו ולא בדרכים בהן הוא יוצא לידי ביטוי.

טיפול נוסף להורדת לחץ הדם ללא תרופות הוא באמצעות מכשיר אלקטרוני נייד בשם רספירייט (RESPERATE), אשר מטרתו היא לאפשר לגוף להירגע ולהפחית את לחץ הדם על ידי הרחבה של כלי הדם.

יתר לחץ דם בהריון

לחץ דם גבוה במהלך ההריון הוא מסוכן. אחת הבעיות המתעוררות עם עלייית לחץ הדם במהלך הריון היא רעלת הריון – מצב שיכול להוביל לפגיעה באיברים כגון הכליות ואף השיליה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן