יש לך כולסטרול גבוה?

יש לך כולסטרול גבוה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

יש לך כולסטרול גבוה?

יש לך כולסטרול גבוה? כולסטרול גבוה מהווה גורם סיכון משמעותי לכולם: נשים וגברים כאחד, אולם  בשנים האחרונות החלו  מחקרים חדשים לטעון, כי למרות שגברים נוטים לפתח רמות כולסטרול גבוהות בגיל צעיר יותר, רמת הכולסטרול הנשי, הקשורה לנתונים תורשתיים היא גבוהה יותר ומהווה את גורם המוות המרכזי עבור נשים.

דווקא הנשים, שבגילאים צעירים יותר נמצאות ברמת סיכון נמוכה יחסית לגברים, חשופות יותר לסכנות הכולסטרול הגבוה ככל שהן מזדקנות.

רמת הכולסטרול אצל נשים נקבעת על פי מספר משתנים, חלקם אינם תלויים באורח החיים כגון, גיל, נתונים תורשתיים, גזע ועבר רפואי, חלק מהמשתנים נקבעים על פי אורח החיים כגון, תזונה נכונה, פעילות ספורטיבית והימנעות מעישון.

כולסטרול גבוה בגיל מבוגר

בעוד שגברים מתחילים לפתח רמות כולסטרול גבוהות כ-7-8 שנים לפני נשים, מתברר כיום כי הנשים הן אלה שחשופות יותר להתקפי לב ולרמת כולסטרול גבוהה.

עד לגילאי השישים, הסיכון של גברים ללקות בהתקפי לב גבוה יותר וכך גם רמת הכולסטרול שלהם לעומת הנשים. אולם החל מאמצע שנות השישים לחייהן הופכת הסכנה מכולסטרול גבוה לגבוהה יותר אצל הנשים. הסיכון ללקות בהתקפי לב ובשבץ עולה והופך את מחלות הלב לגורם התמותה המשמעותי ביותר אצל נשים. לקריאה בנושא: הקשר בין כולסטרול ושבץ בקרב נשים

חשוב לציין שהקשר החיובי בין הגיל לבין העלייה ברמת הכולסטרול לא מתקיים אצל כלל האוכלוסייה הנשית ושקיימים משתנים שונים נוספים המשפיעים על רמת הכולסטרול. אולם, בהתחשב בנתונים צריכות דווקא הנשים להקפיד יותר על אורחות החיים שלהן בהגיען לגילאים מבוגרים.

מהן רמות הכולסטרול עבור נשים?

את סוגי הכולסטרול בגוף אנחנו מחלקים לשניים, הכולסטרול הטוב, ה-HDL, והכולסטרול הרע ה-LDL. שני סוגי הכולסטרול מיוצרים בכבד, או מגיעים לגוף מהמזון שאנו צורכים. כמות הכולסטרול המיוצרת בגוף נקבעת במידה רבה על פי נתונים תורשתיים, אם כי ניתן להפחית אותה גם על ידי תזונה נכונה.

בנוסף כ-30% מהכולסטרול בגוף מגיע מתזונה, ולכן ניתן לסייע בשמירה על רמת כולסטרול נמוכה על ידי צריכה מאוזנת של מזון.

רמת הכולסטרול בגוף הרצויה בגוף היא עד ל-130 מ"ל מהכולסטרול הרע, בעוד ש-160 מ"ל ומעלה נחשבת למסוכנת.

אולם אצל נשים מומלץ לשמור על רמת כולסטרול נמוכה יותר. לדוגמא, רופאים ממליצים כי רמת הכולסטרול הטוב, ה-HDL, אצל גברים צריכה להיות לפחות 30 מ"ל ומומלצת שתהיה כ-40 מ"ל, אצל הנשים מומלץ לשמור על רמה של לפחות 45 מ"ל של כולסטרול טוב.

תרופות להורדת כולסטרול

השפעות הגיל והתורשה הן קריטיות עבור רמת הכולסטרול אצל נשים. במקרים רבים ממליצים הרופאים על תרופות להורדת כולסטרול (סטטינים) גם לנשים המנהלות אורח חיים בריא ומאוזן.

שמירה על אורח חיים נכון הכולל פעילות ספורטיבית, הימנעות מעישון ושמירה על תזונה נכונה, היא מרכיב משמעותי בשמירה על רמות כולסטרול נמוכות.
אולם, במיוחד עבור נשים, עם הגעתן לגיל הבלות, השימוש בתרופות השונות עשוי להיות הכרחי, בשל המרכיב התורשתי.

לכן הבדיקות השגרתיות לגילוי רמת הכולסטרול אצל נשים, הופכות להיות חשובות יותר ככל שמתקרבים לגילאי השישים. גילוי מוקדם של רמת כולסטרול גבוהה עשויה למנוע סיכונים מיותרים.

שומרות על אורח חיים בריא ומתחילות להתאמן

למרות ההשפעה המאכזבת של הגיל ושל התורשה על הסיכויים ללקות באירועי לב, ישנם מרכיבים נוספים שמשפיעים על קבוצת הסיכון לכולסטרול גבוה ולמחלות לב אצל נשים.

עודף משקל אצל נשים הוא גורם סיכון נוסף שעשוי להעלות את הסיכוי למחלות לב, ניתן להקטין במידה רבה את הסיכוי לכך על ידי שמירה על משקל מאוזן. מעבר לכך הקפדה על דיאטה מאוזנת היא קריטית עבור שמירה על כולסטרול נמוך.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן