הקשר בין כולסטרול ושבץ בקרב נשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אוכלוסיית הנשים בעולם חשופה למחלות הלב השונות, וביניהן גם השבץ, כשם שאוכלוסיית הגברים חשופה להן. מגיל 60 והלאה הסיכון לכך נהיה גבוה יותר ויותר. עד לא מזמן סברו הרופאים כי הכולסטרול הגבוה בדם מהווה גורם משמעותי לשבץ ולשאר מחלות הלב בקרב נשים.

בדיקת ההשערה

מחקר חדש שנערך בקופנהגן- דנמרק, אשר בדק את הקשר בין כולסטרול ושבץ מוחי בקרב נשים, גילה כי רמות גבוהות של כולסטרול בדם לא קשורות לשבץ אצל נשים ואינן מעלות את הסיכון ללקות בשבץ.

מן המחקר עולה כי כאשר רמת הכולסטרול בדם הגיעה לפי שניים מן הרמה הממוצעת, זוהה סיכון גבוה יותר ללקות בשבץ בקרב אוכלוסיית הגברים.

במדינת ישראל, מדי שנה לוקים בשבץ מוחי כ- 15 אלף אנשים, וכרבע מהם עדיין לא הגיעו לגיל 60. 8% מהם נמצאים מתחת לגיל 50, כאשר השבץ יכול להופיע אפילו בגילאי 20 או 30 שנה.

החוקרים הגיעו למסקנה כי על מנת לבדוק את הסיכון לשבץ בקרב אנשים, כדאי להשתמש בסוג שונה של שומן בדם בעת הבדיקות, והוא טריגליצרידים בלי צום מקדים, ורצוי מאוד שהבדיקות הללו יהפכו לבדיקות שבשגרה, לו רק על מנת שיוכלו לאבחן זאת. כיום לא מבצעים באופן שגרתי וקבוע את הבדיקות הללו של רמות הטריגליצרידים בדם, אלא אך ורק במידה וקיים חשש לחריגות ברמתם.

עד למחקר אשר בדק את הקשר בין כולסטרול ושבץ בקרב נשים, היה ברור לכל העוסקים ברפואה וגם לאנשים מן השורה כי רמות גבוהות של כולסטרול ובכלל של שומנים בדם, מעלות את הסיכון ללקות בשבץ, הן בקרב נשים והן בקרב גברים. המחקר הנוכחי מבקש לשים דגש על החשיבות הרבה בבדיקות למדידת הכולסטרול בדם והטריגליצרידים, על מנת שיהיה ניתן להוריד את הסיכון לשבץ.

הגורמים לשבץ ולמחלות הלב

  • גיל האישה – ככל שהאישה תהיה מבוגרת יותר, הסיכויים להתפרצויות שבץ, מחלות לב או התקפי לב יהיו גבוהים יותר.
  • תורשה – במידה ויש היסטוריה של מחלות לב בקרב בני המשפחה, הסיכויים ללקות בשבץ ובמחלות לב אחרות גדלים, הן בקרב נשים והן בקרב גברים, במידה שווה.
  • היסטוריה רפואית – במקרים בהם הנשים חוו בעברן התקף לב, הסיכויים להתקף לב נוסף או לשבץ גדולים יותר.
  • עישון – נשים מעשנות נמצאות בסיכון גבוה ללקות במחלות לב ובשבץ, יותר מאשר נשים שלא מעשנות. עישון פסיבי ממושך ובדירות גבוהה, בבית או במקום העבודה, גם הוא מהווה סיכון גבוה עבור נשים ללקות בשבץ. גם בקרב נשים מעשנות אשר נוטלות גלולות למניעת הריון, הסיכון לשבץ עולה, ביחס לנשים מעשנות אשר אינן נוטלות את הגלולות.
  • יתר לחץ דם – כאשר נשים סובלות מלחץ דם גבוה, הסיכויים ללקות בשבץ גבוהים במיוחד. למעשה, יתר לחץ דם הנו הגורם המרכזי למחלות לב, לשבץ ואף למוות.
  • סוכרת – נשים חולות בסוכרת נמצאות בסיכון גבוה מאוד ללקות בשבץ. הסיכון שלהן לחלות בשאר מחלות לב גבוה פי שניים מאשר נשים שאינן חולות בסוכרת.
  • היעדר פעילות גופנית – בצורה עקיפה, העובדה כי נשים אינן פעילות מבחינה גופנית, מהווה סיכון ללקות בשבץ.
  • השמנת יתר – נשים הסובלות מעודף שומן בגוף, מעל ל- 30% שומן, מצויות בסיכון גבוה לחלות במחלות שונות וביניהן גם מחלות לב ושבץ.
  • שתיה מוגזמת של אלכוהול – נשים אשר צורכות אלכוהול בצורה מוגזמת (מדובר ביותר מכוס שתיה ליום בעבור אישה) עלולות להגיע למצבים של עליית לחץ דם, השמנת יתר, כשל לבבי ואף ללקות בשבץ.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: