נטילת גלולות למניעת הריון והפסקתן

גלולות למניעת הריון והפסקתן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גלולות למניעת הריון והפסקתן

כידוע, מערכת הרבייה הנשית פועלת במחזור הורמונאלי ופיזיולוגי שאורכו נע סביב חודש ימים. במהלך המחזור החודשי עולות ויורדות רמתם של ההורמונים הנשיים בדם. כתוצאה מהשפעתם של הורמונים אלו על הרחם והשחלות, מתכונן גוף האישה לביוץ ולהריון. ההורמונים הראשיים המשתתפים במשחק הם פרוגסטרון ואסטרוגן.גלולות למניעת הריון והפסקתן

אסטרוגן ו- LH (הורמון המופרש מבלוטת יותר המוח) מופרשים לפני הביוץ, ולאחריו מופרש ביתר פורגסטרון. פורגסטרון מעבה את רירית הרחם וגורם לגדילה שלה והכנתה לקליטת הריון. במידה ולא נקלט הריון באותו מחזור, מופסקת הפרשת הפרוגסטרון, רירית הרחם נהרסת, ומופיע הדימום החודשי.

גלולות למניעת הריון

רובן של הגלולות למניעת ההיריון מתערבות במהלך ההורמונאלי הרגיל שתואר לעיל. קיימים כמה סוגים שונים של גלולות. גלולות שונות מערבות רמות שונות של אסטרוגן ופרוגסטרון בתוך הגלולה.

גלולה מסוג אחר מכילה כמות נמוכה של פרוגסטרון בלבד (mini-pill). גלולה זו לרוב איננה משפיעה על המאזן ההורמונאלי בגוף, אלא מונעת באופן מקומי חדירתו של זרע לצוואר הרחם.

בסוגים מסוימים של גלולות, נוטלים את הגלולה למשך שלושה שבועות ולאחר מכן מפסיקים את נטילת הגלולה למשך שבוע. בזמן הפסקה זה יורדת רמת הפרוגסטרון בגוף, ובדומה למחזור רגיל נהרסת רירית הרחם ומופיע הדימום החודשי. בנטילה רצופה של גלולות מסוג זה ללא הפסקה לא יופיע מחזור חודשי כלל, ורירית הרחם תישאר בשלמותה לכל אורך נטילת הגלולות.

גלולות למניעת הריון יעילות ביותר. בשימוש נכון ועל פי ההוראות, אחוזי מניעת ההריון גבוהים מאוד, ומתקרבים ל 100%. עם זאת, צריך להדגיש שגלולות למניעת הריון מונעות הריון בלתי רצוי בלבד, ולא מחלות מין מכל סוג שהוא, ולכן הן אינן מתאימות כאמצעי מניעה עבור יחסי מין מזדמנים או עם פרטנרים לא מוכרים.

תופעות לוואי של גלולות למניעת הריון

באופן כללי, גלולות למניעת הריון הן תרופות בעלות פרופיל בטיחותי גבוה, עם מיעוט תופעות לוואי, חמורות וקלות. עם זאת, ככל תרופה, גם לגלולות למניעת הריון תופעות לוואי אחדות.

תופעת הלוואי החמורה ביותר היא הגברה של הסיכון ליצירת קרישי דם. נשים שבמשפחתן ידועה מועדות יתר לקרישיות, לא יכולות ליטול גלולות למניעת הריון. קרישיות יתר יכולה לגרום לתסחיף ריאתי, התקף לב, וחסימת כלי דם במוח.

נטילת גלולות מעלה את הסיכון להתפתחות גידולים שפירים בכבד, ומחלות של כיס המרה. נמצא קשר גם בין נטילת גלולות לבין דיכאון. היחס בין נטילת גלולות לסרטן נחקר באינטנסיביות – גלולות למניעת הריון מורידות את הסיכון לסרטן של הרחם והשחלות, אבל קיימות עדויות שלפיהן הן מעלות את הסיכון לסרטן השד (אך קיימים גם מחקרים סותרים).

תופעות לוואי חמורות פחות כוללות דימומים לא צפויים שלא בזמן המחזור החודשי, עלייה במשקל, היפר-פיגמנטציה בעור, הופעה או החמרה של פצעי בגרות (Acne), הופעת שיעור (Hirsutism), בחילות, כאבי ראש ושינויים אנדוקריניים שונים. ראוי להזכיר שנית שתופעות הלוואי של הגלולות נדירות, והשכיחות של תופעות לוואי משמעותיות נמוכה מאוד.

הפסקת גלולות למניעת הריון

בניגוד למיתוס נפוץ, אין כל יתרון רפואי או צורך פיזי בהפסקה בנטילת גלולות למניעת הריון. אדרבה, הפסקה של גלולות למניעת הריון והתחלה מחודשת שלהן מעלה את הסיכון ליצירת קרישי דם.

תופעת לוואי זו נפוצה יותר כאשר מתחילים ליטול את הגלולות, גם לאחר הפסקה. חסרון ברור נוסף של הפסקת הגלולות היא הסכנה להריון בלתי רצוי –והצורך להשתמש באמצעי מניעה חלופיים. אין כל יתרון רפואי בהפסקת נטילת גלולות, והצורך להתרגל אליהן מחדש יכול להופיע לאחר כל הפסקה שכזו.

מיתוסים על גלולות נגד הריון שכדאי להפריך: גלולות והשמנה – עלייה במשקל בעקבות נטילת גלולות איננה משמעותית, ניתן לשלוט בה על יד החלפת הגלולות לתכשיר עם ריכוז שונה של פרוגסטרון.

נטילה ממושכת של גלולות לא פוגעת בסיכויי הפריון העתידי, ורובן המוחלט של הנשים יכולות להיכנס להריון מייד לאחר שהן מפסיקות ליטול את הגלולות. על פי הדעה המקובלת היום, גם אין נזק רפואי ב"חיבור חפיסות". נטילה רצופה של גלולות למניעת הריון ללא הרס של רירית הרחם (וללא מחזור חודשי) היא בטוחה מבחינה בריאותית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן