כאב ראש בזמן מחזור החודשי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאב ראש במחזור

כאב ראש במחזורכאבי ראש אשר קשורים למחזור החודשי, מתחילים בדרך כלל מספר ימים לפני המחזור, ונמשכים שלושה ימים לאחר תחילתו. בקרב נשים מסוימות, ההתקפים עשויים אף להתרחש סביב רוב או כל ימי המחזור. מצב זה נקרא לעיתים מיגרנת וסת.

התקפי כאבי הראש בזמן המחזור החודשי מלווים בבחילות ועייפות, והם נוטים להתרחש בתדירות של שניים מתוך שלושה מחזורי וסת. חלק מהנשים סובלות מההתקפים גם בזמנים אחרים.

ככל שאישה מתקרבת לתקופת גיל המעבר, התקפי כאבי הראש עשויים להיות תכופים יותר, ככל שרמת האסטרוגן נוטה לעלות ולרדת בשלב זה. יחד עם זאת, לאחר גיל המעבר, קיימת רמה נמוכה של אסטרוגן יציב, וההתקפים נוטים להיות פחותים יותר.

הגורמים לכאבי ראש בזמן המחזור החודשי

כאבי ראש בזמן הוסת יכולים בדרך כלל להיות מסווגים לשני חלקים: אלה שנגרמים באמצעות טריגרים פסיכולוגיים, ואלו שנגרמים באמצעות טריגרים פיסיים. בדרך כלל, הגורמים הפיסיים אחראים לכאבי הראש בקרב רוב הנשים.

גורמים פסיכולוגיים

חרדה כללית, לצד צורות אחרות של לחץ יומיומי מוגזם ועייפות, יכולים לגרום לכאבי הראש בזמן המחזור. היציבות הרגשית מתערערת, היא משפיעה על הגוף ומופיעה בצורת כאבי ראש. עם החזרה לתפקוד הרגיל או ההתמודדות עם המתח, כאבי הראש בדרך כלל נעלמים.

גורמים פיסיים

הסיבה הסבירה ביותר לכאבי ראש בזמן המחזור החודשי היא חוסר איזון הורמונאלי, הנגרם בשל ירידה בהורמוני אסטרוגן. הסיבה לכך היא שכאשר ההורמונים משתנים, כלי הדם במוח נוטים להתרחב, וגורמים לכאבי ראש. ירידת הורמוני האסטרוגן מעצימה את התהליך והכאבים הופכים לתכופים וקשים יותר.

תסמינים לכאבי ראש שקשורים למחזור החודשי

הכאבים מופיעים בצורת תסמינים של כאבים חזקים ברקות, בחילות, הקאות, טשטוש ראיה, עצבנות, חוסר יכולת לחשוב בבהירות, והחרפה של הכאב בעת חשיפה לאור חזק.

אפשרויות טיפול ומניעה

יש לזהות אם כאבי הראש בזמן המחזור החודשי נגרמים כתוצאה מגורמים פסיכולוגיים או פיסיולוגיים, לשם בחירת הטיפול היעיל. אם הכאבים נגרמים באמצעות מתחים הקשורים לאורח החיים, כגון לחץ בעבודה ומחסור בשינה, ניתן לטפל בכאבים באמצעות שינוי התזונה והגברת הפעילות הגופנית.

חלק מהנשים חוות התקפי מיגרנת וסת חמורים, וכאשר הטיפול בכל התקף אינו עובד טוב כל כך, יתכן שכדאי לשקול טיפול אשר מטרתו למנוע את ההתקפים. הרופא עשוי להמליץ על שיטות טיפול שונות, אך יש לזכור, כי הטיפול אינו יכול למנוע את ההתקפים לחלוטין. בעזרת הטיפול, ההתקפים עשויים להיות פחות תדירים ופחות חמורים. מומלץ לנהל יומן כאבים ולהשוותו לזמן שלפני ואחרי הטיפול. מקובל לנסות טיפול מסוים במשך שלוש תקופות מחזור על מנת לשפוט את יעילותו.

משככי כאבים אנטי דלקתיים

אלה כוללים חומצות דוגמת איבופרופן. משככי כאבים אלו עשויים לשמש לטיפול בהתקף כאבי ראש בכל פעם בה הוא מופיע, והוא ניתן אף כדרך של טיפול מניעתי. ניתן ליטול את הגלולות מספר ימים לפני הופעת המחזור ולהמשיך להשתמש בהן עד היום האחרון של הדימום.

 תוספי אסטרוגן

תרופה זו מופיעה בצורת מדבקות אותן ניתן להניח על העור במשך שבעה ימים המתחילים כשלושה ימים לפני הופעת המחזור. האסטרוגן זורם דרך העור אל הדם. טיפול זה דומה לטיפול הורמונאלי חלופי, אך הוא ניתן רק בתנאי שהמחזור סדיר. אלטרנטיבה נוספת היא להשתמש בג'ל אסטרוגן הנמרח על העור במשך תקופת המחזור. גם הג'ל נספג אל מחזור הדם.

המלצות נוספות הן על שימוש בגלולות למניעת הריון. יש להתייעץ עם הרופא לגבי היתרונות והחסרונות של סוג זה של טיפול, והאם הוא אכן מתאים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: