אסטרוגן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אסטרוגן הוא חלק ממערך ההורמונים הנשיים המופרשים מהשחלה. כמויות קטנות של אסטרוגן מופרשות גם מבלוטת יותרת הכליה והשלייה. לאסטרוגן יש תפקיד חשוב בהתבגרות המינית של הנערה ובמהלך חיי הפוריות של האישה. כמו כן, סימנים נשיים עיקריים ומשניים כמו שדיים ומחזור חודשי סדיר קשורים אף הם לרמות אסטרוגן תקינות.

אסטרוגן הוא שם כללי לכ-25 הורמונים סטרואידים כשהעיקריים ביניהם הם אסטרון, אסטרדיול ואסטרון. כל אחד מהורמונים אלה הוא עיקרי בשלב אחר של האישה: גיל המעבר, גיל הפריון ובזמן ההיריון.

אסטרוגן נמצא גם בטבע, בצומח ובמים כמו גם בירקות, פירות וצמחים כדוגמת הסויה. כמויות גדולות ממנו עלולות להוות סכנה לפעילות ההורמונלית התקינה אצל בני האדם.

פוריות האישה – תפקיד האסטרוגן

רמות תקינות של אסטרוגן מאפשרות תהליך ביוץ שבסופו יניב הריון. האסטרוגן מופרש בין ימי המחזור החודשי אל זרם הדם, במטרה לעבות את רירית הרחם. כמו כן, כחלק מפעולת המשוב, כאשר האסטרוגן מגיע לרמות מסוימות בדם, מופרש הורמון נוסף הגורם לחריגתה של הביצית מהשחלה והכנה להפריה.

פעולה זו, בשילוב התפתחות צינורות החלב בשד מכינים את הגוף לקליטת עובר. כמו כן, האסטרוגן אחראי על הפרשה פורייה המאפשרת לתאי הזרע להיוותר חיים בגוף האישה למשך מספר ימים וכן על שינויים בצוואר הרחם אשר יאפשרו כניסה של תאי הזרע אל הרחם.

בזמן ההיריון עצמו, האסטרוגן עלול לגרום לתופעות לא נעימות כמו למשל נקודות חומות המופיעות בעיקר בצוואר, פנים וזרועות או אודם בכפות הידיים. כמו כן, האסטרוגן קשור לתופעות הרגשיות המוכרות כל כך כמו הנטייה לישון, מצבי רוח משתנים ולפעמים אף דיכאון.

בעיות הורמונליות בעקבות הפרשת אסטרוגן

נשים בעלות רמה נמוכה של אסטרוגן, מפתחות תסמינים של גיל המעבר כמו יובש בנרתיק, הפסקת המחזור החודשי, עור יבש ופריך, נדודי שינה, שינויים במצב הרוח וכן גלי חום. סיטואציות נוספות בהן יכולה להופיע רמה נמוכה של אסטרוגן הן לאחר הפלה, אנורקסיה או תרגול גופני מופרז. הטיפול לכך יהיה לרוב מתן אסטרוגן מלאכותי כחלק מטיפול הורמונלי חלופי. טיפול טבעי יכול להתבסס גם על האסטרוגן הנמצא בצמחים שונים ובמוצרי סויה.

בגיל המעבר עקב הירידה ברמות האסטרוגן, יהיה חשש לאוסטיאופורוזיס. מכיוון שאסטרוגן מעודד בניית עצם ומעכב את פירוקה, עלול להיווצר מצב של איבוד עצם בקצב מהיר. בעיות הורמונליות עלולות להיגרם עקב הפרשת יתר של אסטרוגן גם אצל גברים. דבר זה יוביל לממצאים נשיים, פמיניזציה, אצל גברים אלו, מכיוון שרמות הטסטוסטרון יורדות. עקב פעולה זו, סרטן הערמונית בגברים יוכל להיות מטופל בתרופות אסטרוגן במטרה לעכב את הגידול הסרטני.

מחלות נוספות הקשורות לאסטרוגן

לפעמים, בעקבות הפרשת האסטרוגן או חשיפה מוגברת אליו, נגרמת חלוקה בלתי נשלטת של תאי הרחם או השד. הטיפול בסוגי סרטן אלה, המגיבים לאסטרוגן, יהיה פשוט יותר ויתבסס על אנלוגיים. תרופות אלו ייקשרו לרצפטור אך לא ישפעלו אותו.

מצבים בהם כמות האסטרוגן תהיה גבוהה מהרגיל יכולים להיות בהתבגרות מינית מוקדמת, הפסקת מחזור מוקדם או במקרים של חוסר הריון מתמשך. כמו כן טיפולים הורמונליים, גלולות למניעת הריון וטיפולי פוריות עלולים אף הם לעלות את הסיכון לסרטן שד או שחלות.

מכיוון שהכולסטרול מתפקד כחלק מסינתזת האסטרוגן, רמות תקינות של אסטרוגן יהיו חיוניות לשמירת בריאות השלד ורמות תקינות של כולסטרול. נשים בגיל הפריון לרוב יהיו מוגנות ממחלות לב, בעוד הגנה זו הולכת ופוחתת עם הגיען לגיל המעבר והירידה ברמות האסטרוגן. כמו כן, אבחון רמות גבוהות של אסטרוגן עלול להופיע בגידולי שחלות, אשכים או בלוטת אדרנל.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: