אנורקסיה

אנורקסיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אנורקסיה

אנורקסיה, או בשמה המלא אנורקסיה נרווזה, היא הפרעת אכילה קשה ונחשבת להפרעה נפשית.

היא ניתנת לאבחון על ידי פסיכיאטר ואופן הטיפול בהפרעה נעשה באמצעות מערכת בריאות הנפש. כיום, העיסוק המתמיד בגוף הפך לדבר יומיומי אצל נשים ואף זה הפך לפופולארי אצל מספר עולה של גברים.

סימפטומים של אנורקסיהאנורקסיה

הפרעת אכילה הנקראת אנורקסיה באה לידי ביטוי במספר סימפטומים. ראשית, ירידה דרסטית במשקל הגוף עד תת משקל ממש, ירידה זו תהיה מלווה בפחד עמוק מאכילה בכלל ומהשמנה בפרט.

המאובחנים כסובלים מהפרעה זו יהיו נעדרי תשוקה למזון בכלל. מכאן השם של ההפרעה, אנורקסיה משמעה חוסר תאבון. מצד אחד הם יהיו נעדרי תשוקה לאוכל, מצד שני ראשם יהיו עסוק רק בכך. תשומת ליבם יוקדש לכמויות המזון הנאכלות, לדרכים לצמצם את כמויות המזון שנצרכות, בדיקת מצב הגוף ומשקלו.

בדרך כלל, הם יראו נטייה להכחיש ולהסתיר את מצבם. הם יתנגדו לטיפול וישמרו את כל העיסוקים במצב הגוף, בתזונה ובעיסוק בכך בסתר וירחיקו את כל ההתנהגויות הקשורות לכך מעיני הסביבה. דוגמא לכך, תהיה חוסר הרצון שלהם לאכול ליד אנשים.

בנוסף לכך, כדי לסייע לגוף לא להשמין עשויים להיות שימושים באמצעים שונים, כגון, הקאות יזומות, פעילות גופנית מוגזמת, שימוש בחומרים משלשלים, חוקנים וחומרים משתנים.

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה

הפרעה זו מופיעה בדרך כלל בגילאי 10 עד 30, כאשר מעל גיל 13 שכיחות ההפרעה עולה. שיא ההפרעה היא בגילאי 18. הפרעה זו ידועה כהפרעה נשית במהותה, כיון ששכיחותה בקרב נשים גבוהה יותר מאשר בקרב גברים.

שכיחותה בקרב נערות גבוהה פי עשר מאשר בקרב נערים. נערים מראים תסמינים של הפרעה זו בגילאים מוקדמים יותר מאשר נערות.

כיום, שכיחותה באוכלוסייה נעה בין חצי אחוז לאחוז מקרב הנערות והמתבגרות. כחמישה אחוזים מהנערות והמתבגרות באוכלוסייה, מראות חלק מהתסמינים אך לא מאובחנות כסובלות מההפרעה. רקדניות ודוגמניות הן אוכלוסיות בהם שכיחות ההפרעה היא הגבוהה ביותר. הפרעה זו מאפיינת במיוחד מדינות מערביות ושכבות כלכליות וחברתיות גבוהות.

תופעות הנגרמות עקב אנורקסיה

הפרעה זו מביאה לתופעות פיזיות שונות וגורמת לנזקים גופניים. הסובלים מההפרעה יראו ברמה הקוגניטיבית, הצרה של טווח החשיבה, פרפקציוניזם ונוקשות. ברמה הרגשית, הם יראות שינויים חדים במצב הרוח, עד כדי סימפטומים החופפים דיכאון קליני.

ברמה ההתנהגותית, הם יראו התנהגות אובססיבית-קומפולסיבית. ברמה הפיזית, יהיה נזק קשה לגופם. אצל נשים, ההפרעה תהיה מלווה בהפסקת מחזור. אצל בני נוער תהיה פגיעה בהתפתחות הסדירה בתקופה התפתחותית קריטית זו.

אצל רוב הסובלים מההפרעה תהיה פגיעה במערכת העיכול, מערכת הרבייה ועוד. במקרים הקיצוניים של ההפרעה, בהם הסובלים ממנה מגיעים לתת משקל, תוך הרעבה עצמית, ההפרעה עשויה להוביל למוות.

אבחון וטיפול באנורקסיה

אבחון של ההפרעה תיעשה כאשר הסובל ממנה יראה אובדן משקל ומשקל גוף שפחות משמונים וחמישה אחוז מהנורמה, סירוב לשמור על משקל גוף תקין, הפרעה בתפיסה של משקל הגוף, מצבו וצורתו.

תפיסה זו תהיה בעלת השפעה על ההערכה העצמית באופן מוגזם או על התכחשות למשמעות של תת המשקל הנוכחי. הסובל מההפרעה יביע פחד עצום מעליה במשקל. בנוסף, אצל נשים, במידה ויהיה היעדר של שלושה מחזורי ווסת לפחות באופן רצוף.

הטיפול באנורקסיה הוא מורכב מאוד וממשוך. כאשר מטרת הטיפול תהיה ראשית הפחתת הסיכון לחיי המטופל ושיפור מצבו הפיזי. לפי המצב הפיזי תיבחר המסגרת הטיפולית המתאימה.

כאשר אין סיכון לחיי המטופל תיבחר מסגרת של טיפול פסיכולוגי. כאשר המצב הפיזי מסוכן, תיבחר מסגרת של אשפוז, בה יהיו משולבים מספר אמצעים טיפוליים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן