הריון תאומים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הריון תאומים

בעוד שבעבר הריון תאומים נחשבה לפלא רפואי נדיר, הרי שכיום הריונות תאומים מהווים כאחוז וחצי מכלל ההריונות ואנו עדים לתופעת התאומים כמעט בכל מקום; אם זה בגן, בבית הספר או בשכונה. בעקבות התרחבות תופעת התאומים יש מקום לנסות להבין מחדש את הנושא כולו על שלל האספקטים שלו.

איך נוצרים תאומים?הריון תאומים

אצל נשים פוריות מתרחש תהליך של ביוץ מדי חודש. ‏תהליך זה קורה בדרך כלל באחת משתי השחלות, וביצית ‏אחת בלבד מגיעה לחצוצרה. הריון קורה כאשר אותה ביצית שהגיעה לחצוצרה נפגשת עם זירעון אשר מפרה אותה. לעיתים נוצרות שתיים או יותר ביציות, ‏המופרות על ידי זירעונים שונים. במצב כזה נוצר הריון מרובה עוברים.‏

סוגי תאומים

קיימים שני סוגים של תאומים, אשר נבדלים זה מזה על ידי מספר הביציות שהופרו:

תאומים זהים (מונוזיגוטים) נוצרים מביצית ‏אחת, שהתחלקה לשניים אחרי שעברה הפריה על ידי זירעון ‏אחד. שני העוברים שנוצרים הם לגמרי זהים מבחינת המין והמבנה הגנטי שלהם. לאחר הלידה ניתן לזהות תאומים זהים על פי זהות חיצונית דומה עד כדי העתק.

תאומים לא זהים (דיזיגוטים) נוצרים ‏משתי ביציות שונות, שעברו הפריה על ידי שני זירעונים ‏שונים.‏ שני העוברים נושאים מטען גנטי שונה ויכולים להיות שונים או זהים מבחינת מינם. תאומים בלתי זהים לא בהכרח דומים זה לזה מבחינת מראה חיצוני.

אילו גורמים משפיעים על הריון תאומים?

  • גורם תורשתי – הסיכוי שאישה תהרה עם תאומים גדל במקרה בו יש לה קרובים ‏מדרגה ראשונה שהם תאומים או שיש להם תאומים. כמו כן, לאישה שהיא אימא לתאומים יש סיכוי גבוה פי שניים ללדת תאומים גם בהריון הבא. חשוב לציין כי להיסטוריה המשפחתית של ‏האב אין השפעה על היווצרותם של תאומים.
  • גזע האם – השכיחות לתאומים גבוהה יותר בקרב יוצאי אפריקה.
  • ‏גיל האם – הסיכוי להריון תאומים עולה בקרב יולדות בגילאים 35-39.
  • משקל האם – לנשים הסובלות מעודף משקל וגבוהות יש סיכוי גבוה יותר להריון תאומים.
  • תרופות להשראת ביוץ כחלק מטיפולי הפריהטיפולי פוריות והפריות מבחנה מעלות את הסיכוי להריון עם תאומים באופן ניכר של עד שלושים אחוזים.
  • תזונה – מחקרים מצאו קשר בין אכילת תזונה ירודה ובין הריון תאומים.

אבחון הריון תאומים

ההתפתחויות הטכנולוגיות, המדעיות והרפואיות מאפשרות איתור של הריון תאומים כבר בבדיקת הדם המוקדמת – בדיקת ההריון (שבועיים לאחר שהתרחש ביוץ), זאת בהנחה ומדובר בבדיקה מספרית. הריון תאומים מאופיין ברמות ניכרות של הורמון HCG.

מדובר בבדיקה שנותנת מושג ומעלה אפשרות בהתחשב בנסיבות הקיימות ואינה מהווה תחליף לבדיקת עוברים באמצעי ההדגמה. בדיקת אולטרסאונד (אותה יש לעשות בשבוע השישי) מדגימה בצורה חד-משמעית את קיומם של יותר מעובר אחד בתוך הרחם.

מהלך ההיריון ולידת תאומים

הריון תאומים הוא הריון בסיכון גבוה אשר מחייב מעקב צמוד ‏של רופא נשים מנוסה, בכל שלב. כל השינויים ההורמונאליים והפיזיולוגיים אשר מתרחשים בגוף ההריונית מועצמים במהלך הריון עם תאומים (לעומת הריון עם עובר אחד) ועלולים להוביל ליתר לחץ דם או אנמיה, עליה קיצונית במשקל, רעלת הריון, הפלות ולידות מוקדמות.

במקרה של הריון תאומים, צורת הלידה נקבעת על פי גודל העוברים. לכל בית חולים מדיניות משלו באשר לאופן הלידה, משום שמדובר בתהליך מסובך יותר מאשר בלידת יחיד. הסבירות לניתוח קיסרי בהיריון תאומים גבוה יותר.

לאחר הלידה, ההורים צריכים להתפנות לשלב גידול תאומים, שאינו פשוט כלל. על ההורים להעניק תשומת לב לכל אחד מהילדים בנפרד וכן להבין את הקשר העוצמתי בין האחים התאומים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: