הריון מרובה עוברים – תאומים ושלישיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הריון מרובה עוברים

הריון מרובה עובריםבעבר הלא רחוק, הריון תאומים היה מחזה נדיר במחוזותינו, שלא לדבר על שלישיות ורביעיות. היום, מספיק לצאת לרחוב ולראות את כמות העגלות הכפולות שחולפות בדרך.

אין ספק שבשנים האחרונות עלתה שכיחותם של ההריונות מרובי העוברים. הריון מסוג כזה מתרחש גם באופן טבעי, אולם חלק ניכר ממנו נוצר כתוצאה מטיפולי פוריות ומהעלייה במקרי ההריון בגיל מבוגר. על הייחודיות של הריון מרובה עוברים וההיבטים המצריכים התייחסות מיוחדת.

טיפולי פוריות בישראל נמצאים בהתקדמות מתמדת, הפגיות מתפוצצות מתאומים ומשלישיות וההורים, בניגוד לעמדתה של הקהילה הרפואית, לא רואים בתאומים סיבוך כי אם הצלחה. אלא שהריון עם שני עוברים או יותר שונה לחלוטין מהריון רגיל.

עם קבלת הבשורה על הריון מרובה עוברים, מתעוררות תחושות רבות, החל משמחה אינסופית וכלה בתחושות חרדה ולחץ על שלבי ההריון ולאחר מכן על הקושי בגידול תאומים, שלישיה וכדומה.

אף אחת מהתוכניות שלך לילד אחד לא יתאימו לשניים ובטח שלא לשלושה. צריך יותר מקום, יותר כסף והרבה יותר זמן ואנרגיה. כל הספרות בנושא הכנה ללידה לא באמת מכינה, משום שההורים שבדרך בעצם עוד לא שם. ההצגה מתחילה עם הלידה.

הימים הראשונים קשים במיוחד ליולדת, שכן הריון רב עוברי קשה לגוף האם ומבחינה פיזית היא חלשה מאד. כמו כן, החודשים הראשונים בגידול תאומים תובעניים ומתישים במיוחד. מהר מאוד מגלים ההורים שנחת זה משהו ששייך לסבים וסבתות. יחד עם זאת, נראה כי אין עוד אירוע בחיי משפחה המשלב עבודה קשה יחד עם אושר עילאי כמו הולדת תאומים/שלישיה.

הגורמים להיווצרות הריון מרובה עוברים

הגורמים העיקריים להריונות מסוג אלו הם טיפולי הפריון ובעיקר ההפריות החוץ-גופניות (הפריית מבחנה). האישה מפיקה כמות גדולה של ביציות כאשר היא נוטלת תרופות המגבירות את הביוץ שניתנות כחלק מהטיפול הפורייתי. במחזור נורמלי ותקין אצל האישה משתחררת ביצית אחת בכל יום.

במהלך טיפול הפריה חוץ-גופית הביציות נשאבות, ולאחר ההפריה מוחזרים לרחם האישה מספר עוברים מופרים. ההפריה מתבצעת בתנאי מעבדה ולא בגופה של האם. תהליך ההפריה נגמר לעתים קרובות בהריונות מרובי עוברים.

הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בהריונות מרובי עוברים

הריון מרובה עוברים מוגדר מעצם טיבו כהריון בעל סיכון גבוה יותר מאשר הריון עם עובר יחיד. הריון זה מגדיל את העומס על האם בכמה מערכות : מערכת הנשימה נדרשת לעמוד בעומס של התפתחות מספר עוברים, הרחם גדל בקצב מהיר יותר ויש צורך באספקת ברזל גדולה כדי לספק רמה נאותה לכמה עוברים הגדלים בו זמנית.

עם הסיבוכים אפשר למנות תחלואה ותמותה מוגברות של העוברים, האטה בגדילה התוך-רחמית ומומים עובריים. הסיבוכים הידועים בעיקר בקרב תאומים זהים הם העברת דם מעובר לעובר, פערי גדילה, סיבוכי חבל טבור, תאומים סיאמיים ותסחיפים.

אצל האם, רעלת הריון והיפרדות שליה הם חלק מהסיבוכים היותר שכיחים בהריונות כאלה. גם לאחר הלידה, בריאותם של התינוקות שנולדו כתוצאה מהריון רב עוברי פגיעה יותר. כל למשל, רובם המכריע של הילדים הסובלים משיתוק מוחין הם בוגרי פגיות, כתוצאה מהריונות מרובי עוברים.

דילול עוברים

כאשר נוצר הריון רב עוברי אפשר להפחית את מספר העוברים, כדי למנוע סיבוכים, אולם הדבר אינו מתבצע בכל המקרים. מאמרים מדעיים שונים מצביעים על מסקנה רפואית זהה והיא שתהליך דילול עוברים הוכח מועיל לשיפור סיכויי ההריון בעיקר כאשר מדובר בהריון עם מספר עוברים גבוה (4 ומעלה), אך תוצאות דומות ניצפו גם בהפחתה משלושה עוברים לשניים.

הנסיון שנצבר מלמד שכאשר נעשית הפחתה משלישיה לתאומים תוצאות התהליך מספקות לחלוטין. תהליך הפחתה לעובר יחיד נעשה רק כאשר יש צורך רפואי מיוחד. בכל מקרה, החוקרים ממליצים לרופאים לנקוט בכל האמצעים האפשריים על מנת שלא להגיע להריונות מרובי עוברים.

סטטיסטיקות

להלן נתונים סטטיסטיים על הריונות מרובי עוברים ממסד הנתונים הלאומי בישראל, המתייחסים לפגים שנולדו במשקל 1500 גרם ומטה: 27% מהיולדות פגים אלה עברו טיפולי הפריה. 36% מהתינוקות היו תוצאה של טיפולי הפריה.

44% מהתינוקות היו תוצאה של לידות מרובות עוברים. הגיל הממוצע של לידות יחיד הוא 39 שבועות. של לידות תאומים הוא 35.8 שבועות, ושל לידות שלישיות – 32.5 שבועות. הסיכון לאבד את תינוק בהריון בודד הוא 1:113, בהריון של תאומים הוא יורד ל- 1:21, ובשלישייה הסיכון עומד על 1:12.

למרות השכיחות הגבוהה של בעיות שונות, גוף האישה מפגין יכולות מרשימות במהלך ההריון הרב עוברי. בניהול מעקב ולידה קפדניים ונכונים, מסתיימים רוב ‏ההריונות בלידת תינוקות בריאים, אשר ‏חרף משקל הלידה הנמוך, מתפתחים בדרך כלל בצורה תקינה. כדאי לזכור שמעבר לקושי הכפול , האושר והסיפוק שמביאים איתם התאומים גם הם כפולים ומכופלים.

ראו גם:
כיצד עדיף ללדת תאומים – ניתוח קיסרי או לידה רגילה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: