שפעת

שפעת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שפעת

שפעתמדי חורף ובחודשים רבים אחרים, היא מופיעה אצל מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. טיפול לא נכון בה עלול לגרום לסיבוכים בריאותיים רבים, כשבכל מקרה מובטחים ימים לא פשוטים של סבל וכאב.

אתם כבר מזהים אותה כחלק לגיטימי בכל חורף – זוהי כמובן, השפעת. מדי שנה, היא תוקפת כ-10-20% מהאוכלוסייה הכללית, כאשר רק בישראל מתים ממנה מאות עד אלפי חולים בשנה.

שפעת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם. היא מתפרצת אצל עשרות אלפי ישראלים, בייחוד בימים הקרים ביותר בשנה. השלכותיה עלולות להיות קטלניות, לכן, מומלץ מאד להכיר את המחלה על בוריה. כל המדיע על שפעת, מידע חדש על חיסונים והתפתחות המחלה באתר cold.co.il – שפעת וצינון למבוגרים ולילדים.

מהי שפעת?

שפעת היא מחלה זיהומית, אשר מתפרצת אצל יונקים, עופות וכמובן בני אדם. היא נגרמת על ידי נגיף, אשר פוגע בדרכי הנשימה.Orthomyxoviridae ממשפחת ה-RNA

העדות הראשונה למחלה זו הייתה כבר לפני שנים רבות, כאשר היפוקרטס תיאר מחלה שהתפרצה אצל בני אדם ותסמיניה מזכירים מאד את השפעת שאנו מכירים כיום. מאז היא לא נעלמה, אלא מקפידה לחזור בצורות שונות.

כך ניתן להידבק בשפעת

כאמור, הידבקות בשפעת אינה נדירה כלל. הדרך הנפוצה ביותר בה מועברת המחלה מאדם לאדם היא באמצעות עיטוש, אשר גורם להפצת טיפות רוק המכילות את הנגיף. שפעת יכולה לעבור גם באמצעות הפרשות שונות ובמגע עם רוק, נזלת, דם או צואה של יונק נגוע- בין אם המגע הוא ישיר או עקיף.

אגב, הדעות בעולם חלוקות לגבי הסיבה שבגינה תוקפת המחלה דווקא בחורף. בעוד שמומחי בריאות מסוימים יטענו כי מעטפת הג'ל של הנגיף גורמת לכך, אחרים יצביעו על חוסר האוורור בחורף, חולשתה של המערכת החיסונית בימי השנה הקרים ועוד.

מגפת שפעת

במהלך ההיסטוריה, האנושות הייתה עדה ללא מעט התפרצויות של מגפת השפעת. ההתפרצות היא עונתית (כלומר- בתקופת החורף), והיא עלולה להיות ברמה כלל עולמית או מקומית. מספר ההרוגים בכל התפרצות שפעת נע בין אלפי אנשים למיליוני אנשים.

בדרך כלל, התפרצות בסדר גודל שכזה נובעת מבעלי חיים נגועים, אשר באים במגע עם האדם. הדוגמאות המפורסמות ביותר בהקשר הזה, הן שפעת העופות ושפעת החזירים, אשר התפרצו בשנים האחרונות בכל רחבי העולם.

תסמיני שפעת

ביכולתם של מספר תסמינים להצביע על הידבקות בשפעת. הסימנים הנפוצים ביותר הם חום גבוה (מעל 38 מעלות צלזיוס), חולשה כללית, כאבים ודלקת בגרון, בעצמות, במפרקים ובראש וכן שיעולים, התעטשויות וכן הצטננות.

חשוב להדגיש כי התסמינים הללו אינם נובעים מהנגיף עצמו, אלא כתוצר מפעילותה של מערכת החיסון במפגש עימו. לרוב, התסמינים יחלפו לאחר כשבוע אצל מרבית בני האדם, אם כי אוכלוסיות ברמת סיכון גבוהה (ילדים, קשישים וחולים כרוניים) נוטים לסבול ממנה הרבה יותר.

במצב כזה, ביכולתה של המחלה לעורר סיבוכים שונים, דוגמת דלקת ריאות, סינוסיטיס וברונכיטיס, שעלולים להביא גם למוות.

דרכי טיפול בשפעת

יש לציין כי השינויים הגנטיים התכופים של נגיפי השפעת מביאים לכך שזנים שונים של נגיפים מביאים לשפעת בכל עונה, כך שהידבקות קודמת במחלה לא מונעת מקרים עתידיים שלה. במילים אחרות: ניתן בהחלט להידבק בכל שנה בסוג שונה של שפעת.

הטיפול הנפוץ ביותר כנגד השפעת הוא, כמובן, חיסון נגד שפעת שנועד למנוע את התפתחותה. גם הוא משתנה מעונה לעונה, בהתאם למקור התפתחות הנגיף. לכן, בתחילתו של כל חורף ממליצים מומחי הבריאות על קבלת חיסון לשפעת העונתית.

לאחר התפרצותה של המחלה, ניתן לטפל בה באמצעות תרופות שונות (דוגמת טמיפלו). תרופות מסוג זה מקצרות את משך זמן תסמיני המחלה, אם כי נדרש ליטול את התרופה אך ורק בשלבים הראשונים של המחלה.

אוכלוסיה שעלולה לחלות בשפעת הן נשים בהריון, שיש לבחון את הטיפול המתאים להן במחלה, לפי התרופות הניתנות על ידי הרופאים המטפלים בהן.

תרופות אלה אינן מונעות הידבקות במחלה ומשמשות לרוב לטיפול במקרי שפעת שהסתבכו. דרכי טיפול נוספות הינם דרך הרפואה המשלימה, תוספי מזון, צמחי מרפא או תרופות סבתא.

ראו גם:
שחפת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן