פוריות הגבר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פוריות הגבר

פוריות הגברפוריות הגבר תלויה בכל מיני משתנים עליהם נעמוד במאמר הבא ומתבטאת ביכולת של בני הזוג להיכנס להיריון לאחר שנה של קיום יחסי מין מלאים ללא אמצעי הגנה.

אצל 50 אחוזים מהזוגות אשר מתקשים להיכנס להיריון בשל אי פריון – הסיבה טמונה אצל הגבר.

פוריות הגבר – כמות זרע נמוכה

מקרים רבים של אי פוריות אצל הגבר נעוצים בבעיית ייצור זרע בכמות נמוכה או בייצור זרע באיכות לא טובה. בעיה זאת נובעת מכל מיני סיבות שאת רובן ניתן למנוע באופן עצמאי וחלקן מצריכות בדיקות רפואיות וטיפול מתאים: חשיפה לחומרי הדברה ולקרינה, חשיפה של האשכים לטמפרטורה חמה מדי לזמן ארוך, עישון סמים וצריכת אלכוהול, בעיות הורמונאליות, זיהום באיבר המין או באשכים ולבישת תחתונים צמודים מדי.

פוריות הגבר – בעיות בתכונות הזרע

ישנם מצבים בהם בעיות פוריות הגבר לא נעוצות בכמות הזרע, אלא בתכונותיו: זרע בעל צורה מעוותת, בעיה בתנועתיות הזרע וזמן החיים שלו. הסיבות לבעיות בתכונות הזרע יכולות להיות בגלל דלקת באשכים, שק אשכים מנופח, התפתחות לא תקינה של האשכים ועוד

פוריות הגבר – בעיה בשפיכה

יכול להיות מצב בו פוריות לקויה של הגבר קשורה לבעיות בשפיכה – שפיכה מוקדמת, שפיכה הפוכה (הזרע נדחף אל שלפוחית השתן ולא אל מפתח הפין), אין אונות, סיבוך של ניתוח או טיפול בקרינה. במקרים של חולי או טיפולים אגרסיביים שעלולים לפגוע בייצור הזרע, מומלץ לגבר לשמר את זרעו בבנק הזרע, דבר שיאפשר לו בעתיד להביא ילדים.

פוריות הגבר – אבחון אי פריון אצל הגבר

אבחון אי פריון נעשה על ידי רופאים מומחים – אורולוג וגניקולוג, אשר עורכים מבדקים לשני בני הזוג ומבררים איפה נעוצה הבעיה – פוריות הגבר או פוריות האישה.

בין הבדיקות השונות נבדקים:

 • היסטוריה מינית והריונות קודמים אם יש
 • היסטוריה רפואית ומחלות קודמות
 • עישון ושימוש בסמים ואלכוהול
 • הרגלי מין
 • ניתוחים באברי מין אם נעשו
 • התפתחות אברי המין
 • ספירת זרע (כמות ואיכות הזרע)
 • בדיקות דם
 • בדיקות הורמונים ועוד בדיקות בהתאם לטיפולו של הרופא

פוריות הגבר – הטיפול לאי פריון אצל הגבר

את הטיפול יש להתאים בהתאם לתוצאות הבדיקות אותן ערכו בני הזוג. אם התגלתה בעיית פוריות אצל הגבר אפשר להמליץ על טיפול תרופתי או ניתוחי, בהתאם לבעיה:

 • התגלה כסובל מחוסר איזון הורמונאלי? הטיפול: נטילת הורמונים
 • ייצור זרע נמוך? הטיפול: תרופות מגבירות ייצור זרע
 • זיהום? אנטיביוטיקה
 • בעיות שפיכה? טיפול מתאים לבעיות שפיכה
 • בעיית פוריות באשכים? מצריך טיפול רפואי מתאים

מעבר לזה, יש לקחת בחשבון כי טמפרטורות גבוהות פוגעות באיכות הזרע ובייצורו ולכן יש להעדיף לבישת תחתוני בוקסר ולהימנע ממקלחות חמות וארוכות, סאונות ואמבטיות חמות.

פוריות הגבר – טיפולים מתקדמים

אם הטיפולים המיידיים לא סייעו לזוג בתהליך ההפריה ניתן להיעזר בטיפולים מתקדמים יותר:

הזרעה מלאכותית אם בעיית פוריות הגבר נובעת מספירת זרע נמוכה ניתן להשתמש בהזרעה מלאכותית. מדובר בתהליך בו נאספת כמות מספקת של זרע ואז מאוחסנת. בתקופת הביוץ אותו זרע מוחדר אל רחמה של בת הזוג או לשחלותיה. במידה והזרע לקוי או שהתנועתיות שלו נמוכה אפשר לשקול שימוש בזרע של תורם.

הפריית מבחנה (IVF) – בשיטה זו משתמשים בבעיות פוריות קשות יותר. מדובר בפעולה יקרה עם אחוזי הצלחה לא גבוהים ובמסגרתה מזריעים את הביצית מחוץ לרחם האישה בתנאי מעבדה מפוקחים ורק אחרי שיש הפריה – העובר מוחדר לרחם האישה. טכניקה זו היא בבחינת מוצא אחרון ומשתמשים בה במידה וחצוצרות האישה חסומות או במקרה בו בעיית פוריות הגבר נובעת מספירת זרע נמוכה. חשוב לדעת כי בפעמים רבות ישנה סכנה למומים מולדים לאחר הפריות מבחנה.

בטרם נכנסים לתהליך של טיפולי פוריות יש לקחת בחשבון שמדובר בתקופה רגישה ומלאה במתח וכל צעד יכול להיות מכריע. זוגות רבים בוחרים להיעזר בטיפול זוגי על מנת להתגבר על העומסים הנפשיים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: