תת תזונה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בכל שלב בחיינו, נוצר צורך בתזונה מאוזנת ובריאה. הבעיה היא שבמקרים רבים המצב רחוק מלהיות כה מעודד. בצד אחד של הסקאלה, עומד הנושא של השמנת יתר, על שלל השלכותיו השליליות. מנגד, בקצה השני, ניצבת תת התזונה. כפי שתיווכחו בעצמכם, ההשלכות של מצב רפואי זה אינן פשוטות כלל.

הגורמים לתת תזונה

תת תזונה מתייחס למצב שבו גוף האדם אינו מקבל את אבות המזון הדרושים לצורך התנהלותו התקינה, או לחילופין כשקיים עודף או חוסר איזון במרכיבים אלה. מצב שכזה יכול להיווצר בעיקר באחת משתי דרכים: כאשר האדם לא צורך כלל את המרכיבים החשובים הללו, או כשאלה לא נספגים בגופו באופן ראוי. אולם, גם מצב של טראומה נפשית ואובדן דם רב עקב תאונה או ניתוח אפשריים בהחלט.

ברוב המקרים, המרכיבים החשובים החסרים לאדם ומביאים למצב של תת תזונה הם קלוריות, ויטמינים, חלבונים או מינרלים. מחסור קיצוני שכזה מאפיין בעיקר מדינות עולם שלישי, שבהן המצב הכלכלי הקשה מונע מהאזרחים אספקה סדירה של מזון למשק הבית שלהם- אם כי חוסר המודעות לתזונה נכונה מביא לכך שניתן למצוא תת תזונה באחוזים מדאיגים גם במדינות מערביות רבות.

חשוב להבין שתת תזונה אינה מהווה תמיד תוצאה של משקל נמוך. לדוגמא משקלו של אדם עשוי בהחלט להיות בנורמה כאשר הוא במצב של תת תזונה, ואפילו מעל לממוצע. אולם, כאשר המסה הגדולה של האדם אינה כוללת רכיב תזונתי חשוב, עלול להיווצר מצב שכזה.

הסיכונים של תת תזונה

למה עלול להביא מצב של תת תזונה? השלכותיו האפשריות על האדם רבות בהחלט, מה שהופך אותו לסוגיה רפואית בעלת משמעות רבה. לרוב, תת תזונה גורמת להידלדלות של מסת השריר, דבר המביא, כמובן, לירידה במשקל. כתוצאה מכך, עירנותו של האדם קטנה, הוא מרגיש חולשה כללית בגופו ואף יכולותיו הקוגנטיביות עלולות להיפגע.

תת תזונה מחריפה סימפטומים של מחלות קיימת ומעודדת תחלואה במחלות אחרות. כתוצאה מכל אלה, עלולים להתפתח זיהומים ומחלות קיצוניות אשר מסכנים את בריאותו של האדם. מוות כתוצאה מתת תזונה, באופן ישיר או עקיף, נפוץ בעולם שלנו, למרבה הצער.

בין הסיבוכים הרפואיים ההרסניים הללו, ניתן למנות ירידה בתפקודה של המערכת החיסונית, הגברת הסיכון לאוסטאופורוזיס כתוצאה ממחוסר בסידן, הפרעה ליציאות הגוף, עלייה בסבירות של תחלואה במחלות סרטן או במחלות לב וכלי דם אחרות, מצבים של אנמיה – והרשימה עוד ארוכה.

המזון ממנו יש להימנע כדי למנוע תת תזונה

במידה רבה, תת תזונה הוא אחד מתוצריו של העידן המודרני, בו אכילה של מזון בריאותי הופכת למילה גסה. רבים מהאנשים מסתמכים במהלך היום יום בעיקר על משקאות מוגזים, מזון מהיר ושלל מוצרי מזון שהשפעתם על הגוף היא שלילית.

מזון מהיר וחטיפים מלוחים חסרים לרוב את המרכיבים החיוניים לגוף, ולכן צריכה מוגברת שלהם (המאפיינת בעיקר בני נוער) עלולה להביא לתת תזונה. באותה מידה, כך גם התבססות על המשקאות המוגזים השונים, אשר "מפריעים" לקליטת הסידן בגוף האדם.

כך ניתן למנוע תת תזונה

ברור כי הקפדה על מזון בריא, והימנעות מהמזונות שהובאו לעיל, מקטינים את הסיכונים לסבול מתת תזונה. מכיוון שתת תזונה במקרים רבים היא פועל יוצא של דיאטה לא מבוקרת או הימנעות מודעת מסוגים שונים של מזון (צמחונות, למשל), רצוי מאד לעבור את התהליכים האלה באמצעות גורם מומחה.

מעבר לכך, על כל הרגשה של חולשה כללית, רעב תמידי או בהרגשת כל אחד מהתסמינים שהובאו כאן, רצוי לעבור בדיקה מקיפה אצל גורם רפואי המומחה בתחום זה. זיהוי מהיר של הבעיה וטיפול בה עשוי להוות את ההבדל בין חוסר זמני במרכיב תזונתי מסוים, לבין פגיעה ממשית בגוף האדם- על כלל ההשלכות השליליות של תהליך זה.

קראו עוד:

תזונה לשיפור הפוריות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: