תופעות לוואי של גלולות למניעת הריון

תופעות לוואי של גלולות למניעת הריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תופעות לוואי של גלולות למניעת הריון

תופעות לוואי של גלולות למניעת הריוןגלולות למניעת הריון על שלל תת-סוגיהן ניתנות לצורך מניעת הריון ולצורך הסדרת המחזור החודשי (למרות שלמעשה מדובר בביטול המחזור החודשי וביטול הביוץ). לעיתים הגלולות נרשמות לצורך טיפול בפצעי בגרות (אקנה), כחלק מהטיפול בתסמונת שחלה פוליציסטית או אפילו כגלולת היום שאחרי.

השימוש בגלולות למניעת הריון הוא נרחב וחשוב לדעת כי ככל תרופה – גם לגלולות אלו יש תופעות לוואי וחלקן אף מסוכנות. רוב תופעות הלוואי הקלות נעלמות לאחר שימוש ממושך (מעל 5 מחזורי וסת).

תופעות לוואי

גלולות למניעת הריון מכילות הורמונים מ- 2 סוגים – ממשפחת האסטרוגנים וממשפחת הפרוגסטינים. הרכב הגלולות משתנה וכן המינונים השונים והיחס בין ההורמונים. להורמונים אלו השפעות רבות על רקמות שונות בגוף ואף תופעות לוואי.

ניתן לחלק את תופעות הלוואי לקלות או למסוכנות:

 1. קלות: סחרחורת, כאב ראש, כאבי בטן, נפיחות בטנית, עליה במשקל, הקאות, שינויים במצב רוח.
 2. המסוכנות ביותר: השפעות ההורמונים על המערכות הקרדיווסקולרית, קרישיות הדם ודפנות כלי הדם מביאות לתופעות הלוואי המשמעותיות ביותר ואף לאלו המסכנות חיים:
 • קרישים בוורידים השטחיים והעמוקים.
 • יתר לחץ דם.
 • קרישים בעורקים הכליליים של הלב ובעורקי המח.
 • עליה בשכיחות של התקפי לב ושבצים מוחיים.

במחקרים גם נמצא כי הגלולות מעלות את הסיכון לסרטן מהסוגים הבאים:

 • ממאירים – קרצינומה של השד, הנרתיק וצוואר הרחם.
 • שפירים –  גידולים שפירים בכבד.

מוכר גם כי השפעת הפרוגסטרון והאסטרוגן מביאה לשינויים במערכת המרה ובהפרשת המרה וכתוצאה מכך אף לאבנים בכיס המרה.

אינטראקציות בין תרופתיות

ישנן תרופות אשר כאשר יילקחו יחד עם גלולות למניעת הריון – יורידו מיעילותן ויכולות להופיע תופעות כדימומים בין הווסתות והריונות. יש לבדוק האם קיימות השפעות בין תרופתיות (בעיקר כאשר נלקחות אנטיביוטיקות שונות ותרופות כנגד פרכוסים).

מניעה

ראשית, על הגניקולוג לתשאל את המטופלת על היסטוריה של אירועים קרישתיים בדם, היסטוריה של סרטן במשפחה והרגלי העישון. כמו כן – יש לשאול על היסטוריה אישית ומשפחתית של יתר לחץ דם, מחלות כליה, הפרעות כבד, צהבות, אגירת נוזלים, הפרעות שומנים בדם, סוכרת ודכאון. כל הפרעות רקע אלו צריכות להעלות את האפשרות כי יש סיכון מוגבר לתופעות לוואי קשות.

 • עישון – עישון (מעל 15 סיגריות ליום) בשילוב עם גיל מבוגר (מעל 35 שנה) נמצא כגורם סיכון משמעותי ביותר לאירועים קרישתיים ולאירועי לב. חל איסור לרשום את הגלולות לנשים כאלו.
 • מחלות קרדיווסקולריות – חל איסור לרשום את הגלולות לנשים עם עבר של מחלות קרדיווסקולריות ללא ביצוע ברור מקיף והגעה לאבחנה של מקור הבעיה.
 • נטייה לקרישתיות יתר – נשים עם היסטוריה של קרישתיות יתר במשפחה (כמו מוטציה בפקטור 5 על שם LEIDEN), אסור להן להשתמש בגלולות.
 • השמנה – נשים בעלות משקל גוף גבוה באופן מיוחד – אסור להן להשתמש בגלולות.

כאמור, מניעה של תופעות לוואי קשות טמונה בריבוד גורמי הסיכון של המטופלת והחלטה מתי אסור להשתמש בגלולות. במידה ומופיעות תופעות לוואי קשות, יש להפסיק מיד השימוש בגלולות ויינתן טיפול מוכוון למצב הקיים.

למניעת תופעות לוואי קלות כגון כאבים, הפרעות במשקל ודימומים שונים – ניתן להחליף את סוג הגלולה (החלפה לגלולה עם מינונים שונים) ואפילו לעבור לאמצעי מניעה שונים כגון תכשירים הורמונאליים שאינם גלולות (מדבקות, זריקות והתקנים תוך רחמיים עם הורמונים) או אמצעים אחרים למניעת הריון, כגון התקנים תוך רחמיים ללא הורמונים, קשירת חצוצרות או שימוש בקונדומים.

דוגמאות לטיפול בתופעות לוואי קלות:

 • דימום בין וסתי – התופעה חולפת לאחר שימוש ממושך, ניתן להעלות מינון אסטרוגן.
 • ירידה בחשק המיני – יש לשקול העלאת מינון האסטרוגן.
 • הפרעות מצב רוח – לרוב חולפות ואין צורך בטיפול.
 • כאבי ראש – הפסקת השימוש אם מדובר במיגרנות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן