כאבי ראש וגלולות למניעת הריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאבי ראש וגלולות

כאבי ראש וגלולותכאבי הראש או המיגרנות הנגרמות מגלולות למניעת היריון, תלויים בשינויים הורמונאליים המתרחשים עקב הנטילה. ואף יתרה מכך, עוצמתם ותדירותם תשתנה, כתלות מאי לקיחת גלולה, או מהפסקה שנוצרה בין מספר נטילות. לרוב, גלולות למניעת היריון נמצאו כיעילות ובטוחות לשימוש, וגורמות רק באופן נדיר לסיבוכים או תופעות לוואי.

כאבי הראש אשר עלולים להיגרם עקב הנטילה, הינם ספציפיים ואינדיבידואלים, ואינם ניתנים לצפייה לפני מתן הגלולה. הם אינם מסוכנים, לרוב, וניתנים לריפוי מלא לאחר החלפת סוג הגלולה או החלפת שיטת הגלולות באמצעי מניעה אחר (כמו מדבקות למשל).

הסיבות לכאבי הראש בעקבות נטילת גלולות

כאבי הראש הנובעים עקב נטילת גלולות למניעת היריון נגרמים מחוסר איזון הורמונלי, במיוחד של הורמוני המין כדוגמת הפרוגסטרון והאסטרוגן, אשר מונעים ביוץ. מעבר לכך, המיגרנות נמצאו גם קשורות למינון הסרוטונין הקיים, ומידת השפעתו על הורמוני המין.

כאשר מינון האסטרוגן הינו נמוך בדם האישה, כתוצאה מהמחזור החודשי, גם רמת הסרוטונין תרד בהתאמה, באופן שיגרום למיגרנות ולכאבי ראש. במקרים של מינוני אסטרוגן גבוהים, כמו במהלך היריון, רמת הסרוטונין תעלה, וכך גם עוצמת ומינוני כאבי הראש והמיגרנות.

נשים רבות חשות הטבה בעוצמה ובתדירות המיגרנות לאחר התחלת נטילת הגלולות. אולם ישנן נשים אשר חוות כאב ראש במהלך תקופת המעברים בין החפיסות, מדי חודש בחודשו. מדי 21 יום, יש להפסיק את נטילת הגלולות בכדי להשרות את התנאים לקבלת המחזור החודשי. הפסקה זו מזרזת את הירידה המהירה במינוני האסטרוגן ועל כן גורמת לכאבי ראש.

כאשר חווה האישה כאבי ראש חזקים, ההמלצה היא לעבור לסוג גלולות אחר בעל מינון נמוך יותר של הורמונים, או להשתמש באמצעי מניעה אחרים. בדרך כלל שינוי הטיפול, עשוי לפתור את הבעיה לחלוטין. היוצא מכלל זה הוא נשים אשר חוו מיגרנה המלווה באאורה, שהיו בעלות סיכון מוגבר לשבץ מוחי, אשר עלול להחמיר בעת מתן גלולות למניעת היריון. במקרה זה אסור על נשים אלו לנטול גלולות, באופן מוחלט, ועליהן להשתמש בסוגי פתרונות  אחרים. למידע בנושא מיגרנות בקרב נשים לחצו כאן

מחקרים בנושא גלולות למניעת הריון וכאבי ראש

מחקרים שונים שנעשו בתחום אישרו את ההנחה כי נשים אשר נוטלות גלולות למניעת היריון סובלות ממיגרנות וכאבי ראש, בתדירות גבוהה יותר מאשר נשים אשר לא נטלו גלולות כלל.

במחקר שנעשה בנורבגיה וכלל נתונים שנלקחו מכ- 14,000 נשים, נמצא כי כאבי הראש והמיגרנות הופיעו ביתר שאת אצל נשים אשר נטלו גלולות (ב- 40% יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת אשר לא נטלה את הגלולות). על פי הנחת המחקר הגלולות מעלות את מינוני האסטרוגן בגוף פי ארבע. ולכן במהלך המחזור, הכמות אשר הייתה גבוהה מאד יורדת באופן חד, וגורמת לכאב הראש. מחקר זה לא מצא קשר בין מינון ההורמונים בגלולה, לבין היארעות כאבי הראש. אולם כפתרון הוא הציע מתן מדבקות לשלושת הימים הקודמים למחזור, בכדי לעזור להוריד את מינוני ההורמונים בצורה הדרגתית.

מחקר חדשני אשר בדק פתרון זה, מצא כי נשים אשר נטלו גלולה שאיפשרה הפחתה איטית יותר של מינון האסטרוגן בשילוב של עליית מינון הפרוגרסטרון, סבלו פחות מהתקפות מיגרנה וכאבי ראש. מחקר זה, מעבר למציאת סוג הגלולות חדש, אף אושש את הקשר הקיים בין גלולות למניעת היריון ושכיחות כאבי ראש.

חשוב כי הנשים תהיינה מודעות לקשר קיים זה, כך שהן ידווחו לרופא המטפל על כל שינוי או הופעת כאב ראש ברמות חומרה משתנות. החשש הוא כי כאב הראש יהיה קשור גם לשינויים בכלי דם וסקולאריים ויהווה סיכון מוקדם לאירועים מוחיים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: