בולימיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בולימיה או בשמה המלא בולימיה נרווזה, היא הפרעת אכילה קשה ומורכבת. היא מאופיינת ההתקפי אכילה, מעיין בולמוסים של זלילה, כאשר בפרק זמן נתון הסובל מההפרעה אוכל כמויות אוכל אדירות ועתירי קלוריות אשר מעבר ליכולות הגוף וצריכתו. לעיתים מדובר ביותר בכ- 10,000 קלוריות בכל התקף זלילה.

המאכלים אשר בדרך יצרכו הסובלים מהפרעה זו יהיו עתירי סוכר ושומנים, כמו: ממתקים שונים, עוגות, קינוחים, גלידות ומיני מאפה שונים. האכילה אינה מתרחשת כלל כתוצאה מרעב של הגוף.

מעבר לכך, הסובלים מההפרעה מאבדים את יכולת תחושת הרעב האמיתית של הגוף וכבר אינם יכולים להבחין בין תחושה אמיתית של רעב לבין הצורך בהתקפי הזלילה.

הם מאבדים גם את היכולת להרגיש תחושה של שובע. התקפי הזלילה מגיעים לרוב מתוך צורך לתת מענה למצבים רגשיים שונים, כגון, תחושות מתח, דימוי עצמי נמוך ודיכאון.

הסובלים מהמחלה נחלקים לשני טיפוסים, לפי סוג הפעולות שהם מבצעים. ישנו הטיפוס המטהר, אשר לאחר התקפי הזלילה יבצע פעולות של 'טיהור', הכוללות בעיקר הקאה מכוונת, אך גם שימוש בחומרים משלשלים, חומרים משתנים וחוקנים.

הטיפוס השני, נקרא הטיפוס הלא מטהר, אשר כדי להתמודד עם התקפי הזלילה וכמויות הקלוריות העצומות שנצרכות בהם, מבצע פעולות של צום ופעילות גופנית מוגזמת.

בולימיה מול אנורקסיה

אנורקסיה ובולימיה הינן שתי הפרעות אכילה שונות, כאשר הדמיון ביניהם הוא העיסוק המתמיד במזון, הכמויות הנצרכות, דימוי הגוף, צורתו ומשקלו. השוני בין ההפרעות הוא שבאנורקסיה ישנה הימנעות מאכילה בכלל ומשקל נמוך מאוד. לעומת זאת, בולימיה מאופיינת בהתקפי זלילה ואכילה מוגזמת. הסובלים ממנה עשויים להיות במשקל גוף תקין ואף השמנת יתר.

השפעות בולימיה

הפרעה זו גורמת לנזקים קשים לגוף, עקב ההקאות המרובות מתמעטים חומרים חשובים בגוף כגון, נתרן, סודיום, פוטסיום ואשלגן. חומרים אלו קשורים בתפקוד תאי עצב בגוף, כך שהשפעתם עשויה להיות על תפקודים של מערכות שונות בגוף, ביניהם, תפקוד הלב, עד כדי הפסקה של תפקודו.

בנוסף ההקאות גורמות לאיבוד של וויטמינים ומינרלים. חוסרם עשוי להשפיע על היחלשות של מערכת החיסון ושיבוש של מערכות הורמונליות בגוף. פעילות בלוטת התריס אף היא משתבשת, מה שגורם לבעיות זיכרון, חוסר ריכוז, נשירת שיער, עייפות, מחסור בסידן ועוד.

מערכת נוספת שנגרם בה נזק עצום היא מערכת העיכול. כמו כן, עקב החומציות הגבוהה שנוצר בפה נגרם נזק רב גם לשיניים. חוסר הנוזלים בגוף כתוצאה מההקאה גורם להתייבשות ופגיעה בתאים. חשוב ביותר – אישה בהריון הסובלת מבולימיה גורמת נזק בלתי הפיך לעובר שבתוכה.

בולימיה – תסמינים

הסובלים מהפרעה זו עושים כל שביכולתם כדי להסתירה. כדי לזהותה יש לדעת מספר דברים, ראשית, מה שמניע אותם לעשות פעולות מטהרות הוא הפחתה במשקל, האכילה בדרך כלל תיפסק עקב כאבים או הקאות, האכילה נמשכת כשעתיים, הם מאופיינים כבעלי מצבי רוח משתנים, דיכאון קיצוני, התקפי האכילה יכולים להיות בכל שעות היממה והם אינם מסוגלים להפסיק, האכילה היא כפייתית ולא בשליטתם, הם יאכלו לבד ולא בנוכחות אנשים והם בדרך כלל אנשים פרפקציוניסטים הדורשים מעצמת שלמות בכל מצב בחיים.

טיפול בהפרעה

הטיפול בהפרעה זו נגזר מכמה גישות טיפוליות. ראשית, ניתן לקבל טיפול תרופתי, ממשפחות האנטי דיכאוניות ואיזון מצב רוח. שנית, טיפול נפשי עשוי להיות מאוד יעיל, הטיפול יתמקד בגורמים הנפשיים אשר הביאו להתפרצות ההפרעה. בנוסף, טיפול התנהגותי אשר מלמד אכילה בריאה ומזינה, עשוי להיות יעיל מאוד.

באמצעות שילוב של הטיפולים, הסובלים מההפרעה יכולים להחזיר לעצמם את תחושת הרעב והשובע האמיתית של הגוף.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: