סיבוכים שלאחר הלידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סיבוכים לאחר הלידה

לידה איננה אירוע פיזיולוגי פשוט וקל. סיבוכים לאחר הלידהמהלך הלידה יכול להשתבש ולגרור סיכונים שונים: דימום מרובה, תסחיף מי שפיר, ועוד. הלידה, גם ללא סיבוכים, כרוכה בסיכונים לאם ולעובר. משכב הלידה, הזמן שלוקח לאישה להתאושש מהלידה עצמה, נמשך בדרך כלל כשישה שבועות.

בזמן ההחלמה חוזרות מערכות הגוף אט אט לסדרן והשינויים הפיזיולוגיים של ההריון נעלמים. סיבוכים שונים לאחר הלידה יכולים להופיע בתקופה זו. מהם הסיבוכים האפשריים שיכולים להופיע לאחר הלידה?

דימום לאחר הלידה

דימום לאחר הלידה נפוץ מאוד. מעריכים שבמהלך הלידה מאבדת אישה בין 500 ל 1,000 סמ"ק דם. לעיתים, נמשך הדימום גם לאחר הלידה. נהוג לחלק את הדימומים לדימום בתר לידתי מוקדם (בתוך 24 של הלידה), ולדימום מאוחר.

דימום לידתי מוקדם קשור בדרך כלל לסיבוכי הלידה עצמהחוסר התכווצויות של הרחם, פציעות בתעלת הלידה, שלייה נעוצה וכדומה. דימום מאוחר יותר נובע כמעט תמיד מריפוי בלתי מלא של אזור ההשרשה של השלייה ברחם, או שרידי שלייה שנותרו ברחם. הדימום עצמו יכול להיעצר באמצעות מסאז' בימנואלי (באמצעות שתי הידיים) לרחם. בדיקת אולטרא-סאונד מסייעת בזיהוי של שרידי שלייה שנותרו באופן בלתי תקין לאחר ההריון.

זיהומים

זיהומים הם סיבוך שכיח לאחר הלידה. שיעורם מגיע לכ-5% מכלל הלידות, ועולה בקרב נשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך, בלידה עם פקיעה מוקדמת של הממברנות, בנשים לאחר ניתוח, לידות ארוכות במיוחד, ובדיקות אגן מרובות. זיהום לאחר הלידה יכול לבוא לידי ביטוי במספר צורות שונות: זיהום יכול להופיע בחלל הרחם – אנדומטריטיס (endometritis).

בזיהום כזה מופיעים חום גבוה ורגישות ברחם. הטיפול כולל מתן אנטיביוטיקה מתאימה, על פי החיידק שגרם לזיהום. זיהום בדרכי השתן נפוץ גם הוא לאחר הלידה. כ -3% מהנשים סובלות מדלקת בדרכי השתן לאחריה.

הסימפטומים האופיינים כוללים צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן, והטיפול הוא אנטיביוטי. סיבות אחרות לחום לאחר הלידה כוללות דלקת ריאות, זיהום בחתך לאחר ניתוח קיסרי, זיהום בחתך האפיזיוטומיה, דלקת בשד (mastitis) בעקבות גודש, אלח דם (ספסיס) ועוד.

הפרעות בבלוטת התריס

לאחר הלידה שכיחה הפרעה בבלוטת התריס, המכונה "postpartum thyroiditis". בפגיעה זו בבלוטה מופיעה עלייה בהפרשת ההורמונים בשלב הראשון (היפרתרואידיזם), ולאחר מכן ירידה ומעבר למצב של תת תפקוד בלוטה (היפותירואידיזם).

לעיתים יש צורך בטיפול כנגד ההורמונים (בשלב הראשון) או מתן תחליפים להורמוני בלוטת התריס (בשלב השני). המצב הפיך ברוב הגדול של היולדות, וחולף בעצמו בין שישה לתשעה חודשים לאחר הלידה. סימני פעילות היתר כוללים אי סבילות לחום, דפיקות לב מואצות, שינויים בשיער, ועוד. סימני חוסר הפעילות כוללים אי סבילות לקור, קצב לב מואט, עלייה במשקל וכדומה. בשני המצבים תופיע עייפות מוגברת.

סיבוכי הרדמה

אצל נשים שעברו ניתוח קיסרי או הרדמה אפידורלית, יכולים להופיע לאחר הלידה סיבוכים הקשורים להרדמה. הרדמה אפידורלית יכולה לגרום לכאב ראש מציק בעקבות יצירת חור בתעלת השדרה. כאב ראש זה נקרא “post sub-arachnoid puncture headache". סיבוכים נדירים שלאחר הרדמה כללית יכולים לכלול חסימה של דרכי האוויר (לרינגוספזאם או ברונכוספזאם), בחילות והקאות.

דיכאון לאחר לידה

הרגשות המוגברים הקשורים להריון ולידה, מצב הדחק שבו נמצאת היולדת בלידה עצמה והשינויים ההורמונלים התכופים והקיצוניים, יכולים לתרום לערעור הבריאות הנפשית של היולדת. דיכאון לאחר לידה הוא מצב נפוץ באופן יחסי, שיכול לנוע על פני רצף של רמות חומרה שונות. דיכאון לאחר לידה יכול להופיע כמצב רוח כללי רע, כדיכאון קשה, ולעיתים, במצבים קיצוניים ונדירים, כפסיכוזה שלאחר לידה (הפרעה פסיכוטית קשה המלווה בתסמינים הדומים לאלו המופיעים במחלת הסכיזופרניה).

ברוב המקרים, נדרש טיפול תומך בלבד ביולדת, עם הכרה בבעיות הנפשיות שיכולות להופיע לאחר הלידה. לעיתים יש צורך גם בטיפול תרופתי כנגד דיכאון, למשל עם תרופות מקבוצת ה – SSRI. במצבים קשים עם דיכאון שאינו חולף מומלץ להיוועץ בפסיכאטר.

ראו גם:
החשיבות של מתן ויטמין K לתינוקות לאחר הלידה
מהי שארית שליה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: