דיאטת צום השומן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אחת לכמה שנים, זה קורה. סוג מסוים של דיאטה מקבל תשומת לב, צובר פופולאריות ולעיתים אף כובש את העולם. התומכים בדיאטה מספרים על הישגים יוצאי דופן באמצעותה, בשאיפה כמובן למינימום מאמץ וסיכונים. בשנים האחרונות דיאטת צום השומן היא במידה רבה הדבר החם בעולם, כשלאחרונה גם לישראל היא הגיעה בגדול. הנה כל מה שחשוב שתדעו על אופן הביצוע, היתרונות וגם החסרונות של הדיאטה.

להוריד מקסימום קילוגרם במינימום זמן

דיאטת צום השומן ראויה להיכנס לקטגוריית הדיאטות המהירות, או אם תרצו "דיאטות הכסאח". הדיאטה מיועדת לפרק זמן הנע לרוב בין יומיים לחמישה, במהלכם היצמדות לקווי היסוד של השיטה והתאמת התפריט התזונתי עשויים להביא לירידה של עד שלושה קילוגרמים.

מעבר לאנשים המעוניינים "לקצר תהליכים" בדרך למשקל המצופה, היא מיועדת גם לאנשים המתכוננים לאירוע מסוים, כאלו שחווים עצירה בדיאטה הנוכחית או לחלופין מעוניינים להפחית את נזקי העלייה הצפויה (למשל לאחר ימים של אכילה מרובה). 

העיקרון המרכזי של הדיאטה הוא צריכת מאכלים בעלי כמויות שומן גבוהות, אבל מנגד עם הגבלה בכמות הקלוריות היומית (כמות של עד כ-1,200-1,000 קלוריות ב-90-80% שומן). בדרך זו יכולה הדיאטה ליצור מצב המזכיר צום, גם כאשר כן מכניסים לגוף מאכלים. מצב שכזה עשוי להפוך את חומצות השומן לקטונים, גופים בזרם הדם המחליפים את הגלוקוז והפחמימות במתן אנרגיה לגוף. פרק הזמן שתואר מעלה של הדיאטה אמור לזרז את הכניסה של גוף האדם למצב זה.

מאפייני התפריט של דיאטת צום השומן

כמו בכל דיאטה, גם במקרה של דיאטת צום השומן יש להרכיב תפריט הכולל מגוון סוגי מאכלים, ומנגד מזונות שרצוי להחריג מתוכנית הדיאטה. המזונות הנכנסים לתפריט במסגרת הדיאטה הם כאמור מזונות העשירים בשומן, ביניהם ניתן להזכיר סוגים שונים של בשר ודגים, ביצים שלמות, אגוזים, מוצרי קוקוס, ממרחים ושמנים (דוגמת שמן קוקוס, שמן זית או מיונז) ועוד. זהו לא תפריט עשיר יותר מדי, אבל ההנחה היא שבפרק זמן קצר ניתן לעמוד בו.

את המאכלים האלו ניתן לצרוך במסגרת הדיאטה, אם כי בכמויות מדודות – זאת עקב הגבלת כמות הקלוריות היומית העומדת בבסיס הדיאטה. מנגד חלק מהאנשים שניסו את הדיאטה מדווחים דווקא על תחושות שובע, שמקלות על ביצוע התהליך גם כאשר צורכים כמות נמוכה של קלוריות.

מן העבר השני של המשוואה, יש להימנע ממזונות דלים בשומן, אך עמוסים בפחמימות ובחלבונים: חלק מסוגי הדגנים והקטניות, החלק הארי של הפירות והירקות, מזון ובשרים דלי שומן, ממתקים, עוגות ועוגיות, מיצים וכדומה.

חסרונות הדיאטה

דיאטת צום השומן מעוררת עדיין סימני שאלה רבים, גם עקב העובדה שהיא טרם נחקרה בצורה מספקת. הדעה המקובלת היא שכיאה לדיאטות המהירות למיניהן, גם כאן מדובר בדיאטה שאינה בריאה בבסיסה. אחרי הכול, התפריט התזונתי המרכיבים במסגרת הדיאטה, גם אם לתקופה קצרה יחסית, עלול להביא לתת צריכה של קלוריות, חלבונים, סיבים תזונתיים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים ועוד. 

המחסורים האלו עלולים כשלעצמם לגרום לתופעות לוואי – דוגמת כאבי ראש, בחילות, עצירות, עייפות, חולשה ועוד – וכן לנזקים לגוף שתיקונם עלול להיות מלאכה מורכבת יחסית.

עבור אוכלוסיות רגישות (דוגמת אנשים מבוגרים), אנשים הסובלים ממחלות קיימות או לחלופין נוטלים תרופות – דיאטות מהסוג הזה עלולות להיות מסוכנות פי כמה. הן גם אינן מתאימות לאנשים הצורכים רק מזון צמחוני או טבעוני, מסיבותיהם שלהם. קושי נוסף קשור להרכבת התפריט, שאינה בהכרח דבר פשוט. הדוגלים בדיאטה חייבים לבנות תפריט בקפידה, לעקוב אחריו ובדרך כלל להימנע מביקור במסעדות או במקומות בהם אין שליטה לגבי הרכיבים המרכיבים את הארוחות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: