טיפול התנהגותי קוגניטיבי – CBT

טיפול התנהגותי קוגניטיבי - CBT

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול התנהגותי קוגניטיבי - CBT

טיפול התנהגותי קוגניטיבי - CBTטיפול קוגניטיבי התנהגותי לנשים עונה על צרכים בתחום בריאות הנפש, הייחודיים לנשים, תוך שימוש במודל טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

בפועל, זוהי פסיכותרפיה אשר נוצרה עבור נשים המבקשות טיפול להפרעות מסוימות במצב הרוח, הנובעות בעיקר כתוצאה מאירועי חיים ממוקדים. הטיפול הוא קצר טווח ומבוצע על ידי מטפלים מוסמכים ומקצועיים.

שיטת טיפול זו מוכחת ויעילה לחרדה, דיכאון, פאניקה והפרעת אובססיביות כפייתית, התמודדות עם דיכאון אחרי לידה, בעיות בקיום יחסי מין – בעיות נפשיות אשר משויכות ומשפיעות בעיקר על נשים.

אופן הטיפול ב – CBT

הטיפול כולל שיטות לימוד ותרגול שיטות שונות להתמודדות עם בעיות נפשיות, כגון כלים מעשיים להתמודדות ופתרון בעיות, שיטות להירגע, שינוי דפוסי סגנון הדיבור והתפיסה העצמית והחלפתם בדפוסים חדשים חיוביים ויעילים יותר.

טיפול CBT מתבסס על עיקרי הטיפול הפסיכולוגי האישי, ונועד לסייע לנשים בבעיות ספציפיות משפיעות עליהם. הטיפולים הם טיפולים קצרי מועד הנמשכים כתשעה שבועות, אחת לשבוע במשך שעתיים, אחד על אחד, או במסגרת טיפול קבוצתי.

חשיבות הטיפול לבעיות נשים

למרות שטיפול קוגניטיבי נוצר לפני למעלה משלושים שנה, מתוך מטרה לטפל במצבים נפשיים של גברים ונשים, הוא קריטי לטיפול בבריאות הנפשית של נשים היות והן פגיעות באופן ייחודי לאבחנות ביולוגיות וגורמי דחק רגשיים, בהשוואה לגברים.

גורמי דחק אלו כוללים, אך אינם מוגבלים, להריונות, בעיות פוריות, השלכות רגשיות של גיל המעבר, הפרעות הורמונאליות, בעיות ביחסים בינאישיים, אחריות אינטנסיבית מוגברת במשפחה ובעבודה, מתח מוגבר אשר עלול לגרום לחרדה, דיכאון ובעיות נפשיות אחרות.

נשים הסובלות מהפרעה נפשית רצינית, הנקראת הפרעת אישיות גבולית, מטופלות בצורה מיוחדת של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, על מנת להפחית באופן משמעותי את ניסיונות ההתאבדות.

טיפול למניעת נטיות אובדניות בנשים

מחקר חדש אשר פורסם בכתב העת Archives of General Psychiatry, מעיד כי נשים שקיבלו טיפול זה מפחיתות את הצורך בהגעה לחדר המיון בשל נטייה להתנהגות אובדנית, או צורך באשפוז בשל גורמים פסיכיאטריים.

זהו המחקר המבוקר השביעי שנערך באוניברסיטת וושינגטון אשר נועד להראות כי טיפול התנהגותי, אשר מאזן את השינוי והקבלה העצמיים, הוא הטיפול היעיל ביותר להפרעות נפשיות בקרב נשים.

במחקר השתתפו 101 נשים בטווח גילאי 18 עד 45, אשר עמדו בקריטריונים של הפרעות אישיות, ובכללן התנהגות אובדנית אשר התבטאה בשני ניסיונות התאבדות או פציעה עצמית בחמש השנים האחרונות.

מחצית מהנשים קיבלו טיפול התנהגותי והאחרות קיבלו טיפול פסיכיאטרי קונבנציונלי קליני. הנשים בקבוצת הטיפול ההתנהגותי קיבלו טיפול פרטני שבועי ואימונים שבועיים, אישיים וקבוצתיים, במשך שנה.

המטפלים נדרשו להשתמש בשיטת טיפול קוגניטיבי מותאמת באופן אישי לכל אישה. שתי הקבוצות היו במעקב במשך ארבעה חודשים עד שנה לאחר תום המחקר, על מנת למדוד את השפעות הטיפול.

ממצא חשוב של המחקר קבע כי טיפול התנהגותי עשוי להיות טוב יותר מאשר טיפול נפשי קונבנציונלי המוצע בדרך כלל לנשים עם הפרעות נפשיות, והנשים שקיבלו טיפול התנהגותי העידו כי שיטות טיפול אחרות בדרך כלל לא סייעו להן להתמודד עם ההפרעות, וכי מצבן השתפר רק לאחר קבלת הטיפול הקוגניטיבי.

טיפול נוסף הינו טיפול ACT, המסייע להתייחס בצורה נכונה למחשבות שלכן. להרחבה: טיפול ACT לנשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן