נטילת פרמין בהריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פרמין בהריון

פרמין בהריוןהריון הוא תקופה פיזיולוגית מיוחדת במהלך חייה של האישה. שינויים רבים חלים בגופה, ומשפיעים על העובר ועל מהלך ההיריון. גם תרופות שניטלות במהלך ההיריון יכולות להיות בעלות השפעה חשובה על העובר ובריאותו. אחוז לא קטן מהתינוקות נולד עם מומים מולדים שונים, לעיתים כתוצאה מנטילת תרופות.

הענף הרפואי העוסק במומים מולדים נקרא "טרטולוגיה", והוא מתמקד, בין היתר, בבטיחות נטילתן של תרופות בהריון. בטיחותן של תרופות תלויה במטבוליזם שלהן, מעבר דרך השלייה לעובר, והשפעה על רקמות שונות. למרבה הצער, מידע רב עדיין חסר בנוגע לבטיחות של מרבית התרופות בעת ההיריון.

נהוג לחלק את התרופות לחמש קטגוריות, על פי הסיכון בנטילתן בהריון והמידע אודות סיכון זה. תרופות מקטגוריה A בטוחות לשימוש, וגם הוכחו ככאלו במחקרים בבני אדם. תרופות מקבוצה B הן תרופות שהמידע לגביהן מוצק פחות.

בסדר יורד, תרופות מקבוצה C ו – D מציינות תרופות שיש עדויות לגביי סכנה אפשרית טרטוגנית לעובר, במידה ונוטלים אותן בהריון. תרופות אלו עדיין מומלצות לעיתים, תוך בחינה זהירה של העלות והתועלת. תרופות מקטגוריה X הן תרופות עם נזק טרטולוגי ידוע ומוכח, שאסור ליטול אותן באופן חד שמשמעי במהלך ההיריון.

פרמין – האם בטוח ליטול תרופה זו בהריון?

אחת התרופות השימושיות ביותר כנגד בחילות והקאות היא פרמין (Metoclopramide – pramin). תרופה זו פועלת כנגד קולטנים של דופמין, הקשורים להקאות ובחילות, וככל הנראה יש לה גם השפעות על פעילות הקיבה.

תרופה זו זוכה לפופלריות רבה, ורופאים רבים נוהגים לתת אותה גם בזמן ההיריון. האם תרופה זו אכן בטוחה לשימוש? האם אין סכנה טרטוגנית במתן פרמין בהריון? האם נשים בהריון יכולות ליטול את התרופה ללא חשש? למרבה הפלא, מידע רפואי מדויק ומהימן אודות הבטיחות של תרופה זו עדיין חסר.

מחקר חדש שפורסם בכתב העת הרפואי JAMA (Journal of American Medical Association) ניסה לענות על שאלות אלו. המחקר התבסס על רישום נתונים רחב היקף אודות נשים בהריון בדנמרק, וכלל מעל 1,200,000 הריונות.

עורכי המחקר יצרו שתי קבוצות מתוך נתונים אלו: נשים בהריון שנטלו פרמין במהלכו, ונשים שלא נטלו פרמין. הקבוצה השנייה הייתה מותאמת לראשונה במאפיינים חשובים כמו גיל, מספר ילדים, וכדומה, והייתה גדולה ממנה פי ארבעה.

במחקר נמצאו 28,486 נשים שנטלו פרמין במהלך ההיריון. מתוכן, ל – 721 נשים נולד ילדים עם מום מולד כלשהו – נתון המתאים ל – 25 מומים לכל אלף לידות. בקבוצת הביקורת נכללו 113,698 נשים, ונמצאו אצלן 3,024 לידות של מומם מולד – נתון המתאים לכ – 26 מומים לכל אלף לידות.

נתונים אלו מדגימים אחוזים דומים מאוד של סיכון למום מולד באוכלוסייה רגילה, ובקרב נשים שנוטלות פרמין בהריון. החוקרים גם בדקו קשר ספציפי למומים מסוימים (מומים של מערכת העצבים, מומי לב, חיך שסוע וכדומה) – אך קשר כזה לא נמצא בניתוח מדוקדק של הנתונים. בנוסף, לא נמצאה עלייה בשכיחות של הפלות או מוות של העובר לאחר נטילת פרמין.

החוקרים מסכמים, שנטילת פרמין בהריון לא נקשרה לאף מום מולד שנבדק, ולא לשיעורים מוגברים של מומים מולדים ותמותה עוברית באופן כללי. נראה, שנטילת פרמין בהריון בטוחה לשימוש, וניתן להשתמש בתרופה זו בהריון. מידע זה יכול לעזור לנשים ולרופאים המטפלים בהם להתמודד בצורה טובה יותר עם בחילות והקאות במהלך ההיריון, על בסיס מידע עובדתי שנאסף והוצג במחקר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: