בחילות

בחילות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בחילות

בחילותזה קורה לכל אחד מאיתנו, לחלקנו יותר ולחלקנו פחות, אבל אין אדם שעבר פרק זמן מכובד מחייו מבלי להרגיש לפחות פעם אחת בחייו בחילה.

בחילות הן תלונה נפוצה מאוד אצל רופא המשפחה ונפוצה גם בקרב רופאים אחרים. אנשים רבים נוטים לשייך תלונה של בחילות לבעיה במערכת העיכול. אמנם במקרים רבים אכן שם נמצאת הבעיה, אך למעשה יש עוד מגוון רחב של סיבות שנעוצות בבעיות באיברים ומערכות שונים בגוף וגורמים לנו לתחושה של בחילה.

מהי בחילה?

מדובר בתחושה סובייקטיבית- כזו המתוארת באופן שונה על ידי אנשים שונים. מרבית האנשים ימקמו את התחושה של הבחילה איפשהו בין אזור הבטן העליונה לאזור הגרון. חלקם תארו תחושה של "גוש" תקוע בגרון, אחרים יתארו סחרחורת אולם כמעט כולם מתארים את ההרגשה שמרגישים ברגע הלא נעים ההוא שלפני ההקאה.

ואכן, במקרים רבים תחושת הבחילה מלווה בהקאה שבאה אחריה ולרוב מביאה עימה הקלה. ישנם מקרים בהם יש תחושה של בחילה בלבד, ללא הקאה ואז ההרגשה הכללית היא רעה יותר.

מדוע מתרחשת בחילה וכיצד ניתן לטפל בה?

קשה לומר בדיוק. ישנן סיבות רבות שגורמות לתחושה של בחילה והן קשורות למערכות שונות בגוף. נעמוד על הסיבות העיקריות לתחושת בחילה ועל הדרך בה ניתן לטפל בהן.

סיבות הקשורות למערכת העיכול

תפקידה של מערכת העיכול הוא לדאוג שהמזון אותו אנו מכניסים לגופנו ייספג בצורה תקינה לגוף. לעיתים המזון שאנו אוכלים הוא מזוהם וגורם לדלקת בקיבה או במעיים. במקרה כזה יתפתח זיהום שאחד הסממנים שלו הוא הופעה של בחילה שלרוב תהייה מלווה בהקאה- המטרה של בחילה זו היא להיפטר מהגורם המזהם.
במקרים אחרים, ריח של מזון מקולקל יכול גם הוא להעלות תחושה של בחילה- המטרה כאן היא למנוע מאיתנו לאכול את המזון המקולקל על מנת שלא נחלה.

מרבית המקרים של קלקול קיבה עוברים מעצמם ואינם דורשים טיפול מיוחד. במקרים קיצוניים נעשה שימוש באנטיביוטיקה על מנת להשמיד את הזיהום.

סיבות הקשורות למערכת שיווי המשקל

אם גם אתם סובלים מבחילות בזמן שאתם שטים בים גלי או שהמחשבה על רכבת הרים מעלה בכם חלחלה, מיד תבינו מה הקשר בין התופעות.

לגוף שלנו יש יכולת מדהימה לחוש היכן הוא נמצא במרחב. יכולת זו מתאפשרת הודות לקיום מערכת שיווי המשקל שנמצאת באוזן, מערכת סיבי עצבים שיוצרת תחושה במרחב וכמובן הודות לחוש הראייה.

ישנם מצבים מסוימים שפוגעים באחת או יותר מהמערכות הנ"ל ומשדרות למוח מידע סותר בנוגע למיקום הגוף במרחב. מצבים כאלה מתרחשים לדוגמא כאשר אנו עומדים ישר על ספינה שנעה או כאשר גופנו מסתחרר בקרוסלה. הסתירה הזו במידע יוצרת תחושה של בחילה שמתווכת על ידי מעבירים עצביים.

במקרים כאלה ישנן מדבקות מיוחדות שניתן לשים מאחורי האוזן. המדבקות מפרישות תרופה נוגדת בחילה (סקופ ולאמין) שעוזרת להעביר שיט בצורה נוחה ורגועה.

סיבות הורמונאליות

שינויים הורמונאליים הם אחד הגורמים העיקריים לבחילות במהלך ההריון. העובר המתפתח יוצר שינויים רבים בגופה של האם וכתוצאה מהם נשים הנמצאות בחודשי ההריון הראשונים עשויות לסבול מבחילות בוקר או מבחילה כתוצאה מריחות מסוימים- לעיתים אפילו ריחות שאהבו בעבר.

לעיתים הבחילה יכולה לנבוע מרעב ובמקרה כזה מומלץ לאכול משהו. יש הגורסים כי גם יריקה יכולה לסייע בהעברת תחושת הבחילה וגם חליטות של צמחי מרפא שונים או תה מזרעי שומר ולימון.

גורמים נוספים לבחילה

בחילה יכולה להעיד גם על מצבי חירום כמו חסימת מעי, לחץ תוך גולגלתי גבוה (עקב דימום או גידול) או אפילו אירוע לבבי. במצבים בהם עולה חשד לאחד מהנ"ל חשוב לפנות לרופא לקבלת טיפול בהקדם.

סיבה נפוצה מאוד בימינו לבחילות היא בחילות שהן תופעת לוואי של תרופות- אנו חיים בזמנים בהם אנשים רבים נוטלים לא מעט תרופות באופן כרוני ולעיתים תרופה מסוימת או שילוב לא נכון של תרופות עשוי לגרום לבחילה- יש לפנות לרופא המטפל בבקשה לשנות תרופה או מינון במידה והחשד הוא שזוהי הסיבה לבחילה.

ראו גם:

פרמין בהריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן