האם לידות בית בטוחות כמו לידות בבית חולים?

האם לידות בית בטוחות כמו לידות בבית חולים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

האם לידות בית בטוחות כמו לידות בבית חולים

האם לידות בית בטוחות כמו לידות בבית חוליםנשים רבות הנמצאות בשלבי הריון מתקדמים מתלבטות לגבי מקום הלידה. ישנן יולדות אשר היו מעדיפות ללדת את תינוקן בבית, בסביבה הטבעית והמוכרת, אולם החשש מפני סיבוכים בלידה ונזק לאם ולתינוק מביא אותן בסופו של דבר ללדת בחדר לידה בבית חולים. האם באמת לידה בבית חולים בטוחה יותר מלידה בבית? המומחים חלוקים בנושא.

היתרונות בלידה בבית חולים

רוב הרופאים טוענים כי לידה בבית חולים בטוחה יותר מאשר לידה בבית. את טענתם הם מבססים על כמה נקודות מרכזיות:

  • בבית החולים ישנו מכשור מתקדם המאפשר לעקוב באופן אינטנסיבי ועקבי אחר מצב העובר והאם, לאתר מצוקה עוברית או סכנה אחרת ולהציל את  חייהם של התינוק ואמו במידת הצורך.
  • בבית החולים ישנו צוות מקצועי ומיומן, אחיות מיילדות ורופאים אשר יודע לאתר מצבים של סיכון ומצוקה ולהגיש עזרה מיידית.
  • בבית החולים ישנם חדרי ניתוח, כך שבמקרה חירום היולדת מועברת במהירות לחדר הניתוח וגוברים הסיכויים למניעת נזקים או חלילה מוות.
  • חדר הלידה הינו מקום סטרילי דבר המקטין את הסיכון לזיהומים ופגיעות עקב היגיינה לקויה.

היתרונות בלידת בית

בקרב התומכים בלידות בית נשמעות טענות אחרות. ראשית הם אומרים, לידה איננה מחלה. זהו תהליך טבעי ושמח, ולכן מקומה של לידה אינו בבית חולים, אלא בביתם של האם והתינוק, כשהם מוקפים באנשים שהם אוהבים ובאווירה שלווה וחמה.

התומכים בלידות בית מתייחסים לאווירת המתח, הלחץ והניכור השורים בלידה בבית חולים. צעקות של יולדות אחרות, חוסר פרטיות, התערבויות רפואיות שנערכות פעמים רבות שלא לצורך, דבר שאינו תורם לא ליולדת ולא לרך הנולד.

לגבי הסיכונים הבטיחותיים הכרוכים בלידת בית, טוענים התומכים בלידות מסוג זה כי גם כך אחוז הלידות שמסתבכות למצבי חירום נמוך ביותר, ואחוז קטן זה אינו צריך להשפיע על ציבור היולדות ועל תפישתן את תהליך הלידה. לדבריהם, טענות הרופאים המדגישות את הסיכון הכרוך בלידה גורמות ליולדות ולבני זוגן לתפוש את הלידה כהליך מסוכן הדורש הערכות חרום לקראתו, כאשר המצב אינו כזה כלל.

בנוסף, רוב לידות הבית מלוות בתומכת לידה. תומכת לידה (דולה) הינה אישה שעברה הכשרה והיא בעלת ניסיון רב בליווי לידות. תומכות לידה יידעו לזהות מצבי סיכון ולהזעיק עזרה רפואית במידת הצורך.

מחקר – לידת בית לעומת לידה בבית חולים

מחקר פורץ דרך שנערך בהולנד בדק האם בלידות בית תמותת הילודים והאמהות גבוהה יותר מאשר לידות בבתי חולים. מסקנת המחקר הייתה מפתיעה: אחוז התמותה של אמהות וילודים בלידות בית היה זהה לאחוז התמותה בלידות בבית חולים.

המחקר נערך בעקבות אחוז התמותה הגבוה של ילודים ויולדות בהולנד. השערת המחקר הייתה כי אחוז התמותה הגבוה נובע מכך שיולדות הולנדיות רבות בוחרות ללדת את ילדיהן בלידות בית (כ – 30% מהלידות בהולנד הן לידות בית). השערת המחקר בעצם נשללה.

החוקרים מסבירים את הממצאים המפתיעים בכמה דרכים:

  • לידות בית בהולנד זוכות לגיבוי מהמדינה, ולכן זוכה כל יולדת הבוחרת ללדת בבית בליווי של מיילדת פרטית ומקצועית. המיילדת נמצאת בבית בזמן הלידה, ובמידה והיא מאתרת בעיה היא ממהרת להזעיק אמבולנס שייקח את היולדת לבית החולים.
  • מבדיקה סטטיסטית לגבי אופיין של היולדות הבוחרות בכל אחד מסוגי הלידה הסתבר, כי רוב היולדות הבוחרות ללדת בבתי חולים הן נשים שלידה זו היא עבורן הלידה הראשונה, או נשים מקבוצות מיעוטים (כמו מהגרים מן העולם השלישי). לדברי החוקרים שתי קבוצות אלה הן גם כך בסיכון לסיבוכים בלידה, דבר שמסביר את אחוז התמותה הגבוה יחסית בלידות בית חולים בהולנד.

למרות ממצאי המחקר, רופאים מיילדים ורופאים גניקולוגים ישראליים עדיין ממליצים על לידות בבית חולים בטענה כי לידות אלה בטוחות יותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן