כתף קפואה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כתף קפואה

כתף קפואהכתף קפואה (Frozen shoulder), נקראת גם מוצא בית החזה, הינה תופעה אשר לא מוכרת לרבים, וכך גם האבחון והטיפול בה אשר הינם מסובכים ואינם מובנים די צורכם.

ההערכה היא כי 2%-5% מהאנשים יסבלו מתופעת הכתף הקפואה במיוחד בגילאי 40-70, כאשר נשים נוטות לסבול מכך יותר, כמו גם חולים במחלות כרוניות כמו סוכרת. אצל רבע מהמטופלים, תופעה זו תופיע בשתי הכתפיים, ותגרום לירידה באיכות החיים.

פעמים רבות, מתגלה כתף קפואה כתסמין של בעיות אחרות. תופעה זו מתבטאת בנוקשות וכאבים, ומכאן שמה. היא עלולה להופיע באופן פתאומי, או כתוצאה מטראומה אשר התרחשה באזור זה, כמו ניתוח, תאונה או פגיעה אחרת.

גורמים ותסמינים

אחד מהגורמים המשוערים לתופעת הכתף הקפואה הוא על רקע גנטי. מעבר לכך, יש בה מרכיב של תגובת יתר של מערכת החיסון, דלקת והסתיידות. היא עלולה להיגרם כתוצאה משימוש מוגזם במפרק הכתף או מעמסת יתר, דלקת אשר לא הייתה מטופלת לפרק זמן ממושך, הימנעות מתנועה לאורך זמן, וטראומה לאזור כתוצאה מפגיעה ישירה. יש הטענים כי תופעה זו, אשר ידועה יותר בקרב נשים, נוטה להופיע ולהתפרץ עקב מצב רגשי עדין.

תסמיני הכתף הקפואה אשר כוללים נוקשות באזור וכאבים בדרגות חומרה שונות, עלולים להימשך מספר חודשים. למעשה, כתף קפואה הינו מצב של דלקת ונוקשות שנגרמת מתגובת יתר של מערכת החיסון לדלקת זו. הכאבים אשר הולכים ומחמירים עלולים להימשך לפרק זמן ממושך בו יצטרך להתמודד המטופל עם חוסר יכולת להזיז את היד, ולפעמים אף ירגיש נוקשות וחוסר נוחות בעורף, ובמפרקים אחרים.

שלבים לכתף קפואה ופעולות שקשה לבצע

השלבים אשר ידועים בהקשר של הכתף הקפואה הם ארבעה, אשר עלולים להימשך למשך שנה ואף יותר.

השלב הראשון אורך מספר שבועות, והוא השלב המקדים של ההקפאה. הוא מלווה בכאבים אשר הולכים ומחמירים בדרך כלל במשך הלילה או בעת פעילות או מגע על הכתף; השלב השני הוא ההקפאה עצמה, אשר מתבטאת בנוקשות והגבלת התנועה. לאחר שלב זה מופיע הקיפאון המתבטא בכאבים חזקים אשר לפעמים מלווים במחסור בחמצן לאזור (הכתף תיראה כחולה ונפוחה), ואילו השלב הרביעי והאחרון הוא ההפשרה, שהוא למעשה שלב הריפוי והשיקום.

עם הזמן, יוכל המטופל לבצע פחות ופחות תנועות עם הזרוע, עד כדי קפיאת הזרוע ואי יכולת להרים את היד לכיוונים השונים אל מעבר לגובה הכתף. השרירים אשר נחלשים כתוצאה מחוסר פעילות, משאירים את המטופל ללא אפשרות להזיז את היד, באופן אשר יאפשר לו לבצע פעילות יומיומית, ולו הפשוטה ביותר. נשים יגלו כי קשה להן לישון על הכתף הכואבת, להתלבש ואף לסגור את סוגר החזייה.

אבחון, טיפול והתמודדות

האבחון בכתף קפואה נעשה, בדרך כלל, על פי הסיפור הקליני אותו מציג המטופל. פעמים רבות, האבחון נמצא בדיעבד כשגוי. מטופלים אשר סובלים מכתף קפואה מנסים סוגים שונים של טיפולים, ומגלים כי לא כולם יעילים מבחינת הגדלת היקף התנועה, לא לטווח הקצר וגם לא לפרק זמן ארוך יותר. הטיפולים המוצעים הינם טיפולי פיזיותרפיה וזריקות סטרואידים הניתנים כנגד הכאבים.

רבים מהמטופלים פונים, באין אונים, לעזרת הרפואה המשלימה ולטיפולים אלטרנטיביים אשר מוצעים בשוק, כמו למשל דיקור סיני לשיכוך הכאבים, צמחי מרפא או טיפולים ייעודיים אחרים. ההמלצה היא כי כדאי להתייעץ עם רופא מומחה לפני התחלת הטיפולים, בכדי להבין את ההיגיון העומד מאחוריהם.

בכל מקרה על המטופל להתמודד עם כאבים כרוניים, אשר עלולים להימשך לשנים, ועם חוסר או הגבלה משמעותית בתנועה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: