הפלות בתחילת ההריון

הפלות בתחילת ההריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הפלות בתחילת ההריון

הפלות בשלבים מוקדמים של ההריון נפוצות באופן יחסי.הפלות בתחילת ההריון במקרים רבים, העובר המופל הוא בעל מום כלשהו, הפרעה גנטית כרומוזומלית, וכדומה. זיהומים אמהיים, בעיות אנדוקריניות ופגמים רחמיים הם סיבות שכיחות נוספות להפלות, בדרך כלל בשלבים מעט מאוחרים יותר בהריון. לעיתים קרובות לא ניתן למצוא סיבה להפלה.

הפלות חוזרות יכולות להצביע למשל, על הפרעה במערכת הקרישה אצל האישה ההרה (תסמונת APLA). מעריכים, שכ- 15% מההריונות שנודעים לאישה מסתייימים בהפלה מוקדמת, ועד 60% מההריונת הכימיים (שטרם נודעו לאישה) מסתיימים גם הם בהפלה טבעית. רובם הגדול של ההפלות מופיעות לפני השבוע ה- 12 להריון.

בהפלה טבעית מתנתק שק ההריון מהרחם, ושאריות ההריון יוצאות דרך צוואר הרחם והוגינה באמצעות התכווציות רחמיות. מה הם סוגי ההפלות המוקדמות המופיעות אצל נשים בתחילת ההריון? מה הסימנים להפלה מוקדמת?

סימנים וסימפטומים

הסימנים של הפלה מוקדמת בהריון כוללים בדרך כלל כאב בבטן התחתונה (מעל עצם החיק), התכווצויות רחמיות ולעיתים כאב המקרין לגב. דימום וגינלי יכול להופיע (עם או בלי שק ההריון) יחד עם הרחבה של צוואר הרחם. סימנים להפלה נראים בקלות באמצעות בדיקת אולטרא-סאונד פשוטה: שק הריון ריק, אי סדירות בעובר וכדומה.

רמת ההורמון beta-HCG, שעולה בשלבים הראשונים של ההריון, מפסיקה לעלות ומתחיל לרדתה. חשוב לזכור שבכל מקרה של חשד בהפלה, צריך לשלול הריון חוץ רחמי שטרם אובחן. כאשר מדובר בהפלות חוזרות שמהן סובלת האישה, כדאי לערוך בירור מלא ומקיף לסיבות האפשריות להפלות, כדי להגביר את הסיכוי להריון תקין בנסיונות הבאם להרות.

הפלה מאיימת

שמו של מצב זה מטעה. למעשה לא מדובר בהפלה, אלא במצב הריוני שמסכן להפלה. בהפלה מאיימת (Threatened Abortion) מופיע דימום וגינלי בשלבים מוקדמים של ההריון, אך צוואר הרחם נותר סגור לגמרי. במצב כזה ייתכן וההריון ימשיך כסדרו, וכדאי לעקוב אחר האישה באופן סדיר.

מספר גורמים יכולים לעזור בניבוי המצב העתידי של ההריון והסיכוי להריון שלם ומוצלח. סימנים טובים כוללים עובר עם דופק שאינו איטי (כתלות בשבוע ההריון), שק הריון סדיר, חוסר הופעה של דימום מאחורי שק הכוריון ועוד.

ניתן להבחין בסימנים אלו בבדיקת אולטרא-סאונד שנעשית על ידי רופא נשים. הטיפול בהפלה מאיימת כולל בעיקר מנוחה לאישה. אין בנמצא טיפולים ספציפיים שיכולים לסייע בשמירה על ההריון.

הפלה שלמה והפלה בלתי שלמה

כאשר שק ההריון מתנתק מהרחם, וצוואר הרחם מתרחב, ההפלה היא בלתי נמנעת. לעיתים ההפלה היא הפלה שלמה, כאשר כל שאריות ההריון יצאו מהרחם, ולמעשה לא נותר שריד הריוני בגוף האישה. במקרים אחרים, ההפלה היא בלתי שלמה. חלקים משק ההריון נפלו, אך בתוך הרחם נותרו שרידים של ההריון.

כאשר ההפלה בלתי שלמה איננה הופכת להפלה שלמה כעבור זמן קצר, יש צורך בהוצאת שרידי ההריון מהרחם בגרידה (הנקראת בשפה הרפואית dilation and curettage – D&C). הפלה שלמה דורשת השגחה בלבד לתקופה קצרה.

הפלה נדחית

הפלה נדחית (missed abortion) היא מצב שבוע העובר מת ברחם האישה, אך צוואר הרחם נותר סגור. במצב זה העובר לא יכול לצאת מרחם האישה באופן ספונטני. בבדיקת אולטראסאונד אפשר לזהות את שרידי העובר ברחם, אך ללא דופק.

הטיפול כולל הוצאת העובר בגרידה, או לחילופים מתן של חומרים המעודדים את התכווצות הרחם (כמו למשל פרוסטגלנדינים). סיבוך נדיר של מצב זה הוא הפרעת קרישה חמורה שנקרת DIC.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן