גרידה – מהי?

הפלה באמצעות גרידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הפלה באמצעות גרידה

אחת השיטות להפסקת הריון היא גרידה. מדובר בפרוצדורה פולשנית, הפלה באמצעות גרידהבמהלכה שואבים החוצה את שק ההריון ובכך מפסיקים את ההריון. גרידה מתאימה לנשים הנמצאות עד השבוע ה-12 להריון, אך במקרים רבים קיימים רופאים המבצעים זאת אף בשבועות מאוחרים יותר.

הגרידה היא פרוצדורה טראומטית לנשים רבות ובכל מקרה לא נחשבת לאמצעי מניעה אלא לאמצעי להפסקת הריון בלבד, ולכן חשוב מאוד להקפיד על שימוש באמצעי מניעה על מנת למנוע הריון לא רצוי.

מהלך הגרידה

הגרידה כוללת מספר שלבים, החל מהכנת הרחם לפרוצדורה ועד לסיומה כאשר שק ההריון בחוץ. שלבי הגרידה הם:

  • הכנת צוואר הרחם – בשלב זה מרחיבים את צוואר הרחם על מנת לאפשר לרופאים להכניס פנימה את המכשירים שלהם ולאפשר שליפה קלה ובטוחה של שק ההריון. הכנת צוואר הרחם מתבצעת על ידי שימוש בחומרים סופחי נוזלים המוכנסים באמצעות מקלונים מיוחדים הנקראים למינריות, או בעזרת התקנים מיוחדים המרחיבים את צוואר הרחם, תלוי בגיל ההריון. ככל שההריון צעיר יותר, קל יותר להוציא אותו ולכן ניתן להשתמש בשיטות פחות אגרסיביות להרחבת צוואר הרחם, ובמקרים בהם ההריון מתקדם יש להשתמש במכשור מתקדם על מנת לאפשר את הרחבת צוואר הרחם והוצאת העובר.
  • שאיבת תוכן ההריון – בשלב זה, מוציאים באופן פיזי את שק ההריון מהרחם על ידי שימוש במכשור מיוחד. ברוב המקרים משתמשים במשאבה על מנת לשאוב את שק ההריון, ובמקרים נוספים ניתן גם להשתמש במכשירים אחרים להוצאתו החוצה. לאחר הוצאת שק ההריון, מוודאים בדרך כלל שלא נשארות שאריות ברחם באמצעות כפית מיוחדת.
  • בדיקת אולטרסאונד – מיד לאחר סיום הוצאת שק ההריון מבצעים בדיקת אולטרסאונד על מנת לוודא שכל תוכן ההריון יצא החוצה והרחם נקי משאריות.

מהלך הפרוצדורה מתבצע לרוב בהרדמה מלאה, ולאחר סיומה הנשים נשארות להשגחה של מספר שעות. הנשים מתבקשות לנוח למשך 24-48 שעות, ולאחר מכן יכולות לחזור לשגרה.

הפלה באמצעות גרידה – סיכונים

בדומה לפרוצדורות פולשניות אחרות, גם הפלה באמצעות גרידה כוללת מספר סיכונים, הכוללים:

  • שאריות שק הריון ברחם – למרות שמוודאים את ריקון הרחם מספר פעמים, לעתים נשארת שארית של שק הריון ברחם, ויש לחזור על הגרידה ולהשלים את הוצאת שק ההריון.
  • פגיעה בדופן הרחם – אחד הסיכונים המשמעותיים והחשובים של גרידה הוא פגיעה בדופן הבטן. במהלך הפרוצדורה, עלול להופיע ניקוב של דופן הרחם אשר עשוי לגרום להשלכות הרסניות בטווח הארוך. בעוד ברוב המקרים הסיבוך נפתר לבד ואינו דורש התערבות מלבד השגחה, במקרים קיצוניים הניקוב עלול לערב איברים נוספים כמו שלפוחית השתן והמעיים ודורש טיפול. תופעה זו היתה נפוצה לפני שנים רבות, ובשנים האחרונות נדירים המקרים בהם מופיע ניקוב של דופן הרחם כתוצאה מגרידה, ומבחינה זו הפרוצדורה נחשבת לבטוחה יחסית.
  • אי ספיקה של צוואר הרחם – בשל ההתערבות הפולשנית, עלולה להופיע פגיעה בצוואר הרחם, אשר עשויה להוביל בהמשך ללידות מוקדמות. גם תופעה זו נדירה יחסית, במיוחד כאשר מבצעים את הגרידה בשלבים מוקדמים של ההריון.
  • דימום – במהלך ההתערבות בתוך חלל הרחם עלול להופיע דימום, אשר מתבטא בעיקר כדימום נרתיקי ממושך. לרוב, הדימום נפסק לאחר מספר ימים ואין צורך בהתערבות נוספת.
  • זיהום – זיהום כתוצאה מהגרידה גורם להופעת חום וכאבי בטן. בדרך כלל, לאחר טיפול באנטיביוטיקה הבעיה נפתרת.

יש לציין שסיבוכים של גרידה נחשבים לנדירים ביותר כיום, ומדובר בפרוצדורה בטוחה מאוד. הגרידות שמסתבכות הן בדרך כלל גרידות המתבצעות בשלבים המאוחרים יותר, ולרוב גרידות המתבצעות עד השבוע ה-12 אינן גורמות לסיבוכים משמעותיים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן