אבעבועות רוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אבעבועות רוח

אבעבועות רוחאבעבועות רוח היא מחלה נגיפית המופיעה בעיקר בילדים ומתבטאת בפריחה ובשלפוחיות אופייניות.

אבעבועות רוח היא מחלה מדבקת ביותר, ואנשים שלא נחשפו למחלה בעבר או לא חוסנו כנגדה בדרך כלל נדבקים בה בקלות רבה.

במידה ומדובר בילדים, אבעבועות רוח היא מחלה קלה יחסית אשר חולפת ללא סיבוכים משמעותיים. לעומת זאת, כאשר המחלה מופיעה במבוגרים ובמיוחד בנשים בהריון היא קשה בהרבה, ועלולים להופיע סיבוכים שאף יכולים להיות מסכני חיים.

מאז ינואר 2009, כל ילדי ישראל מתחסנים כנגד אבעבועות רוח במסגרת טיפת חלב, ולכן שכיחות המחלה כיום נמוכה יותר. מבוגרים אשר לא חוסנו צריכים להימנע מלבוא במגע עם ילדים חולים על מנת לא להידבק בעצמם.

הטיפול באבעבועות רוח הוא לרוב מקומי, ובמקרים של הופעת סיבוכים ניתן גם לשלב טיפול אנטי ויראלי דרך הפה או דרך הוריד.

תסמיני המחלה

אבעבועות רוח גורמת להופעת תסמינים במשך 5-10 ימים, ומתבטאת בעיקר בפריחה אליה נלווים חום גבוה, חוסר תיאבון, כאבי ראש והרגשה כללית רעה. במקרים רבים, התסמינים הנלווים לפריחה מתחילים יומיים לפני הופעת הפריחה ומהווים שלב מקדים למחלה.

הפריחה באבעבועות רוח היא פריחה עגולה בצבע אדום-ורוד, המורמת מעל פני השטח. בדרך כלל, יוצאות מהפריחה הזו שלפוחיות מלאות נוזל אשר יכולות גם להתפוצץ. הפריחה מגרדת מאוד וגורמת להרגשה לא נעימה, במיוחד כאשר מדובר בילדים.

המאפיין העיקרי של הפריחה באבעבועות רוח הוא הופעה של פריחה במספר שלבים שונים – נפיחות אדומה, שלפוחית רכה ומלאת נוזל ושלפוחית קשה ויבשה. הסיבה לשלבים השונים היא שבמהלך מספר ימים מופיעה פריחה "חדשה" הגורמת להופעת מספר פצעים ושלפוחיות בשלבים שונים. הפריחה באבעבועות רוח יכולה להופיע בכל הגוף, ומערבת את הפנים, הקרקפת, פלג הגוף העליון והגפיים.

תסמיני המחלה לא מופיעים מיד לאחר החשיפה לנגיף, אלא אחרי תקופת דגירה של 14-21 יום. ולכן, אין לצפות להופעת תסמינים מיד לאחר ההדבקה, אלא רק לאחר תקופה מסוימת.

ההדבקה באבעבועות רוח

אבעבועות רוח נחשבת למחלה מדבקת ביותר, המועברת על ידי מגע עם הפריחה וגם דרך האוויר על ידי טיפות המועברות בשיעול והתעטשות. המחלה מדבקת החל מיומיים לפני הופעת הפריחה ועד השלב בו כל השלפוחיות מתייבשות לחלוטין.

אי לכך, לפעמים לאחר מגע עם אדם חולה לא ניתן לדעת שנחשפים דווקא לאבעבועות רוח, אלא מבינים זאת רק לאחר מספר ימים כאשר הופיעה הפריחה.

גורם הסיכון העיקרי להידבקות במחלה הוא אנשים אשר לא חלו באבעבועות רוח בעבר או לא חוסנו. בנוסף, גננות, מורות בבתי ספר יסודי ואנשים נוספים אשר עובדים עם ילדים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח את המחלה. כמו כן, בשל פוטנציאל ההדבקה הגבוה, ילדים חולים נוטים להדביק את אחיהם, ועל כן במקרים רבים בזמן המחלה כל ילדי הבית חולים.

סיבוכים של אבעבועות רוח

למרות שרוב הילדים עוברים את המחלה בשלום, לעתים, ובמיוחד כאשר אבעבועות רוח מופיעה במבוגרים, או אנשים עם מחלות רקע של דיכוי חיסוני יכולים להתפתח מספר סיבוכים:

  • צלקות – גירוד השלפוחיות יכול להוביל להופעת צלקות, אשר מפריעות מבחינה אסתטית בלבד.
  • התפשטות הזיהום – במקרים חריגים הזיהום באבעבועות רוח יכול להתפשט לעור, הרקמות הרכות, העצמות, המפרקים ואפילו לזרם הדם. במקרים נדירים ביותר הנגיף יכול להגיע למוח ולגרום לדלקת במוח.
  • דלקת ריאות – התסמין האופייני לאבעבועות רוח בקרב מבוגרים הוא דלקת ריאות קשה ביותר, אשר לעיתים אף דורשת אשפוז.
  • בנשים בהריון – הדבקה באבעבועות רוח במהלך המחצית הראשונה להריון יכולה לגרום למומים בעובר. בנוסף, הופעת תסמינים מספר ימים לפני הלידה ועד 48 שעות אחריה יכולים גם כן לגרום להדבקת העובר. על כן, נשים בהריון אשר אינן מחוסנות או לא נדבקו במחלה בעבר וחוששות שבאו במגע עם ילדים החולים במחלה חייבות להגיע את הרופא לבירור ומתן טיפול במידת הצורך.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: