צלקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

העור אולי נראה לחלק מהאנשים כאיבר זניח, אך האמת היא שמדובר באיבר הגדול ביותר בגופנו. פרט לגודלו, לעור תפקידים חשובים מאוד שאחד מהם הוא להיות חלק ממערכת החיסון של הגוף. ניתן להתייחס לעור כאל "שומר הסף" של הגוף בפני חדירה של גורמים מזהמים.

כל פגיעה בשלמות העור- חתך, פצע או כוויה מעמידה אותנו בסכנה של זיהום. על כן, גופנו פיתח יכולת מדהימה לסגור עור פצוע על ידי יצירה של צלקת. הצלקת נוצרת על ידי פעילות של תאים הנמצאים בשכבה האמצעית של העור- שכבת הדרמיס. עוד בנושא באתר צלקות

התאים הפעילים נקראים פיברובלסטים והם מייצרים "חומר מילוי" לפצע שנקרא קולגן. הקולגן הוא חומר חזק ויעיל מאוד בסגירה של פצעים.

הבעיה שלו היא שהוא חסר סיבים אלסטיים שקיימים בעור רגיל ומקנים לו גמישות. דבר זה גורם לצלקת להיות שונה מהעור הבריא שנמצא סביבה. דבר שיכול לעיתים להיות מטרד אסתטי לא קטן, בייחוד אם מדובר בצלקת שנמצאת באזור בולט לעין.

סוגי צלקות

הצלקת הפשוטה אדומה יותר מהעור שסביבה כאשר היא רק נוצרת. עם הזמן היא נעשית בהירה יותר והמרקם שלה גם הוא משתנה. לעיתים היא יכולה להיות בולטת מעט או אפילו שקועה כמו שקורה בצלקות שנוצרות עקב אקנה.

במקרים מסוימים, כתלות ברקע הגנטי של כל אדם, יש גדילה מוגברת ומופרזת של רקמת הצלקת שיכולה להביא לעיוות של העור באזור הפגוע. דוגמא שפירה יותר היא הצלקת ההיפרטרופית. צלקת זו, לאחר שסיימה לכסות את אזור העור הפגוע, ממשיכה לצמוח לגבוה במשך עוד מספר חודשים ואז מפסיקה. היא נפוצה בעיקר באזור הזרועות והרגליים.

צלקת חריגה יותר בצורתה היא הצלקת הקלואידית. בצלקת זו יש גדילה עצומה של רקמת הצלקת שממשיכה אל מעבר לשולי הפצע וגדלה גם לגובה וגם לרוחב. צלקת זו נוטה להיווצר אחרי כוויות ובעיקר באזורי הגב והחזה.

טיפול בצלקות

ישנם מספר סוגי טיפולים הקיימים כיום בשוק כדי לסייע בשיפור מראה הצלקת. אין טיפול שמתחייב להסיר את הצלקת לחלוטין, אולם חלקם יכולים בהחלט לשפר את מראה הצלקת. כמו כן, הטיפולים הם יעילים יותר ככל שהם נעשים בסמוך למועד היווצרות הצלקת. יש להיוועץ עם רופא עור מומחה בטרם התחלה בכל טיפול שהוא.

טיפול על ידי משחות

המשחה הנפוצה ביותר לטיפול היא "קלו-קוט". מדובר במשחה על בסיס סיליקון שיש למרוח על הצלקת פעמיים ביום למשך כחודשיים שלושה. המשחה מיועדת לטיפול בצלקות חדשות, לדוגמא כאלה שנוצרו לאחר ניתוח. המשחה מונעת גדילת יתר של הצלקת, גורמת לה להיות רכה יותר ודומה במרקם לעור הבריא.

טיפול על ידי חבישות סיליקון

מדובר בחבישת לחץ על ידי יריעות סיליקון, אותן מניחים על האזור הפגוע. ניתן להניח את יריעות הסיליקון על צלקת ניתוחית גדולה או על צלקת שנוצרה בעקבות כוויה. הלחץ מונע גדילת יתר של הצלקת והסיליקון שביריעות גורם לצלקת להיות רכה יותר.

טיפול באמצעות לייזר או שיוף

שתי הטכניקות מתבססות על הרס רקמת הצלקת שמוביל ליצירת כלי דם חדשים באזור, שיגרמו לאזור שנחשף להיות פחות בולט מהצלקת שקדמה לו. הטיפול הנ"ל מתאים לצלקות היפרטרוטפיות וכן לצלקות ישנות יותר. היתרון של הלייזר הוא שהוא מאפשר דיוק רב יותר.

טיפול באמצעות הזרקת סיליקון

ניתן להזריק סיליקון לתוך צלקת בולטת מעל פני העור. הסיליקון מדכא ייצור של קולגן ובכך גורם לצלקת להיות פחות בולטת ויותר חלקה. אפשרות נוספת לשימוש בסיליקון היא הזרקתו לאזורים של צלקות שקועות כמו כאלה שנוצרות בעקבות אקנה ומילוי שלהן. דבר המעניק לעור מרקם פחות גבשושי ויותר חלק.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן