קדחת מערב הנילוס

סטרס בהיריון יכול להוביל להפרעת אישיות אצל הילד

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סטרס בהיריון יכול להוביל להפרעת אישיות אצל הילד

ממש כמו הקדחת שנהגה לתקוף בעבר את החלוצים שבנו את הארץ לפני עשרות בשנים, גם מקורה של קדחת מערב הנילוס בעקיצת יתושים. כן, עקיצת יתוש אחת קטנה יכולה להביא עלינו או על ילדינו את התסמינים השונים של קדחת, בהחלט לא נעים, אבל יש מה לעשות וגם ניתן להתגונן.

איזה סוג של יתוש גורם לקדחת והאם ניתן לחסן? איך מאבחנים קדחת מערב הנילוס ואיך מטפלים? מיד נענה על כל זאת וגם נמליץ על הצעדים שיפחיתו באופן דרמטי את הסיכוי להיפגע מהמחלה. 

מה גורם לקדחת הנילוס?

מרבית עקיצות היתושים בארץ לא יגרמו לאף אחד לחלות בקדחת מערב הנילוס, לפחות לא כפי שהדבר קורה כיום. ובכל זאת, בכל שנה יש כמה וכמה מקרים כאלה. אין בהכרח זן מסוים של יתושים שמביאים להתפשטות המחלה, אך יש זנים שהסבירות שלהם לשאת את הווירוס גבוהים יותר. היתוש, יש לומר, איננו חולה לעולם בקדחת, אלא רק נושא את המחלה. על פי רוב, הוא נושא את הווירוס לאחר שעקץ וניזון מדמו של בעל חיים חולה במחלה זו. 

סימפטומים של קדחת מערב הנילוס

ברגע שנעקצים בידי יתוש שנושא את וירוס קדחת מערב הנילוס, התחושה דומה לכל עקיצה אחרת. יש תגובה מקומית, גירוד, נפיחות במידה כזאת או אחרת. נעים? לא. נורא? גם כן לא. בשלב זה לא ניתן לדעת האם מדובר ביתוש רגיל ובעקיצה שתחלוף מאליה ללא צורך בשום טיפול. אפשר למרוח חומר להקלת הגירוד. התסמינים מופיעים כשבוע עד שבועיים, בדרך כלל, לאחר העקיצה. 

התסמינים אינם זהים בכל המקרים אולם בדרך כלל, הם דומים לסימני השפעת. למשל, החולה עשוי לחוש כאב ראש, כאב בשרירים, חולשה כללית וכדומה. כמו בשפעת רגילה, גם כאן המחלה עשויה להסתבך ואף להביא למוות, אך יש לציין כי בדרך כלל, המחלה חולפת מבלי להסתיים באסון שכזה. כתבות חסרות אחריות בעיתונות יצרו בהלה מוגזמת בציבור, עם זאת, אין להקל ראש בתחושה הבלתי נעימה של הקדחת, צמרמורות וכל היתר. 

איך ניתן לטפל בחולה?

מי שכבר חלה במחלה יכול לקבל טיפול סימפטומטי. כלומר, אין תרופה שתרפא מאליה את קדחת מערב הנילוס, אך יש דרכים להקל, למשל ניתן ליטול תרופות להורדת חום. מומלץ להרבות בשתייה ולהקפיד על מנוחה. במקרה וחשים בחילה או חוסר תיאבון כדאי להסתפק במאכלים קלים ולא להכביד על הקיבה. 

במידה והתחושה הרעה מתגברת, יש לפנות לרופא להתייעצות נוספת. במידת הצורך, ניתן לבצע בדיקות מעבדה כדי לאמת ולאשש את מהות המחלה. כאמור, מרבית התסמינים אינם ייחודיים ודומים לשפעת או למחלות אחרות דמויות שפעת. 

האם אפשרי להתחסן?

עד כה, לא נרשמה הצלחה כלשהי בניסיונות לפתח חיסון מפני קדחת הנילוס המערבי, אך העובדה שחיסון איננו קיים איננה אומרת שלא ניתן להיערך. יש כמה דרכים שיעזרו, למשל להקים בחלונות ודלתות רשתות שמונעות כניסה של יתושים. הן מונעות כניסה של כל סוגי היתושים, לרבות יתושים נגועים. 

אפשר להשתמש גם בתכשירים שמרחיקים יתושים או קוטלי יתושים. אם משתמשים בתרסיסים או במשחות, יש לקרוא היטב את הוראות השימוש, לא כל מוצר מתאים לשימוש בקרב ילדים קטנים או תינוקות. עוד דבר חשוב, יש לדאוג לייבוש מים עומדים. במידת הצורך, נקטו פעולות כאלה אם מדובר בשטח פרטי (כמו גינה). יש לתקן צינורות דולפים, אפילו מעט מים בעציץ יכולים להוות מקור לגדילת דור חדש של יתושים. 

עד כה, לא נרשמה הצלחה כלשהי בניסיונות לפתח חיסון מפני קדחת הנילוס המערבי, אך העובדה שחיסון איננו קיים איננה אומרת שלא ניתן להיערך. בשטח עירוני, יש ליידע את העירייה שיש מים פתוחים שצריך ליבש. בריכות ומאגרים צריכים לחטא. 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן