עקמת בגב

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עקמת בגב, או בשמה הרפואי סקוליוזיס, היא שינוי מבני של עמוד השדרה, כך שנראה כמו האות S. כאשר המצב קיצוני, העקמת גורמת לתסמינים כמו עייפות, כאבי גב וחוסר נוחות. אולם ברוב המקרים, העקמת כמעט ולא תיראה או תורגש.

עם זאת, חשוב מאד לטפל בעקמת הן מהסיבה האסטטית והן מסיבת התסמינים בגיל המבוגר. כאשר העקמת מופיעה בגיל מבוגר היא יכולה להוות עדות לאוסטיאופורוזיס ולשינויים ניוונים בעמוד השדרה.

מכיוון שהסיבות המדויקות לעקמת בגב אינן ידועות, נהוג לחשוב כי היא תורשתית, ונפוצה יותר אצל בנות. הסטטיסטיקה מדברת על 6% מכלל בני הנוער אשר סובלים מעקמת קלה (עד 10 מעלות).

היא מתגלה, ברוב המקרים, באמצעות בדיקה אקראית במהלך גיל ההתבגרות והגדילה המואצת. למרות שבנות בגיל זה יודעות להסתירה על ידי בגדים והליכה שמוטה, רצוי לאבחן ולטפל במידת הצורך.

אבחון עקמת בגב

לרוב האבחון של עקמת הוא פשוט, ונמדד על פי זוויות העוקם בעמוד השדרה הגבי והמותני. בדרך כלל העקמת תאובחן בזמני גדילה מואצת, כמו למשל בגיל ההתבגרות. אפשר יהיה לראות אצל הילד או הילדה את חוסר השוויון בין הכתפיים, צורת ישיבה כפופה או איזושהי בליטה מהגב. כדאי ללכת לאורטופד באופן יזום עם הילד לבדיקה אבחנתית בערך בגילאי 9-12, מכיוון שכמעט ולא נעשות בדיקות אבחון בבתי הספר.

אבחון מדויק יותר ובדיקת זוויות העקמת, יתגלו בבדיקת אולטרה סאונד. על פי מדדי החומרה, אפשר יהיה להחליט על דרך וצורת הטיפול. ככל שהאבחון ייעשה מוקדם יותר, כך הטיפול יהיה האפקטיבי ביותר ותימנע החמרת הבעיה. כמו כן, ההתאוששות מהטיפולים תעשה בצורה המהירה והטובה ביותר אצל ילדים ונערים צעירים.

טיפול בעקמת בגב

עקמת בגב בדרגה החמורה ביותר, מגיעה עד ל 60-70 מעלות, ועלולה להחמיר ולפגוע בנפח הראות ובתפקודן, ולכן מחייבת ניתוח. גם בעקמת המתבטאת ביותר מ- 45 מעלות, קיים חשש להחמרתה ולכן תישקל אפשרות הניתוח אל מול הטיפולים המוצעים האחרים.

טיפולים שאינם ניתוחיים במקרים קלים יותר, של 20-40 מעלות, יכולים לכלול טיפול במחוך המפעיל לחץ מכאני, אשר ניתן ללבישה לשעות רבות במשך היום. המחוך יכול להיות מסוג נוקשה או מסוג רך יותר (Spinecor), אשר מהווה כיום סוג של טיפול חדשני.

מעבר לכך, אפשר להיעזר בכירופרקט, אשר יודע להפעיל את השרירים הנחוצים על מנת לנסות לשפר את חומרת עקמת הגב ולנסות לעוצרה. פעילות גופנית אשר מפעילה את שני צדדי הגוף, כמו למשל שחייה או פילאטיס מומלצות תמיד, ובפרט בזמן לבישת המחוך. טניס, למשל הוא פעילות גופנית לא מומלצת המפעילה רק צד אחד של הגוף וגורמת להחמרת הבעיה.

המשכו של הטיפול

הטיפול בעקמת בגב הוא ארוך ולפעמים נמשך לאורך כל חיי המטופל. אם הוחלט על טיפול בניתוח, המטופל יוכל או להמשיך בחיים באופן רגיל, כולל הריון ולידות. אם הטיפול המוצע היה שמרני יותר והומלץ על תרגילים, יהיה עליו להתמיד בביצועם ולשמור על פעילות גופנית מאוזנת ותומכת. ישיבה מרובה אל מול מסך מחשב או טלוויזיה, יכולה להחמיר את הבעיה גם לאחר שהושגה איזושהי הקלה.

ההמלצה היא להמשיך בהרגלים הנכונים אשר יכולים למנוע כאבי גב והחמרת העקמת. חלק מהרגלים אלה הם ישיבה נכונה על כיסא תומך ונוח והקפדה על ארגונומיה, הימנעות מנעילת נעלי עקב הפוגעים ביציבה הזקופה, מזרן קשה לשכיבה בלילה ולהקפיד על דרך נכונה להתכופפות והרמת משקלים כבדים. קיימים טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים אשר יכולים גם הם לעזור, לאחר שנעשה הטיפול הקונבנציונלי הראשוני.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן