האם עישון פוגע בפוריות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עישון ופגיעתו בפוריות האישה

עישון ופגיעתו בפוריות האישהעישון אקטיבי ופסיבי משפיעים על פוריות האישה. נשים שמעשנות במשך תקופה ארוכה מתקשות יותר להרות בהשוואה לנשים שאינן מעשנות, והן בעלות סיכוי גבוה יותר לסבול מבעיות פוריות.

סכנות העישון על פוריות האישה

השפעות העישון על הכניסה להריון – נשים מעשנות הן בעלות סיכון כפול לחוות קשיי כניסה להריון, בהשוואה לנשים שאינן מעשנות. אם בן הזוג של האישה הוא מעשן כבד, יתרום העישון שלו באופן משמעותי לאפשרות תפיסת הזרע ברחם.

עישון פסיבי – נשים מעשנות עלולות לחוות קשיים בכניסה להיריון, לפחות במשך שנה. גם אם אישה אינה מעשנת, רק השהייה בסביבת מעשנים, מפחיתה באופן משמעותי את סיכוייה להיכנס להריון.

גיל המעבר – נשים מעשנות חוות מוקדם יותר את תסמיני גיל המעבר, בהשוואה לנשים שאינן מעשנות.

סכנות פוריות – ככל שאישה מעשנת יותר, היא מסתכנת בהשפעות העישון על הפוריות שלה, המתבטאות גם ביכולת שלה להיכנס להריון, וגם בזמן הארוך הדרוש לה להרות.

סכנות לעובר – עישון במהלך ההריון מעמיד את העובר בסיכון לבעיות בריאות.

הדרך בה משפיע העישון על הפוריות

מצבים רבים ושונים משפיעים על הפוריות, בקרב גברים ונשים. מחקרים מוכיחים כי עישון מפחית את פוריות האישה בעשרים אחוזים, בעוד שגברים מעשנים מפחיתים את ספירת הזרע בכ-16%.

אישה מעשנת מפחיתה באופן אוטומטי את פוטנציאל הפוריות שלה, ולמעשה, נמצאת בסיכון לפוריות גם אם אינה מעשנת בעצמה. אם בן זוגה החי איתה מעשן, והיא מבלה את רוב זמנה בנשימת עשן, היא צפויה לחוות קשיים בכניסה להריון. העישון הפסיבי מוסיף על הקשיים, כאילו היא מעשנת בעצמה.

מחקרים קודמים הראו כי הכימיקלים בעשן הטבק פוגעים באיכות הזרע של גבר ובעצם פוגעים אף בשחלות של אישה ומפריעים לתפקוד הרבייה שלה. הרעלים בעשן עלולים אף לפגום באופן קבוע בגוף האישה וגורמים לבעיות בריאות רבות, בנוסף על בעיות הפוריות, בשלבים מאוחרים יותר.

כשאישה מעשנת, למעלה משבעת אלפים כימיקלים מתפשטים בגופה ובאיבריה, וההשפעה על הפוריות מתבטאת בסיכונים הכוללים בעיות ביוץ; בעיות גנטיות; נזק לאיברי הרביה; נזק לביציות; סיכון מוגבר לסרטן; וסיכון מוגבר להפלה.

לכן מייעצים מדענים לשני בני הזוג המעשנים להפסיק לעשן אם הם מנסים להרות, ובנוסף, על האישה להימנע ככל הניתן מחשיפה לעישון פסיבי.

הגדלת הסיכוי להפלה

בשל הרעלים מסיגריות, נשים מעשנות הן בעלות סיכוי גבוה יותר להפלה בהשוואה לנשים שאינן מעשנות. בנוסף, העישון מגביר מספר סיכונים בריאותיים במהלך ההיריון, כגון צירים מוקדמים והריון מחוץ לרחם.

אין חדשות טובות

ההערכה הרפואית היא כי רוב ההשפעות השליליות של העישון על הפוריות, מתהפכות כשנה לאחר הפסקת העישון. אך זוהי אינה נחמה משמעותית.

למרות אזהרות אלו, מיליוני נשים בגיל הפוריות עדיין ממשיכות לעשן. בעשותן כך, הן מסתכנות בבעיות בריאותיות לעצמן ולתינוקות שלהן.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: