מהי ספוגית למניעת הריון

ספוגית למניעת הריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ספוגית למניעת הריון

ספוגית למניעת הריוןספוגית למניעת היריון, או פרוטקטאייד, הייתה שכיחה בימי טרום השימוש באמצעי מניעה אחר, כמו הגלולות למשל. יתרונה הגדול של הספוגית הוא בחוסר ההכרח ליטול גלולות מדי יום, או להיות משועבדות למוצרים אחרים אשר מחייבים מרשם רופא.

הספוגית הינה מוצר חד פעמי, אשר יעילותו מגיעה ל- 91%. יתרונות נוספים של הספוגית החדשה הם זמן יעילותה העומד על 12 שעות, מיעוט תופעות הלוואי שלה, והיותה פתרון קצר מועד ללא השלכות ארוכות טווח. מקומות הרכישה שלה הן בתי המרקחת הגדולים ורשתות הסופר פארם, והיא נמכרת באריזות אישיות, קטנות, אשר מכילות שלוש יחידות.

הרעיון העומד מאחורי ספוגית למניעת היריון

הספוגית, בניגוד לגלולות, אינה מתבססת על מערך הורמונלי אלא משמשת כחיץ למעבר נוזל הזרע אל עבר הביצית. הספוגית עצמה, מיוצרת מקצף פוליאורתן ומוטמעת בג'ל (הקרוי F5) אשר כולל קוטלי זרע שונים וחזקים (נתרן כולאט, נונוקסינול ובנזאלקוניום כלוריד). כך, הספוגית משתמשת במערך חציצה פיסי וכימי במשולב.

בדרך כלל היא תינתן לנשים אשר מעוניינות בפתרון זמני (בניגוד להתקן תוך רחמי), או לנשים אשר אינן יכולות לקחת הורמונים, כמו נשים מניקות. הספוגית, אשר מגיעה בגודל אחיד, מתאימה עצמה למבנה האנטומי של האישה, ומוכנסת באופן וגינלי בדומה להחדרת טמפונים, כך שהיא לא מורגשת בעת קיום יחסי המין, לא על ידי האישה ולא על ידי בן הזוג.

עם זאת, תהליך ההחדרה של הספוגית חייב להיעשות על פי הוראות היצרן ובידיים יבשות ונקיות עד כמה שניתן. הספוגית למניעת היריון ניתנת להשארה בגוף עד ל- 12 שעות, כך שהיא יעילה גם לאחר מספר יחסי מין. יש לזכור, כי אין להשאיר אותה לפרק זמן ארוך יותר מחשש לזיהום וסיבוכים אחרים כמו Toxic shock syndrome.

מעבר לכך, הספוגית גם לא משמשת להגנה מפני מחלות מין, אשר עלולות להיות מועברות בעת המגע המיני, ולכן כאשר יחסי המין הינם מזדמנים, מומלץ להשתמש באמצעי אחר, למרות שישנה סברה האומרת כי קוטלי זרע הנמצאים בכניסה לרחם עשויים גם למנוע הדבקה במחלה זו או אחרת.

יתרונותיה וחסרונותיה של הספוגית

בדרך כלל את הספוגית למניעת היריון צורכות נשים אשר אינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה אחר (בדרך כלל הורמונלי), על רקע קרישיות יתר, לחץ דם גבוה, כולסטרול ועוד. נשים אלו מוצאות את הספוגיות כיעילות באופן מספק, קלות לשימוש (להחדרה ולהוצאה), וקצרות מועד.

לנשים אלו, פתרון זה הינו חשוב ועיקרי בכדי למנוע היריון בלתי רצוי, ואף ללא צורך בליווי מרשם רופא או בדיקה חודרנית אחרת. הספוגית יכולה להיות מוחדרת עד כשש שעות לפני קיום יחסי המין, עובדה אשר תורמת לספונטניות ולהרגשה הקלילה של בני הזוג.

עם זאת, חסרונה של הספוגית מתבטא, בעיקר, בזיהומים פטרייתים, תגובות אלרגיות לחומר הייצור, ותחושות גירוד וצריבה עקב שימון הנרתיק בחומרי הקטל. במקרים מסוימים ונדירים, עלול השימוש בקוטלי הזרע לגרום לאלרגיה גם אצל בן הזוג. אין להשתמש בספוגיות בזמן מחזור, או כאשר ישנו ליקוי כלשהו בנרתיק או ברחם.

מעבר לכך, הספוגית אסורה גם על נשים אשר סובלות מדלקות חוזרות או גירויים באיבר המין. יש לזכור כי יעילות הספוגית הינה נמוכה יחסית לגלולות או אמצעי אחר, ולכן ההמלצה היא להוציא את הספוגית רק לאחר מספר שעות לאחר יחסי המין בכדי להבטיח יעילות מקסימאלית של קוטלי הזרע, להיות מודעים לעובדה זו ולחשוב על שימוש באמצעי נוסף, ולעשות בה שימוש אצל נשים מעל גיל 40 אשר רמת הפוריות אצלן נמוכה יותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן