איגוד הרופאים מזהיר משימוש במכשירי אדים לתינוקות

איגוד הרופאים מזהיר משימוש במכשירי אדים לתינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

איגוד הרופאים מזהיר משימוש במכשירי אדים לתינוקות

איגוד הרופאים מזהיר משימוש במכשירי אדים לתינוקותיש המלצות, שבכוחן להציל חיים. אם תשאלו את איגוד רופאי הילדים, כזו בדיוק היא ההמלצה האחרונה והדרמטית שלהם: לא מכבר, יצא איגוד זה בקריאה להפסיק, באופן מוחלט, את השימוש במכשירי אדים בחדרי ילדים. הסיבה: מספר מקרים בהם נדבקו תינוקות בחיידק הליגיונלה, על פי ההערכות, באמצעות מכשירים אלה.

כדי להבין מה עומד מאחורי ההחלטה הזו, חשוב להכיר את החיידק, ומחלת הלגיונרים שהוא עלול לגרום לה.

קווים לדמותה של מחלת הלגיונרים

מחלת הליגיורנים היא מחלה זיהומית בגוף האדם, לה אחראי, כאמור, החיידק ליגיונלה פנאומופילה (או בקצרה: "ליגיונלה"). חיידק זה מצוי בסביבתו הטבעית במספר מקומות, לרבות במקומות בהם מים חמים במיוחד, במערכות אינסטלציה גדולות ובמערכות מיזוג אוויר.

המחלה נקראת כך פשוט מכיוון שהתפרצותה הראשונית, ב-1976, הייתה בכנס של הלגיון האמריקאי בפילדפליה. המחלה ידועה גם בתור "מחלת התיירים", וזאת עקב כך שבבתי מלון רבים, הברזים נפתחים רק אחת למספר ימים על ידי התיירים, מה שמגדיל את הסיכויים להיווצרות רובדי חיידקים במים העומדים בצנרת.

מה שנוגע לעניינו, הוא שמחלת הלגיונרים כוללת בתוכה שלל סימפטומים שאינם נעימים כלל, לרבות חום גבוה, שיעולים וליחה, כאבי ראש או שרירים, שלשולים והקאות, עייפות, חוסר תיאבון ועוד.

במקרים חמורים של המחלה, עלולה להתרחש גם פגיעה בכליות ובכבד, כמו גם התפתחות דלקת ריאות. התסמינים יחלו להתפתח בפרק זמן של יומיים עד כשבועיים מרגע החשיפה לחיידק, שאגב – לא מבטיחה הידבקות במחלה.

ברוב המקרים, יידבקו במחלה אנשים הסובלים מקשיים במערכת התפקודית: קשישים, חולים שמוגדרים כמדוכאי חיסון, סובלים ממחלות בדרכי הנשימה, חולים במחלות כרוניות, וכמובן – תינוקות.

כך מכשירי האדים נכנסים לתמונה

אם תסתכלו על חדרי ילדים בישראל, תוכלו לראות ברבים מהם מכשירי אדים, הן חמים והן קרים. המטרה העיקרית שלהם היא לסייע במצבים דוגמת התקררות, שיעול או מחלת הברונכוליטיס.

אולם, התמונה מתחילה להסתבך כשנותנים את הדעת על נייר העמדה של איגוד רופאי הילדים הישראלי, שקובע כי למכשירים אלה, בפועל, אין יעילות רפואית. הנייר מתבסס על מחקרים קודמים שנערכו והראו, בין השאר, שלמכשירים לא הייתה כשפעה בקרב תינוקות הסבלו מדלקת בקנה הנשימה ("סטרידו"), בהצטננות של תינוקות או בדלקת סמפונות חריפה.

אולם, בכך לא תמו הבעיות של מכשירי האדים, על פי מחברי נייר העמדה. לפני כחודשיים, אושפז במרכז שניידר לרפואת ילדים תינוק, בן שלושה חודשים, כשהוא במצב קשה מאד. בדיקה שלו העלתה את הממצא המדאיג הבא: התינוק נדבק בחיידק הליגיונלה עקב מכשיר האדים שהיה בביתו. לאחר מאמצים רבים, חייו של התינוק ניצלו.

הבעיה היא שמקרה זה זוהה כשלישי, בשנים האחרונות, שבו מכשירי האדים מביאים לחיידק: בשני מקרים ניצלו חייו את התינוק החולה אך בקושי, אך בשלישי המחלה גבתה את חייו.

השלב הבא: ועדה לבחינת הנושא

ד'ר טומי שניידר, מומחה למחלות בדרכי הנשימה לילדים שחיבר בין כל המקרים האמורים, החליט לפנות לאיגוד רופאי הילדים ולהסתדרות הרפואית. הועדה בחנה את הנושא במשך מספר שבועות, ובסופם הגיעה למסקנה חד משמעית: מכשירי האדם עלולים להביא לזיהומים קשים, כשאחת האוכלוסיות הנפגעות מכך, מטבע הדברים, היא התינוקות. ההחלטה הצביעה על הסבירות להידבק במחלה, שאמנם לא גבוהה במיוחד, אך בהחלט אפשרית.

טרם הוחלט מה יעלה בגורלם של מכשירי האדים. עד שתתקבל החלטה משמעותית בנושא, מומלץ, לאלה שמחזיקים במכשירים מהסוג הזה, לנקוט בפעולות ניקוי בסיסיות שלהם: ריקון, ניגוב וייבוש המכשיר, כמו גם מילוי שלו במים רותחים שקוררו מדי יום, ונקיונות יסודיים יותר אחת לשבוע ומדי עונה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן