התמכרויות בקרב נשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התמכרויות בקרב נשים

התמכרויות בקרב נשיםהנושא של התמכרויות אצל נשים הינו נושא רב-ממדי המורכב הן מהתמכרות לחומרים או להנאה חיצונית והן התמכרות להתנהגויות הקשורות באישה עצמה ובגופה.

התמכרויות אצל נשים (על סוגי התמכרויות) אינן זהות להתמכרויות הקיימות אצל גברים אשר התמכרויותיהם, בעיקר, יהיו תלויות במשאבים חיצוניים ופחות בהתנהגויות.

בנוסף, במרבית המקרים נשים ישתמשו בסמים קלים, אלכוהול או יעשו שימוש לא נכון בתרופות לעומת הגברים שמשתמשים גם בסמים לא חוקיים יותר מאשר נשים.

במאמר זה נציג את ההתמכרויות הנפוצות אצל נשים.

התמכרות לאלכוהול

ההתמכרות לאלכוהול נפוצה אצל נשים בעיקר בשל היותה חוקית, נוסף על השפעותיה המסייעות כביכול בהקהיית הכאב הנפשי בו מצויה האישה.

בשל נטייתן של הנשים להתחבר לרגש ולחוות אותו בעוצמות חזקות ולעיתים אף לגרום לתנודות במצב הרוח בשל הקושי לשאת את הקושי והכאב הנפשי, הפנייה לאלכוהול אשר אינה כרוכה בעבירה על החוק, מאפשרת תחושה של הפחתת הכאב הנפשי והצורך בהתמודדות עימו.

התמכרות לסמים

התמכרות זו נפוצה פחות אצל נשים בשל העובדה שהיא אינה חוקית, אך קיימת. כאשר הכאב הנפשי של האישה קשה מנשוא, לרוב כאשר קיימות בעברה חוויות קשות של פגיעה מינית. עם זאת, גם במקרים אחרים, עשויה האישה לפנות לסמים על מנת לפתור באמצעות טיפול עצמי כביכול, את הקושי בהתמודדות עם הרגשות הקשים.

היסטוריה של טראומה מינית לרוב מתרחשת בגילאים צעירים יחסית של האישה, לרוב יותירו אותה מבולבלת ומפוחדת ואף מלאת רגשות אשמה. נטילת הסם מאפשרת, בדרך לא נכונה כמובן, את הרחקת רגשות אלה והימנעות מהתמודדות עימם.

התמכרות לעישון סיגריות

העישון נתפס כהתמכרות "גברית" שאינה נפוצה אצל נשים. העובדות בשטח מצביעות על כך שאמנם העישון בקרב גברים הינו נפוץ יותר, אך בימינו העישון קיים במידה לא מבוטלת גם אצל נשים.

העישון מתחיל לרוב בשלב גיל הנעורים, סביב השפעות חברתיות וניסיון להשתייך אל קבוצת חברים מסוימת. העישון עשוי להופיע גם בגיל מאוחר יותר, כאשר הסביבה של האישה מרבה לעשן והיא מרגישה צורך לעשן על מנת להיות חלק מהקבוצה.

העישון הינו ממכר הן מבחינה גופנית (בשל השפעת הניקוטין) והן מבחינה פסיכולוגית התנהגותית. לאחר רכישת הרגל העישון הקושי בהפסקתו הינו רב לעומת השלב בו מתחילה האישה לעשן, שבו העישון מוביל לתופעות כגון בחילה, סחרחורת, קוצר נשימה ועוד. ההתמדה בעישון מובילה לתחושה הממכרת של הניקוטין ולהרגל שקשה להיפטר ממנו.

התמכרות לקניות באינטרנט

נשים רבות התמכרו בשנים האחרונות לקניות באתרים המקוונים. הנוחות והקלות שבשימוש, בתוספת התשלום בכרטיס אשראי, הביאו לכך שכמות הנשים שמתמכרות לקניות עולה מידי יום.

הפרעות אכילה

הפרעה זו נפוצה בעיקר אצל נשים. קיימים גם גברים הסובלים מהפרעה זו, אך מספרם מועט מאוד ביחס לכלל הסובלים מההפרעה. מדובר בהתמכרות, היות והסובלות מכך מתקשות מאוד להפסיק בהתנהגות האופיינית להן גם כאשר הן מבינות שהיא מזיקה להן.

התמכרות זו מתאפיינת בשליטה של האישה על הגוף שלה, מה נכנס לתוכו ומה יוצא ממנו. הנושא של שליטה, ובעיקר שליטה על הגוף, אצל נשים הינו נושא משמעותי עבור נשים רבות, בעיקר כאלה שעברו פגיעה מינית, או מרגישות שנלקחה השליטה על חייהן מידיהן.

הסימפטום בהפרעות האכילה הינו אי שביעות רצון האישה מהמראה שלה ופעולתה על מנת ליצור בכך שינוי. הסובלות מההפרעה עשויות לרדת באופן משמעותי ומוגזם במשקלן עד כדי פגיעה בבריאותן, לקיים צומות רבים, או התנהגויות חזרתיות של זלילה והקאה הפוגעות אף הן בבריאותן. עיקר ההתמכרות של נשים בכל הנוגע לאוכל הוא התמכרות לגלוטן. התמכרות זו עלולה לגרום להשמנת יתר, למחלות ולבעיות בריאותיות רבות. לכן קיימת חשיבות רבה לגמילה מכך. להרחבה בנושא: גמילה מבצקים

התמכרות לחיתוך עצמי של העור

תופעה זו מאפיינת בעיקר את הסובלות מהפרעת אישיות גבולית. התמכרות זו לחיתוך של העור עד זוב דם מסיטה את תשומת הלב של הסובלות מהפרעה זו מהכאב הרגשי לכאב הפיזי. הסובלות מהפרעה זו מתקשות לסגל לעצמן דרכי התמודדות בריאות עם קושי וכאב ופונות לפעולת החיתוך העצמי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: