דלקות חניכיים

דלקות חניכיים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלקות חניכיים

דלקות חניכייםכאשר רקמת החניכיים בתוך הפה נמצאת במצב דלקתי, האדם סובל מדלקת חניכיים. החניכיים מורכבות מעצם שנקראת "עצם מכתשית" והיא הנושאת את השיניים, ומשכבה של רירית המהווה את רקמת הציפוי של השן. מרבית דלקות החניכיים מתחילות בהיווצרות של חיידקים עליהן.

החיידקים נמצאים על רקמת ציפוי השן ומפרישים לאזור החניכיים רעלנים- חומרים הפוגעים בבריאותן, וכתוצאה מכך החניכיים מפתחות דלקת.

סממנים לדלקת חניכיים

ישנם סממנים שונים לדלקות בחניכיים שיכולים להיראות כלפי חוץ או להתגלות תוך כדי פעולות מסוימות כגון: דימום מהחניכיים בעת צחצוח שיניים ושטיפת הפה, דימום מהחניכיים בעת נגיסה במזון קשה, ריח רע הנודף מהפה, הרגשת טעם רע בפה, פצעים בפה, כאשר שורשי השיניים מתגלים תחת החניכיים ויש נסיגת חניכיים, כאבים באזור החניכיים ורגישות למגע, לחום ולקור, אודם ונפיחות באזור החניכיים ושיניים מתנדנדות בגיל שכבר לא מתחלפות השיניים.

בדיקות אבחון

למי שחש אי נוחות באזור החניכיים או שסובל מדימום מהחניכיים בתדירות גבוהה, מומלץ לגשת להיבדק אצל שיננית או אצל רופא שיניים שיערכו את הבדיקות הבאות:

 • בדיקת הסממנים של דלקות החניכיים – כמו אדמומיות או דימום.
 • בדיקת כמות הפלאק- שכבה המורכבת מחיידקית ונוצרת על גבי השן.
 • חיפוש סימנים לדלקת חניכיים באמצעות חיטוט החניכיים או בשימוש קרני רנטגן.

דרכי טיפול בדלקת חניכיים ברפואה הרגילה

הטיפול בדלקת חניכיים תלוי רבות בשיתוף הפעולה של האדם עצמו הסובל ממנה. הקפדה נכונה על צחצוח שיניים וניקיון הפה, שימוש בתכשירים מונעי דלקות והפחתה בכמות המזון הממותק.

כל הפעולות הללו באות לאחר טיפול אצל שיננית או אצל רופא שיניים שנועד לטפל בדלקת החניכיים ולאפשר למטופל להגיע למצב בו הוא מונע את חזרתה. שלבי הטיפול ואופיו נקבעים כמובן בהתאם למצב הפה ולמצב הדלקת:

 • הסרת אבנית מהשיניים.
 • טיפול בעששת השיניים.
 • שיקום ושחזור של הליקויים המגרים את החניכיים, מה שימנע את חזרת החיידקים והצטברותם על החניכיים.
 • מריחת משחת ג'ל אנטי בקטרי אלי.

במקרים קיצוניים של דלקת חניכיים חמורה, יינתן טיפול מקומי של אנטיביוטיקה, אותה מחדירים אל תוך כיסיי החניכיים (הנמצאים בתחום שבין השן לחניכיים). האנטיביוטיקה מוחדרת למקום באיטיות ובזמן ממושך על מנת להגיע לאפקטיביות מרובה בטיפול.

במידה ונערכה בדיקה חוזרת כעבור מספר חודשים מהטיפול הקודם והתגלה כי כל דרכי הטיפול לא פתרו את בעיית הדלקתיות בחניכיים, יש צורך בניתוח כירורגי של החניכיים כדי להסיר את האבנית שהצטברה עמוק בתוך כיסי החניכיים, ולהביא לידי צמצומה.

מה עלול להיגרם כתוצאה מהזנחה?

במידה והאדם הסובל מדלקת חניכיים יתעלם מהבעיה ולא יפנה לטיפול, עלולות להתפתח תגובות שונות ובלתי נעימות, שלא תמיד ניתן יהיה לפתור אותן בדרכים פשוטות:

 • עלולה להתפתח מוגלה בחניכיים.
 • עלולה להיווצר נסיגת חניכיים בצורה רצינית.
 • החניכיים יהיו חלשות בכדי לתמוך ולהחזיק בשיניים.
 • אובדן שיניים שיצריכו טיפול השתלת שיניים.

דלקות חניכיים ומצב בריאותי כללי

קיים קשר ישיר בין מצבו הבריאותי של האדם לבין מצב החניכיים שלו. לדוגמה, נשים בתקופת ההריון, כאשר מתרחשים שינויים הורמונליים רבים בגוף, עלולות לפתח דלקת חניכיים הודות לתזונה  בזמן ההריון, כאשר האישה לוקה במחלות הורמונליות שונות או נוטלת גלולות למניעת הריון, ישנה סבירות גבוהה יותר לפתח דלקת חניכיים מאשר אצל אישה שלא נוטלת גלולות.

כאשר אדם חולה בסוכרת והטיפול בה לא מאוזן או שאינו מטופל כלל, עלולה להתפתח דלקת חניכיים בצורה חזקה מאוד ואף חמורה כמו כן, גם באדם חולה הסיכוי לפתח דלקות חניכיים הוא גבוהה יותר מאשר אצל אדם בריא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן