מדריך גמילה ממוצצים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גמילה ממוצצים

גמילה ממוצציםתינוקות ופעוטות קשורים פעמים רבות למוצצים, יותר ממה שההורים היו רוצים. הקשר הראשוני בין תינוקות לבין מוצצים טמון באינסטינקט הבסיסי ביותר, והוא פעולת היניקה שמזינה אותם. מציצת המוצץ היא פעולה שגורמת לתינוקות הרגשת נוחות ורוגע, ולעיתים הם זקוקים לה כדי להתנחם ממצבים שונים המלווים בבכי.

תינוקות ופעוטות משתמשים במוצץ גם כחפץ מעבר, אותו הם מאמצים לעצמם ומרגישים שייכות גדולה אליו, בדיוק כמו חפצי מעבר מוכרים אחרים דוגמת הבובה, חתיכת בד, שמיכה ובקבוק. הפיכת המוצץ לאובייקט מעבר גורמת לתינוקות להיות תלויים בו מאוד, והפרידה ממנו קשה.

חשיבות המוצצים

ישנן טענות שאומרות ששימוש רב במוצצים גורם לנזקים בצמיחת השיניים, לשיבושים בדיבור ולדלקת האוזן התיכונה, אך מנגד ישנה חשיבות גדולה בפעולה. התינוקות חווים את עולמם דרך הפה. הם נוגעים בכל דבר ומכניסים לפה, משום שזוהי הדרך בה הם חוקרים חוויות תחושתיות שונות. תינוקות משתמשים בפה כדרך חקירה בדיוק באותה מידה כמו בעיניים- חוש הראייה, ובידיים- חוש המישוש. תינוקות שמשתמשים יותר בפה לומדים על סביבתם ומכינים את הפה לפעילויות מורכבות כמו דיבור ולעיסת מזון.

במקרים מיוחדים כמו של תינוקות שנולדו פגים, חשוב לאפשר להם להתנסות במציצת מוצץ כמה שיותר על מנת לשפר אצלם את יכולת המציצה שחשובה מאוד למטרת אכילה. במקרים של תינוקות הסובלים מתסמונת דאון, ישנה תופעה של תפקוד רפוי בכל אזור הפה ולכן המוצצים חשובים מאוד. שימוש מרובה במוצץ מחזק את אזור הפה לצורך אכילת מזון ודיבור.

בנוסף למה שצוין, מציצת מוצצים במהלך השינה חשובה ביותר. מחקרים הוכיחו ששימוש במוצצים מפחית בצורה משמעותית מקרים של מוות בעריסה, וזאת משום שתינוקות עם מוצץ בפה עסוקים שלא במודע באקט המציצה, מה שגורם לשינה פחות עמוקה, והגוף מסוגל להעיר את עצמו במקרים של סכנת מוות.

טיפים לגמילה ממוצצים

לפני שמתחילים תהליך של גמילה ממוצצים רצוי להכין לכך את הילדים מראש. אם נדבר איתם על השינוי שעומד להתרחש, נסביר להם מתי מותר למצוץ מוצץ ומתי לא, הילדים עשויים לעבור את התהליך בקלות. חשוב שההורים יהיו רגישים לקשיים של ילדיהם ויצרו מוטיבציה להיפרדות מהמוצץ. כך הילדים יבינו שזה יביא להם תועלת. נביא כאן כמה טיפים לגמילה ממוצצים.

בית של מוצצים- כל המוצצים בבית יתרכזו כעת בביתם החדש והוא מיטת הילד. המשמעות היא שהשימוש בהם מותר במיטה בלבד. אם הילד רוצה למצוץ מוצץ במהלך היום, הוא יעשה זאת רק במיטתו. בשעת ההירדמות והשינה, אם הילד רוצה בכך, הוא ימצוץ את המוצץ.

פיית מוצצים- בדיוק כמו פיית השיניים שמגיעה בלילה כששן נופלת ומשאירה מתנה לילד, כך גם במקרה שלנו. הילד ישאיר את כל המוצצים בחדר והפייה תבוא ותאסוף אותם, וכמובן תשאיר לו מתנה. כך הילד ירגיש מתוגמל וירצה בכך.

העברת המוצץ- אם נולד תינוק חדש במשפחה, כדאי להסביר לילד בעל המוצצים שהוא עכשיו הגדול ואינו זקוק להם עוד. כדאי להציע לו להעביר את המוצצים שלו לתינוק. מסירת המוצצים למישהו קרוב מטשטשת את הכאב של הילד כי הוא ירגיש שהמוצצים נשארים בקרבתו.

קשיים והתנגדויות במהלך גמילה ממוצץ

הפרידה ממוצץ קשה מאוד עבור רבים מהילדים. יש מצבים בהם הגמילה קלה ומהירה ויש מצבים בהם גמילה הדרגתית ומתמשכת עדיפה יותר. הקושי בפרידה ממוצצים נובע מכך שהילד מוותר על הרגל קבוע שהיה לו ושגרם לו לרגיעה, לנוחות ולנחמה. ההתמכרות למוצץ דומה לכל התמכרות אחרת ולכן קשה מאוד להפסיק אותה. הילדים נעזרו במוצץ להירדמות בלילה ולרגיעה מבכי, ועם הפרידה הם מתבקשים לעשות את הדברים ללא כל עזרה.

תהליך גמילה ממוצצים יכול להיות מלווה בהתנגדויות ובקשיים, לדוגמת רגרסיה. ילדים שנהגו להירדם ללא כל בעיה עם מוצץ בפה, כעת יכולים לפתח פחד מהירדמות, לבכות זמן רב ולרצות להירדם בקרבתם של ההורים. ישנם ילדים שבמקום מציצת מוצץ, עוברים למציצת אצבע, מה שעלול שגרום לבעיות בחניכיים ובצמיחת השיניים.

ראו גם:
בקיעת שיניים אצל תינוקות
מדריך להקניית הרגלי שינה לתינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: