איך לגמול תינוק מחיתולים?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מדריך גמילה מחיתולים

מדריך גמילה מחיתוליםפרידה מחיתולים היא אחת מאבני הדרך העיקריות בגידול ילדים. הילדים מצידם שמחים בדרך כלל לעבור ללבישת "תחתונים של ילדים גדולים".

התהליך מתחיל לרוב בין גיל שנה וחצי לשנתיים, אך הוא מגיע, כמובן, עם מספר קשיים. על כן, יש למצוא את הדרך הטובה ביותר לגמול את התינוק מחיתולים.

האם הילד מוכן להיגמל מהחיתולים?

נראה שניתן להתחיל בתהליך הגמילה מחיתולים אם הילד מגלה את הסימנים הבאים:

 • יכולת לבטא את רצונו להשתמש בשירותים, והכרת המילים.
 • הוא מוטרד מרטיבות או מלכלוך.
 • גילוי עניין בשימוש בסיר, פתוח לרעיון של הישיבה עליו או סקרן לגבי חדר השירותים.
 • יודע להגיד או להראות סימנים ברורים כאשר הוא מבצע את צרכיו בחיתול. אם הוא מסוגל להגיד לפני שזה קורה, הוא מוכן לחינוך להרגלי ניקיון.
 • יודע להכריז כאשר הוא מרגיש צורך ללכת לשירותים.
 • מראה מעט רצון לשינוי. אם  מתברר שהוא עדיין אינו מוכן, ניתן לנסות שוב לאחר מספר שבועות או חודשים.
 • מגלה עצמאות בהשלמת משימות.
 • מסוגל לעקוב אחר הוראות פשוטות, דוגמת 'תן את הכדור לאבא'.
 • מותיר חיתולים יבשים לפרקי זמן של שעתיים ומעלה.
 • מתחיל לסלוד מלבישת חיתול, או מנסה למשוך אותו כאשר הוא רטוב או מלוכלך.
 • מסוגל למשוך את מכנסיו למעלה ולמטה.

יתכן שהילד יגלה רק חלק מסימנים אלו כאשר הוא מתחיל במגמת הגמילה מהחיתולים. בסופו של דבר, הקשבה לצרכי הילד, הבנת הקצב שלו ותקשורת נכונה, הן המפתח לגמילתו מחיתולים.

האם ההורים מוכנים?

תהליך הגמילה מחיתולים מצריך אנרגיה וסבלנות. נדרשים ביקורים רבים בשירותים, שלא לדבר על כביסות ומצעים רטובים (שנובעים בין השאר מהרטבת לילה). אם ההורים עדיין אינם מוכנים להשקעת הזמן הדרוש, יהיה קל הרבה יותר להמתין לעיתוי הנכון.

על ההורים להחליט אם הם מעוניינים ללמד את הילד להשתמש בסיר או באסלה. לסיר קיימים מספר יתרונות. הוא נייד ומוכר, וחלק מהילדים מוצאים אותו פחות מרתיע מאסלה. יש לנסות לברר את העדפתו של הילד וללכת בכיוון זה. חלק מההורים מעודדים את הילד להשתמש לסירוגין באסלה ובסיר.

אם הילד וההורים מוכנים, מגיע שלב הגמילה. מציגים לילד את הסיר והאסלה, מלמדים אותו לשבת עליהם, קונים לו תחתונים עם צבעים או ציורים אהובים, ומגלים סבלנות ואופטימיות. יש להתאים את התהליך לקצב של הילד. ניתן אף להשתמש בספרים או קלטות הדרכה הממחישות את התהליך.

בכל פעם שהילד משתמש בסיר באופן נכון, יש לשבח אותו באמצעות מחיאות כפיים, נשיקות וחיבוקים, ומעודדים את שאר בני המשפחה לשבח את הילד.

טיפים לגמילה מחיתולים

1. יש לוודא כי הסימנים למוכנות הילד הופיעו.

2. מציגים לילד את הסיר או האסלה, מוודאים שהם בגודל הנכון ומאפשרים לו לנסות להכיר אותם.

3. חינוך לניקיון אמיתי מתחיל כאשר הילד מודע לתחושת עשיית הצרכים, והוא מעוניין ללמוד את התהליך.

4. מלמדים את הילד מספר מילים הקשורות להליכה לשירותים. לדוגמה: "פיפי", "קקי", "אני צריך ללכת לשירותים", ועוד.

אם הילד מעוניין בגמילה מחיתוליו, יש להושיב אותו על האסלה או הסיר ללא חיתול מספר פעמים ביום למשך זמן קצר. יש להישאר לידו במהלך התרגול. גם אם הוא פשוט יושב שם, ניתן לשבח אותו על הניסיון ולהזכיר לו שהוא יכול לנסות שוב מאוחר יותר.

לאחר מספר שבועות של תרגולים מוצלחים, הילד יהיה מוכן לעבור לתחתונים רגילים. יש לחגוג את המעבר הזה. לתת לו לבחור תחתונים של "ילד גדול" ולשבח אותו בכל הזדמנות. ברגע שהילד נגמל מחיתולים, יש להימנע מסרבלים, חגורות, בגדי גוף או פריטים אחרים אשר עלולים לעכב התפשטות מהירה.

רוב הילדים מגלים שליטה בשלפוחית השתן בשעות היום. התרגולים הליליים עלולים לקחת מספר חודשים. בינתיים, ניתן להשתמש בתחתונים חד פעמיים או יריעת פלסטיק למזרן לשעות השינה.

ראו גם:
נשירת שיער בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: