מהי בדיקת זרע

בדיקת זרע

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת זרע

בדיקת זרעלבדיקת זרע נשלחים גברים במסגרת בדיקות לבירור בעיות בפריון. הבדיקה תוכל לקבוע את הבעיה הראשונית ממנה סובלים בני הזוג, אשר מנסים להיכנס להריון, במידה ובעיה זו מקורה באיכות הזרע של הגבר. בבדיקה זו, ייבדק הזרע מבחינת צמיגות, חומציות (PH), צורה, ריכוז ותנועה.

גם במקרה ונמצא כי הבדיקה אינה תקינה, יש אפשרות לחזור עליה לאחר כחודש, על מנת לוודא או לשלול את הממצאים האמורים. הבדיקה אינה פולשנית והיא נעשית באופן אישי ודיסקרטי, גם אם לפעמים היא נחשבת למביכה. על הגבר להתאפק מספר ימים, ולהימנע משפיכה, בכדי להיות מוכן לבדיקה.

סך כל הזרעים אשר מייצר גבר במהלך חייו, יכול להסכם במאות מיליונים ואף בטריליוני זרעים. מרגע ייצור הזרעים, עליהם לעבור מספר תהליכים עד להבשלתם וצורתם הבוגרת. תהליך זה לוקח כחודשיים לערך.

בדיקת הזרע, יכולה לזהות את הזירעונים הבשלים ואת נוזל הזרע, אשר מבטא את הפרשת בלוטות הערמונית. במקרה ונמצאה בעיה בזירעונים, ניתן לבצע הפרייה חוץ גופית, בהם נבחרים הזירעונים המובחרים ביותר להפריה.

מהלך הבדיקה

הבדיקה נחשבת לבדיקה פשוטה, אולם מצליחה להביך גברים רבים. על הגבר להימנע משפיכה כיומיים עד חמישה ימים טרם הבדיקה, כך שכמות הזרעים אשר תינתן בבדיקה תהיה האופטימלית. במהלך הבדיקה, יתבקש הגבר לאונן לתוך כלי ריק ולבצע שם את השפיכה.

במקרים נדירים, כאשר הגבר מנוע מלתת דגימת זרע באופן זה מטעמים דתיים או אחרים, יוכלו בני הזוג להסתייע במספר אופציות נתינה שונות, למשל לאחר קיום יחסי מין. הזרע אשר יילקח יוכל להידגם מריר צוואר הרחם, אשר עדיין מלא זירעונים, או מאיסוף נוזל הזרע מלדן האישה לתוך כלי או קונדום.

איכות הזרע אשר תימדד באופציות אלו, תהיה בדרך כלל, פחות טובה מאיסוף זרע אשר נעשה בשיטה קונבנציונלית. את נוזל הזרע, אשר נלקח בכל אחת מהצורות לעיל, יש להביא באופן דחוף למרפאה, לא יאוחר משעה מרגע אסיפתו. בדרך כלל הכלי חייב להיות מועבר בתנאי טמפרטורה לא קיצוניים, קרי טמפרטורת החדר או הגוף. על הבדיקה לא להיחשף לחום, שמש ישירה או תנאי קור קיצוניים, אשר עלולים לשבש את מהלכה.

מהות הבדיקה

בדרך כלל הבדיקה תיעשה, לשם בירור ראשוני של סיבת אי פריון. נמצא כי אצל 20% מהזוגות אשר אינם מצליחים להיכנס להריון, הסיבה תימצא אצל הגבר. הבעיות הנפוצות הן איכות זרע לא טובה או שינויים מסוימים במבנה או בתנועה, אשר מקשים על הפריית הביצית.

בדיקת הזרע תיבדק על פי נפחה. בעיות בנפח יכולים לבטא דגימה לא טובה (כאשר לא כל הנוזל הגיע לכוסית המדידה), חסימות לאורך צינור הזרע או בעיות הורמונליות. מעבר לנפח, הזירעונים חייבים להיות בריכוז של מעל 15-20 מיליון במיליליטר, כאשר כל סטייה מריכוז זה עלולה להראות על בעיה כלשהי.

מעבר לכך, הזירעונים חייבים להיות בתנועה מתמדת ואפקטיבית. בבדיקה זו, נמדדים אחוז הזירעונים אשר נמצאים בתנועה, כך שהכמות צריכה להיות מעל 50%. כאשר נמצא אחוז קטן יותר, תיתכן בעיית פריון על רקע אי הגעת זירעונים להפריית הביצית. סיבות נוספות אשר עלולות לגרום לתנועתיות מופחתת הם זיהומים, חסימות או גורמים אחרים.

כמו כן, הזירעונים צריכים להיות בעלי צורה תקינה, בכדי שיוכלו לעמוד ביעילות התנועה. אחוז הזירעונים בעלי צורה תקינה חייב להיות מעל 4%. ככל שאחוז זה עולה, הזירעונים יהיו טובים ואיכותיים יותר. במקרה והתוצאות אינן חד משמעיות או מורות על בעיה כלשהי, יש לחזור על הבדיקה, מכיוון שהסברה היא כי איכות הזרע תשתנה בהתאם לגורמים שונים ותהליכים מערכתיים בגוף.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן