אלרגיה למזון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לפני מספר חודשים כל המדינה הזדעזעה לאחר שבחורה צעירה, חן אפרת, מצאה את מותה כתוצאה מאכילת קינוח המכיל אגוזים במסעדה, בהיותה אלרגית לאגוזים ובשילוב עם אסתמה ממנה סבלה. ואכן, רגישות למזון עלולה להיות קטלנית.

כמו אלרגיות אחרות, אלרגיה למזון היא כשל אימונולוגי, כלומר כשל של המערכת החיסונית.

תאי החיסון של הגוף טועים לזהות מאכלים רגילים כרעלים ובתגובה מייצרים נוגדנים שתוקפים את החומר הזר ומביאים לתופעות לוואי שונות.

הנוגדנים, מסוג IGE, גורמים לשחרור היסטמינים, ובעקבות זאת נוצרות שלל תגובות אלרגיות: פריחות, גרד, הקאות, שלשולים, שיעול, גודש באף, התנפחות, עיניים דומעות, כאב גרון, הפרעות בקצב הלב, קוצר נשימה, כאבי ראש, עייפות וירידת לחץ דם עד לכדי עלפון. תגובה אנפיקלטית היא התגובה הקשה ביותר והיא מופיעה מיידית לאחר האכילה או תוך דקות מועטות.

יש להבחין בין אלרגיה לבין אי סבילות למזון, כלומר קושי לעכל מזונות מסוימים, מה שמביא לשלשולים, הקאות, נפיחות כאבי בטן או כאבי ראש. תגובה כזו אינה אימונולוגית ואינה כוללת שחרור היסטמינים.

הגורמים לאלרגיה

נראה כי לאלרגיה ישנו מרכיב גנטי, כיוון שרואים שכיחות גבוהה של אלרגיה בקרב קרובים מדרגה ראשונה. לעתים התגובה האלרגית נובעת מחשיפה מוקדמת מדי למזון מסוים, לפני שהגוף בשל לכך. חלק מהתגובות האלרגיות נובעות משילוב מסוים של מזונות ולאו דווקא מרגישות למזון אחד ספציפי.

גורם אפשרי נוסף הוא תוספות של חומרים כימיים כמו ריסוסים שונים, למזונות שאנו צורכים. זו אחת הסיבות לכך ששכיחות האלרגיה, שעומדת כיום על כחמישה אחוזים מהאוכלוסייה, רק הולכת וגוברת עם השנים. זוהי אחת מתופעות הלוואי של המעבר מצריכת תוצרת חקלאית מקומית אל המזון התעשייתי של החברה המודרנית.

האלרגנים העיקריים הם: סויה, חלב, שומשום, אגוזים, בוטנים, פירות ים וביצים. מזונות מן החי, שהם בעלי תכולת חלבון גבוהה, נחשבים לגורמי אלרגיה חזקים.

אלרגיה למזון – אבחון

מרבית התגובות האלרגיות מופיעות כבר בינקות- כשליש מהתינוקות סובלים מתגובות אלרגיות למאכלים. למרבה המזל, רוב התגובות הללו נעלמות תוך כמה שנים, אך אלו שנותרות, רק מתגברות עם השנים. האבחון נעשה באמצעות "טסטים"- בדיקות של תגובת העור לחומרים שונים או באמצעות בדיקת דם לאלרגיה שהיא מהימנה יותר אך יקרה.

טיפול באלרגיה למזון

כדי להימנע מתגובות אלרגיות, שיכולות לנוע בין גרימת חוסר- נעימות קלה לבין פגיעה קשה ואפילו מוות, האדם האלרגי צריך להימנע לחלוטין מצריכת המזון אליו הוא אלרגי. כל עוד התינוק ניזון רק מאוכל שמוכן בבית, לא קשה למנוע ממנו מלאכול מזונות מסוימים, אך המצב מסתבך כשהוא מתחיל ללכת למעון (יש אף מעונות שמסרבים לקבל פעוטות הסובלים מאלרגיה), ונמשך בבתי ספר המספקים ארוחת צהריים, בתנועות נוער, בצבא ובעצם בכל סעודה מחוץ לבית.

אנשים הסובלים מאלרגיה צריכים לשאת עמם מזרק אפיפן, המכיל אדרנלין, ויכול להציל חיים במקרה של תגובה אלרגית חריפה. ההזרקה צריכה להתבצע מייד עם תחילת התגובה האלרגית ולאחר מכן יש לפנות את אותו אדם לחדר מיון באופן מיידי.

טיפול באמצעות הרפואה המשלימה

מבחינת אורח חיים, נטורופתים ממליצים לצרוך מזונות שמחזקים את המערכת החיסונית, למשל ויטמין C שקיים בעיקר בפירות ובירקות. גם סרפד, שהוא אנטי- היסטמיני, נחשב יעיל ושורש ג'ניטיאן שמשפר את פעולתה של מערכת העיכול.

הרפואה המשלימה מכירה בכך שאלרגיה היא תגובה של המערכת החיסונית, אך מתייחסת גם אל ההיבט הרגשי של האלרגיה: לפי תורות מסוימות האלרגיה מעידה על הסתגרות ודחייה של אספקטים מסוימים בחיים. ייתכן גם שבתקופות של מתח או חרדה התגובות האלרגיות חריפות יותר מאשר בתקופות אחרות.

ראו גם:
קוצר נשימה אצל תינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן