הפרעה אובססיבית קומפולסיבית בנשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הפרעה טורדנית כפייתית בנשים

הפרעה טורדנית כפייתית בנשיםהפרעה אובססיבית קומפולסיבית מוכרת היטב על ידי פסיכולוגים ופסיכיאטרים, וידוע על דרכים טיפוליות שיכולות לסייע לאנשים הסובלים ממנה. לרוב, זו איננה הפרעה המסכנת את האדם עצמו או את הסובבים באופן פיזי (אין נטייה לאלימות), אך היא עלולה להפריע מאוד ולהקשות על קיום מערכת יחסית זוגית, היא עשויה להביא להסתגרות חברתית, לבידוד, לרגשות של תסכול, חרדה ואף דיכאון.

הסימנים לנוכחות הפרעה זו מתגלים לראשונה לקראת גיל ההתבגרות או בבגרות המוקדמת. נדירים המקרים שבהם המחלה תופיע לראשונה בגילאי שלושים ומעלה.

יותר נשים מגברים עם ההפרעה – אובססיביות קומפולסיבית מופיעה בקרב נשים הרבה יותר לעומת גברים, אך בנשים יותר קשה לאתר את קיומה, היות ונשים חוות את ההפרעה יותר בצורה של מחשבות מציקות שאינן מרפות וחוזרות שוב ושוב, ואילו גברים מראים יותר התנהגות כפייתית, שקשה להם להימנע ממנה.

כיצד ניתן לזהות הפרעה טורדנית כפייתית?

נשים הסובלות מהפרעה אובססיבית נוטות לחוות מחשבות חוזרות ונשנות, טורדניות. אך מחשבות מטרידות אינן מספיקות בכדי לאפיין הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD), שכן כל אחד בשלב כזה או אחר חווה מחשבה טורדנית ומציקה. כל אישה מוטרדת או מודאגת לעתים, כל אישה חוששת ממחלה לעתים, ודואגת שמא הדלת בבית לא נעולה או שהגז דולק כשאין איש בבית.

לכן חשוב להבין – ההבדל בין אישה הסובלת מ- OCD לבין אישה שאיננה סובלת מהפרעה זאת אך כן חווה מחשבות טורדניות טמון במינון. כאשר המחשבות הללו מביאות לכך שהן מפריעות לשגרת היום יום, כאשר הן מפריעות לנהל חיי משפחה, לימודים, עבודה – גדול יחסית הסיכוי שתאובחן הפרעה זו.

ההפרעה מתבטאת באופנים שונים – זוהי התנהגות כפייתית, המתבצעת ללא שליטה. אלה הם מעין טקסים קבועים, שגם כן מפריעים לנהל שגרת חיים תקינה ומקובלת. אמנם סוג זה של ביטוי אופייני יותר לגברים הסובלים מ- OCD אולם לעתים ניתן לראות את הסימנים גם בקרב נשים.

טיפול פסיכולוגי יכול להועיל

אישה הסובלת מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית יודעת שהמחשבות אינן מועילות ואינן מקדמות מטרה כלשהי. אך ללא קבלת עזרה, המצב לא יוכל להשתנות. ישנן נשים הנוטות להימנע מכל מיני מצבים המהווים טריגר לחלק מהמחשבות המטרידות, דבר שעשוי להביא לסבל נוסף.

ידועים גם מקרים שבהם הופיעה התמכרות לסמים או לאלכוהול, מתוך תקווה (שגויה) שהשימוש בחומר ישקיט את הקול פנימי שמטריד ומציק. הפתרון שנמצא כיום כיעיל הוא טיפול פסיכולוגי, לאו דווקא בשיטות של שיחה או חיטוט בנבכי הנפש. דרכים יעילות יכולות לכלול פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT).

OCD: גנטיקה וביולוגיה

מחקרים חדשים קובעים שקיימים הבדלים בין מבנה המוח או אופן הפעילות המוחית בקרב נשים בעלות הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, לעומת נשים שאינן סובלות מההפרעה הזאת. ההערכה היא כי לפחות אחד ממאה אנשים (גברים ונשים גם יחד) סובל מפרעה זאת, רבים מהם, בעיקר צעירים, טרם עברו אבחון.

מדענים סבורים שמוחם של הסובלים מההפרעה מכיל כמויות מעטות מדי של סרוטונין, ולכן חלק מהאנשים יגיבו היטב לטיפול תרופתי. אישה שתקבל טיפול בתרופות שמעכבות ספיגה חוזרת של סרוטונין במוח, תסבול הרבה פחות מההפרעה ומהמחשבות הטורדניות וגם תצליח להפיק תועלת מרובה ומהירה יותר מטיפול ממוקד של CBT. החדשות הטובות הן ששבעה מתוך עשרה מטופלים יחוו הטבה מאוד משמעותית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: