בקיעת שיניים אצל תינוקות וילדים

בקיעת שיניים אצל תינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקותהשיניים אצל בני האדם משמשות ללעיסת מזון, לדיבור וכמובן לאסתטיקה. תהליך ההתפתחות של השיניים מתחיל עוד בתוך הרחם בשלבי החיים העובריים, וכבר עם סיום הלידה הן נמצאות בלסתות הפה, מוסתרות על ידי החניכיים. אלה השיניים הראשוניות שנקראות גם שיניים חלביות.

בקיעת שן ראשונה ולאחריה כל השאר היא מאורע של ממש בחיי התינוק והיא מלווה בהתרגשות רבה של ההורים ושל הסביבה. יחד עם זאת בקיעת שיניים אינה דבר קל ונעים, לא עבור התינוקות גם לא עבור ההורים.

זמן צמיחת שיניים

אמנם התקופה של בקיעת שיניים אצל תינוקות וילדים שונה מאחד לשני, אך הטווח של הזמנים הוא מקובל בקרב כולם. לרוב, צמיחת השן הראשונה או השניים הראשונות מתרחשת החל מגיל שישה חודשים עד עשרה חודשים.

כמו בכל תהליך התפתחותי בחיי התינוקות, גם בנושא בקיעת שיניים יכולות להיות תנודות לכאן ולכאן. יש תינוקות שהשן הראשונה תבקע עוד לפני גיל חצי שנה ויש כאלה שרק לאחר עשרה חודשים תצמח לה השן הראשונה. במידה והתינוק בריא ואין עיכוב התפתחותי או בעיה רפואית, לא צריך לדאוג אלא רק לצפות לצמיחת השן הראשונה.

הקצב שבו צומחות השיניים משתנה גם הוא מתינוק לתינוק. יש מקרים של צמיחה מהירה ויש מקרים של צמיחה איטית יותר. לקראת גיל שנתיים- שלוש מסתיים תהליך בקיעת השיניים הראשוניות ואז יימצאו בפה 20 שיניים.

תסמיני בקיעת שיניים

אצל מרבית התינוקות השן הקדמית בלסת התחתונה היא זו שמתחילה את תהליך בקיעת השיניים. לקראת בואה של השן הקטנטנה ניתן להבחין בנפיחות בחניכיים באזור השן וגם בבליטה לבנה שזוהי השן שמבצבצת עוד לפני צמיחה של ממש.

התסמין הבולט ביותר לבקיעת שיניים אצל תינוקות וילדים הוא כאבים בחניכיים ובעקבותיהם בכי, אולם עניין זה הוא אינדיבידואלי ומשתנה מתינוק לתינוק. כל אחד מגיב לבקיעת השיניים בצורה שונה לגמרי. ישנם תינוקות שכלל לא חשים בכאבים, וככה פתאום מבחינים בשן קטנה שצמחה לה.

תסמינים נוספים בהם ניתן להבחין עוד לפני בקיעת שיניים הם עליית חום, חוסר תיאבון, הפרעות שינה, אודם בחניכיים, הזלת ריר, לעיסות ונשיכות של כל חפץ הבא לידי התינוק, סומק בלחיים והתנהגות חסרת שקט. תופעות לוואי כמו הקאות ושלשולים אינן תסמינים של צמיחת שיניים אצל תינוקות, למרות שמרבים לייחס אותם זה אל זה.

טיפים להקלה וטיפול בכאבים

תקופת בקיעת שיניים אינה קלה לתינוקות מכיוון שהיא מלווה לא אחת בכאבים לא נעימים, שהתינוק חסר האונים מתקשה להתמודד עמם. ישנם מספר טיפים להקלה על המצב ולטיפול בכאבי השיניים:

  • משככי כאבים: כיום ישנם משככי כאבים מסוגים שונים שמתאימים במיוחד לתינוקות ולילדים. לא צריך להסס במתן התרופות מדי פעם, כמובן אם המצב בלתי נסבל.
  • דברים קרים לפה: כל מזון ושתייה קרים שנכנסים לפה מעמעמים את כאבי החניכיים. ישנם גם צעצועי נשיכה שמיועדים לשמירה במקרר, שגם הם מסייעים רבות להקלת המצב.
  • עיסוי חניכיים: שפשוף של החניכיים באמצעות עיסוי קל עם ג'ל מיוחד לשיכוך כאבי בקיעת שיניים עוזר לשיכוך הכאבים.

צחצוח שיניים

תינוקות שניזונים מתחליפי חלב ושותים אותם פעמים רבות דרך בקבוק או תינוקות שיונקים בלי הפסקה בלילות עלולים לפתח עששת. סימני העששת אצל תינוקות מופיעים בצורת כתמים גיריים והשיניים מקבלות צבע שונה מהצבע הרגיל וכל ניסיון לנקות את הכתם לא מצליח. רופאי שיניים ממליצים שכבר מבקיעת השן הראשונה רצוי לצחצח שיניים על ידי שפשופן עם חיתול בד או עם גאזה ועל ידי מברשת שיניים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן