פטרת בציפורניים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גוף האדם יכול להוות קרקע להתפתחות של פטריות מסוגים שונים. פטרת הציפורניים נחשבת למחלה הפוגעת בעור והיא מהווה כ-20-25% מכלל מחלות הציפורניים.

יש הקושרים את הופעת הפטרת לירידה בתפקוד מערכת החיסון, ומתבססים בכך על העובדה שפטריות נוטות יותר לתקוף אנשים שפעילות מערכת החיסון שלהם פגומה כמו אנשים מבוגרים וחולים במחלות כרוניות. נמצא גם קשר גנטי ואכן ניתן לראות שבמשפחות מסוימות יש יותר פטרת מאחרות.

הפטריות הפוגעות בציפורניים שייכות לשלוש קבוצות עיקריות: שמרים, עובשים ודרמטופיטים.

הפגיעה של הפטרייה בציפורן

פטריות אוהבות מאוד מקומות לחים ולכן פרט לפגיעה במערכת החיסונית, המנגנון השני שיכול להוביל להיווצרות של פטרייה הוא תנאי לחות באזור הציפורן. פטרת הציפורניים היא זיהום מדבק מאוד. ההדבקה בפטריות יכולה להיות מאדם לאדם, מחיה לאדם או מהאדמה לאדם.

פטרת בציפורניים נפוצה מאוד בקרב עובדי אדמה, אופים (שעובדים עם שמרים), אנשים שעיסוקם דורש מגע רב עם מים וכן נשים עם בניית ציפורניים.

הזיהום הפטרייתי מתחיל לרוב כנגע קטן ובודד בציפורן, בצבע לבן שמתפשט לכל הציפורן. הפטרייה משנה את צבעה לצהוב עכור ויכולה לערב גם את העור שנמצא סביב הציפורן ולגרום לו להפוך אדום ומודלק. הפטרייה אף מעוותת את צורתה של הציפורן והופכת אותה למחוספסת במקום חלקה. בהחמרה של המצב מופיעים סדקים בציפורן ובמקרי קיצון הציפורן יכולה פשוט להתחיל להתפורר.

חשוב מאוד לטפל בפטרת כדי למנוע הדבקת של שאר הציפורניים. חשוב גם לזכור שהציפורן מהווה שכבת הגנה בפני חדירת מזהמים לעור. ציפורן חולה לא תבצע את תפקידה באותה יעילות ועלולה להוות פתח לחדירה של זיהומים נוספים לגוף.

פטרת בציפורניים – כיצד להימנע?

הדרך הטובה ביותר להיפטר מפטרת הציפורן היא לא להידבק בה מלכתחילה. לשם כך יש להקפיד על מספר כללים פשוטים אך יעילים:

  • יש להימנע ממגע בידיו וציפורניו של אדם נגוע בפטרת. כמו כן, אסור להשתמש בחפצים כמו מגבת או גרביים שאותו אדם השתמש בהם.
  • חשוב להקפיד על ציפורניים יבשות ונקיות ולרחוץ ידיים בסבון (אם אפשר אז אנטי בקטריאלי) לאחר פעילות שכללה מגע באדמה או בקמח.
  • נשים שנוהגות להשתמש בבניית ציפורניים, צריכות להישמר שכן אם הבנייה נעשית בצורה לא מקצועית, ישנה שכבת לחות הלכודה בין הציפורן האמיתית למלאכותית ושכבה זו מהווה כר מצוין להתפתחות של פטריות. יש להקפיד על ביצוע טיפולי מניקור ופדיקור במקום מקצועי ששומר על היגיינה בכדי להימנע מהדבקה.

טיפול

הטיפול בפטרת הציפורן, בין אם זה פטרת ברגליים או פטרת בציפורניים בידיים, תלוי בחומרה, בסוג הפטרייה המזהמת ובכמות הציפורניים המעורבות. תחילה נלקחת תרבית קשקשים מהציפורן הנגועה בכדי לברר האם מקור הבעיה הוא אכן פטרייה ואם כן- מה סוג הפטרייה. לאחר קבלת התשובה מתחילים בטיפול.

לפטרת שממוקמת על ציפורן אחת והיא בשלבים התחלתיים ניתן להתחיל בטיפול על-ידי משחות שניתן לרכוש בבתי המרחקת ללא מרשם רופא. אפשרות אחרת היא טיפול "מסורתי" בשמן עץ התה.

כאשר הפטרת מחמירה ומערבת יותר מציפורן אחת, נהוג לעבור לטיפול בכדורים. הכדורים ניתנים במרשם רופא בלבד. כדורים שהיו נפוצים בשימוש בעבר הם ניזורל (קטו-קונזול) וגריפולין (גריזאופולבין). תרופות חדישות יותר הן ספורנוקס (איטרקונזול)- יעילה כנגד כל סוגי הפטריות, ולמיסיל (טרבינפין)- יעילה בעיקר נגד פטריות מסוג הדרמטופיטים.

אפשרות חדשה יותר לטיפול היא טיפול ממוקד בלייזר. קרני הלייזר מפרקות את הפטרייה ומעלימות אותה לצמיתות. במקרים קיצוניים שטיפול לא צלח בהם מבצעים ניתוח להסרת הציפורן הנגועה, אולם מצבים אלה נדירים כיום. לאחרונה, שווק בישראל מכשיר Cure-ex, מכשיר לייזר ביתי לטיפול בפטרת בציפורניים, מה שמקל על הטיפול והופך אותו לנגיש יותר.

עוד בנושא:

 כסיסת ציפורניים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: