סרטן השד בנשים צעירות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סרטן השד בנשים צעירותחשיפת נתונים חדשים שנתקבלו מארגון המחקר הבריטי לסרטן, מדווחת על מספר שיא של נשים מתחת לגיל חמישים, המאובחנות עם סרטן השד. לראשונה, למעלה מעשרת אלפים נשים מתחת לגיל חמישים אובחנו עם המחלה בבריטניה, במספרים המתורגמים לאחת מכל חמש נשים שאובחנו עם הסרטן.

נתונים אלו הגיעו מתחזקים לאור מחקר שפורסם בתחילת שנת 2013 בכתב העת JAMA, שמצא שנשים צעירות, בין הגילאים 25-39 בארצות הברית, אובחנו עם סרטן שד מתקדם.

אבחון סרטן השד מוביל לשינויי חיים משמעותיים בכל גיל, אך נשים צעירות המתמודדות עם סרטן השד חשות מבוהלות, בודדות והמומות. הן חוששות מפני הריונות עתידיים בעייתיים ובעיות פוריות, השפעות הסרטן על שמירת הקריירה ומערכות היחסים, והן נאבקות לאזן את מחלתן עם חייהן האישיים והמקצועיים.

הגורם לסרטן השד בנשים צעירות

אף אחד אינו יודע בוודאות לקבוע את הגורמים לסרטן השד בנשים צעירות, אך קיימים תורמים סבירים מרובים. ארגון חקר הסרטן בבריטניה בחר לפרסם גורמים הורמונאליים, כגון הבאת ילדים לעולם בגיל מבוגר, הריונות מועטים או נטילת גלולות למניעת הריון, כגורמים סבירים.

בשנת 2002 מצא אחד המחקרים הגדולים ביותר, שעקב אחר טיפולים הורמונאליים לנשים, שנשים הנוטלות הורמונים סינטטיים נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד, כולל התקף לב, שבץ וקרישי דם.

גלולות למניעת הריון מכילות את אותם סוגי הורמונים סינטטיים, אסטרוגן ופרוגסטין. אפילו נשים שאינן נוטלות גלולות למניעת הריון נחשפות להורמונים סינטטיים שהפכו להיות נפוצים לשימוש יותר ויותר בשנים האחרונות.

כך, למשל, פרבנים הם חומרים כימיים בעלי תכונות דמויי אסטרוגן, שהוא אחד ההורמונים המעורבים בהתפתחות סרטן השד. פרבנים נמצאים בשימוש נרחב במוצרי טיפוח כגון שמפו, קרם, דאודורנט, ג'ל גילוח וקרמים קוסמטיים.

כימיקלים אלו זוהו ברקמות סרטן השד בריכוזים גבוהים ביותר בהשוואה לריכוזי אסטרוגן הנמצאים באופן טבעי בשד. במיוחד נמצא הריכוז הגבוה ביותר באזור בית השחי, כשנשים משתמשות באזור זה באופן נפוץ עם דאודורנטים, מה שמוביל את שכיחות סרטן השד לשיאים.

בדיקת אולטרסאונד לאיתור סרטן, שלא התגלה בממוגרפיה

נשים רבות אינן מודעות לכך שיש להן רקמת שד צפופה, ובמקרים אלו ממוגרפיה בעצם חסרת תועלת עבורן. רקמת שד צפופה אינה מאפשרת את גילוי סרטן השד, מה שמקשה על הרדיולוג לגלות סרטן אצל נשים אלו.

במחלקה לממוגרפיה בבית החולים אסותא, עוברות הנשים המגיעות לאבחון, בדיקת אולטרסאונד, בנוסף לבדיקת הממוגרפיה, אם התגלתה אצלן רקמת שד. הצילום מבוצע באותו תור, לאחר מספר דקות. שתי הבדיקות חיוניות, שכן בעוד שממוגרפיה מגלה תאים טרום סרטניים, צילום אולטרסאונד מגלה סרטן נוכחי בלבד. לכן, יש צורך בהשגת התמונה המלאה.

בדיקה לאיתור נשאות גנטית לסרטן השד

סרטן השד נוטה לעבור במשפחות, אך ההתקדמות המדעית האחרונה מאפשרת זיהוי מוקדם ביותר ומניעת הסיכונים הגנטיים, גם בקרב נשים הנושאות את הגנים בירושה.

שיטות אבחון מתקדמות משתמשות בשיטות מתוחכמות ביותר לבדיקת מוטציות הגנים BRCA1, ו-BRCA2, כמו גם סמנים גנטיים אחרים הקשורים לסרטן השד. בהתאם לממצאים, הצוות הרפואי עובד עם האישה ליצירת תכנית טיפול אישית בהתאם לצרכים.

טיפול בסרטן השד בנשים צעירות

תכנית הטיפול מתמקדת בצרכים הייחודיים של נשים צעירות, בשנות הארבעים המוקדמות לחייהן ובגילאים צעירים מארבעים, שאובחנו עם סרטן השד. המומחים הרפואיים מציעים מגוון שירותים המסייעים לפני, במהלך ולאחר הטיפול בסרטן, כולל טיפולי פוריות, ייעוץ גנטי וטיפולים נפשיים.

הגיל אינו משפיע באופן משמעותי על הטיפול בסרטן השד, והוא מבוסס בעיקר על התקדמות הגידולים ומאפייניהם, כגון מצב קולטן הורמון ומצב HER2. אך הגיל משמעותי לבחירת אפשרויות טיפול מסוימות. לדוגמא, נשים צעירות עשויות להעדיף יותר כריתת גוש, בהליך הקרוי אף ניתוח לשימור שד, על פני כריתת שד.

טיפולי כימותרפיה הורגים במהירות צמיחת תאים סרטניים, ועוצרים את התפשטות הגידול לחלקים אחרים של הגוף, כגון השחלות. תרופות כגון זולדקס, לופרון, לאופרוליד וטריפטורלין, מגנות על השחלות מפני נזק ומפחיתות את הסיכויים לגיל מעבר מוקדם.

תמיכה פסיכולוגית

עובדת סוציאלית מבצעת מפגשי ייעוץ אחד-על-אחד לאורך כל הטיפול, ובתי חולים מאפשרים אף גישה לאפשרויות טיפול לנשים צעירות עם סרטן השד, הכוללות:

  • קבוצת תמיכה טלפונית לנשים צעירות.
  • תכנית תמיכה חברתית.
  • קבוצות תמיכה לנשים צעירות, המיוחדות למטופלות צעירות ששרדו את סרטן השד.
  • הפנייה, בהתאם לצורך, לפסיכולוג או פסיכיאטר המתמקד בבריאות הנפשית של המטופלות המתמודדות עם הסרטן.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: