כאבי השרשה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאבי השרשההתכווצויות בכל שלבי ההריון הן תופעות נורמאליות, והכאבים אמורים להעלם בתוך יומיים או שלושה. אך כשהכאבים מלווים בכאב או דימום חמור, ונשארים לתקופה ארוכה יותר, מדובר בכאבי השרשה, הקשורים לתהליך השתלת העובר ברחם.

כאבי השרשה עשויים להיחשב כתופעה נפוצה למדי, כשהביצית המופרה נאחזת בקירות הרחם, וזהו סימן להריון. יחד עם זאת, כשהכאבים מחמירים, קיים חשד לסימן חריג בהתנהלות ההריון. לעיתים אישה מבלבלת בין כאבי השרשה לבין התכווצויות המתרחשות במהלך הווסת. אך כאבי השרשה משתנים בחומרתם וחלק מהנשים מדווחות על כאבים קלים, בעוד שאחרות מדווחות על כאבים חמורים עם דימום כבד.

הגורמים לכאבי השרשה

כאבים אלו נגרמים בדרך כלל כתוצאה מעלייה בהורמוני פרוסטגלנדין, והשתלת העובר ברחם. גורמים אפשריים אחרים כוללים:

הכנת הרחם לתינוק – בשבועות הראשונים של ההריון, הרחם מתחילה להתרחב כדי להתאים לצמיחת העובר.

הריון חוץ רחמי מצב זה מתרחש כששתלי הביצית מופרים מחוץ לרחם. זהו מצב רפואי חמור הדורש טיפול מיידי.

הפלה – בדרך כלל מלווה בכאבים עזים עם דימום כבד. בממוצע, הפלות מתרחשות במהלך 13 השבועות הראשונים להריון, אך עלולות להתרחש עד השבוע העשרים. הפלה מאוחרת זו ידועה כלידת עובר מת.

שינויי הורמונים – עם ההתעברות, הגוף מתחיל לייצר הורמונים. ההורמונים הנפוצים ביותר הם אסטרוגן, פרוגסטרון ו-hCG, שהוא גונדוטרופין כוריוני אנושי. כל הורמון משפיע על הגוף באופן שונה. יחד עם זאת, במהלך השלבים המוקדמים להריון, כל הורמון שמיוצר ברמות גבוהות, עלול להוביל לכאבים והתכווצויות.

תסמיני כאבי השרשה

חשוב לזכור כי כאבים במהלך ההריון הם נפוצים ורגילים. אך אם הכאבים אינטנסיביים ומלווים בתסמינים אחרים, יש ליצור קשר מיידי עם הרופא. במרבית המקרים, הכאבים קלים וקשורים לתהליכים טבעיים כגון הגדלת הרחם, אך לעיתים עלולים הכאבים להצביע על מצבים רציניים כגון זיהומים בדרכי השתן, רעלת הריון, היפרדות שליה, צירים מוקדמים או הפלה.

התסמינים כוללים:

 • דימום כבד או מעצים.
 • קרישה רקמה ורודה או אפורה המלווים את הדימום.
 • הבטן התחתונה הופכת להיות רכה כשהכאבים מתרחשים.
 • כאבים עזים וחריגים במשך יממה רצופה.
 • כאבים עזים בצד אחד של הבטן התחתונה.
 • עייפות וחולשה יוצאת דופן.
 • שינויים במראה החזה.
 • השתנה תכופה המלווה בכאבי צריבה.
 • בחילות והקאות.
 • שינויים במצב הרוח.
 • ירידה קלה בטמפרטורת הגוף.
 • חום.

בכל חשד לתסמינים חריגים במהלך ההריון יש ליצור קשר עם הרופא ולעבור בדיקת דם. אם משהו אינו פועל כשורה, גילוי מוקדם הוא הטוב ביותר.

טיפול והקלת כאבי השרשה

יש לזכור כי הכאבים לא ימשכו לאורך זמן, ותהליך ההשרשה (או השתלת העובר) ימשך בין יום אחד לשלושה ימים. יש להימנע מנטילת משככי כאבים לכאבים אלו, אלא לשכב ולהרים את הרגליים על מנת לסייע לכאב לחלוף. יש גם לשתות מספיק ולנוח הרבה. בחלק מהמקרים גם מדיטציה או יוגה עוזרות.

גם עמידה והליכה מתונה מסייעות להפחתת הכאבים. פעילות גופנית במהלך ההריון מפחיתה את שכיחות הכאבים. תרגילי הטיית אגן ותרגילי קיגל מחזקים את שרירי האגן והבטן, ומפחיתים את הכאב גם במהלך הצירים והלידה, היות והם מחזקים את הרחם, השרירים והרצועות סביב ומאפשרים להם להתמודד עם הלחץ המופעל על ידי התינוק.

מומלץ להתקלח במים חמים או לשבת באמבטיה חמה, כך שיופעל חום על הגב התחתון. עיסוי פועל באופן דומה. הרופא יכול להמליץ על מינוני תרופות בטוחות להקלת כאב. למרות שנטילת יותר מידי משככי כאבים, גם אם הם בטוחים עלולה לגרום לבעיות בכבד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: