יוגה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

יוגה

יוגהכיום המלה יוגה מוכרת בעיקר כתרגול פיזי של הנשימות ושל הגוף ואנשים נושאי מזרני יוגה נצפים בכל מקום כדבר שבשגרה. אך למעשה מדובר בעניין מורכב בהרבה, בדרך חיים שלמה.

צריך לזכור שיוגה היא קודם כל מסורת הודית בת 5,000 שנה. היא מהווה אחת מ- 6 צורות החשיבה העיקריות במסורת ההודית, המכונות "דרשנות". אותן דרשנות הן דרכים שונות להתבוננות פנימה, על מנת להגיע למודעות עצמית ולשלווה.

המלה יוגה משמעותה איחוד, או חיבור. הפילוסופיה של היוגה שואפת לאיחודו של האדם עם הרוח האוניברסלית, שהיא סוג של כוח עליון אחד, המשותף לכל היצורים ובני האדם.

הגעת היוגה למערב

מי שפיתח את היוגה מפילוסופיה ודרך חיים ולימוד הידועה רק לקבוצה מצומצמת של חכמים הודים, והפך אותה לדבר זמין ונפוץ, היה טירומלאי קרישנמצ'ריה.

הוא אמנם לא עזב מעודו את הודו מולדתו, אך לאחר שחידש תנוחות, יצר רצפי תנוחות וארגן את השיטה לתרגול גופני מסודר, הוא ערך מסעות לימוד והדגמות ברחבי המדינה. תלמידיו הם שהפיצו את היוגה גם בארצות אחרות, מבלי להמעיט מערכה הרוחני והתרפויטי.

במהלך המאה ה-20 היוגה התפשטה בארה"ב, אמריקה הלטינית ואירופה. רק בעשר השנים האחרונות היא הפכה נפוצה מאוד גם בישראל.

תרגול גופני של היוגה

התרגול הגופני של היוגה מכונה "האטה יוגה" ונחלק לשיטות שונות. העיקרון המרכזי של תרגול היוגה הוא ריכוז בפעולה שאנו עוסקים בה כעת, כלומר מיקוד תשומת הלב ב"כאן ועכשיו" ויצירת נוכחות מלאה בכל מה שאנו עושים: בכל נשימה ובכל תנוחה.

המיקוד בפעולות אמור להביא אותנו לרמה עמוקה יותר של תודעה עצמית. בנוסף, תרגול היוגה אמור להביא להגברת הריכוז, לשיפור וחיסון מערכות הגוף השונות, להרפיה, לחיזוק השרירים ולשיפור היכולת הגופנית והנפשית באופן כללי.

בארץ קיימים חוגים ומרכזים שונים לתרגול יוגה, כאשר חלק מהמרכזים מתמקדים בשיטה אחת וחלקם מתפזרים על פני כמה שיטות תרגול. השיטות נחלקות בד"כ לפי מידת הדינמיות והאינטנסיביות שלהן.

המשותף הוא שהתרגול מתבסס על "אסאנות"- תנוחות בעמידה או בישיבה, אשר מחזקות את הגוף ואת היציבה, ועל תרגול נשימה- "פראנאיאמה".
ולבסוף: כל אחד יכול לתרגל יוגה, ללא תנאים מקדימים- מספורטאים ועד קשישים. ישנן גם קבוצות יוגה רבות לנשים בהריון.

שיטות התרגול הגופני הנפוצות של ה"האטה יוגה":

אשטנגה יוגה- תרגול אינטנסיבי של רצף תנוחות קבוע, תוך כדי הקפדה על נשימה נכונה ועמוקה, המעצימה את היכולת הגופנית. גם אם לא מדובר בפעילות אירובית, התרגול כרוך לרוב בהזעה בשל המאמץ בתנוחות. הדגשים הם על שיפור היציבה, שיווי המשקל והגמישות והתמלאות באנרגיות.

ויניאסה יוגה- תרגול רגוע יחסית, שמושתת על רצף תנוחות בדומה לאשטנגה ושהייה ממושכת בכל תנוחה, דגש על יציבות ונשימה עמוקה.

איינגר יוגה-
השיטה מקפידה על ביצוע מדויק של התנוחות ושהייה ארוכה בכל תנוחה ותנוחה. התרגול איטי יחסית, משום שהמטרה היא להגמיש את הגוף, להגדיל את טווח התנועה ולחזק את היציבה. הדבר נעשה גם באמצעות אביזרים שונים, כמו בלוקים ורצועות.

ביקראם יוגה- "יוגה חמה"- יוגה המתבצעת בחדר מחומם ל-38 מעלות. התרגול כולל סדרת תנוחות ותרגילי נשימה והוא כרוך במאמץ אירובי רב. החום אמור להביא לזרימה טובה יותר של הדם ולניקוי רעלים באמצעות הזיעה, וכן השיטה אמורה להביא לשרפת קלוריות מהירה ולחיטוב הגוף.

שיבננדה יוגה- שיטה מקיפה המחייבת שינוי אורח החיים, כולל מעבר לתזונה צמחונית. התרגול הגופני כולל תרגול נשימות והרפיה ארוכה ושם דגש על איזון ויציבות הגוף. בנוסף השיטה כוללת תרגול מדיטציות וטכניקות ריכוז.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: