טיפול פסיכודינמי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול פסיכודינמי טיפול פסיכודינמי, הנקרא בקיצור טיפול דינמי, הוא טיפול רגשי המתנהל כשיחה בין המטפל/ת למטופלת. שמו של הטיפול ניתן לו משום שמדובר על טיפול שמתבסס על הדינמיקה הפנימית של נפש המטופלת.

למעשה, מדובר על הכוחות הפסיכולוגיים שבנפש המטופלת המשפיעים על רגשותיה, מחשבותיה והתנהגותה. לא תמיד הכוחות הפועלים במעמקי הנפש מודעים ולכן חלק ממטרת הטיפול היא להעלות את התהליכים הלא מודעים למודעות כדי שניתן יהיה להבין אותם ולהתמודד עמם.

הטיפול הפסיכודינמי בהשוואה לטכניקות טיפול קצרות טווח

על מנת להגיע לתכנים הלא מודעים המסתתרים במעמקי נפשה של המטופלת, לחשוף אותם ולהתמודד עמם, נדרשת תקופת טיפול ארוכה. במקרים רבים מדובר על טיפולים הנמשכים שנים רבות ואף עשרות שנים. זהו למעשה המאפיין המרכזי המבדיל את הטיפול הפסיכודינמי מטיפולים אחרים שנקראים באופן כללי טיפולי קצרי מועד, קצרי טווח או טיפולים ממוקדים.

המצדדים בטיפול הפסיכודינמי טוענים שלמרות שניתן אכן להביא לשינוי ממוקד בחיי האדם באמצעות טיפול קצר מועד, הרי שלא ניתן לבצע באמצעות טיפולים קצרי מועד שינוי עמוק ומהותי שיבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים של המטופל. מצד שני, אלו שמתנגדים לטיפול הפסיכודינמי, טוענים כי מדובר על טכניקת טיפול שכבר לא מתאימה לקצב החיים של האדם המודרני.

העיקרון המנחה של הטיפול הפסיכודינמי

הטיפול הפסיכודינמי מבוסס על התפיסה לפיה האדם הוא מכלול מורכב והוליסטי ולא רק צבר של תסמינים שיש לטפל בהם. לפיכך, מטרת העל של הטיפול היא לטפל במטופלת ולא בתסמין ממנו היא סובלת.

כך למשל כאשר אישה מגיע לטיפול הפסיכודינמי משום שהיא סובלת מדיכאון, הטיפול לא מתמקד באופן ספציפי בדיכאון, אלא מרחיב את היריעה ומתייחס לתחושות אשמה נסתרות, לתחושות של ריקנות וחוסר כיוון, לאירועים של אובדן בעבר הרחוק, הקרוב או בהווה ועוד.

הטיפול הפסיכודינמי בנוי באופן כזה שהוא מספק מקום מיוחד לתהליכים נרחבים שאינם בהכרח ממוקדים או מודעים במטרה לאפשר למטופל לצמוח מבחינה אישיותית כוללת. לפי המצדדים בשיטה זו כך ורק כך ניתן לא רק לטפל בתסמין ובהקשרים העמוקים שלו, אלא למנוע את ההישנות שלו בעתיד.

התהליכים בטיפול הפסיכודינמי

במהלך הטיפול הפסיכודינמי המטפל מעודד את המטופלת לבטא את הרגשות שלה ומשפר את היכולת שלה להיות מודעת לכך שקיימים בה רגשות סותרים. בנוסף לכך, המטפל מסייע למטופלת לזהות את ההגנות שבהן היא משתמשת מדי יום ביומו במהלך החיים במטרה להימנע מלגעת בנקודות הכואבות לו בנפשו. כמו כן, במהלך הטיפול הפסיכודינמי המטפל פועל לזיהוי של דפוסי התנהגות מסוימים ולחשיפה שלהם וכן קיימת התמקדות מיוחדת בעברה של המטופלת.

בניגוד לטיפולים קצרי מועד, מושם דגש חזק מאוד בטיפול הפסיכודינמי על היחסים שבין המטפל למטופלת וכן מושם דגש חזק על הפנטסיות של המטופלת באמצעות דיאלוג אסוציאטיבי פתוח, פענוח חלומות, התייחסות לתשוקות נסתרות ועוד.

כיצד מתנהל הטיפול הפסיכודינמי?

כפי שציינו, הטיפול הפסיכודינמי מתנהל באמצעות שיחות בין המטפל למטופלת. בדרך כלל הטיפול נמשך כחמישים דקות בממוצע ולרוב מדובר על פגישות שבועיות אם כי ישנם גם טיפולים שבהם הפגישות מתנהלות בתדירות גבוהה יותר.

לרוב השיחות מתנהלות כשהמטפל והמטופלת יושבים זה מול זה בקליניקה, בסביבה נעימה ונטולת רעשים חיצוניים או הפרעות ויזואליות בולטות לעין. במקרים מסוימים הגישה הפסיכודינמית משולבת בטכניקות אחרות, אך במידה ומדובר על טיפול פסיכודינמי טהור, לרוב הטיפול נמשך למעלה משנה.

ראו גם:
מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: