חתולים ונשים בהריון – מיתוסים מול מציאות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חתולים ונשים בהריון - מיתוס מול מציאותישנו מגוון רחב של מיתוסים הקשורים לתקופת ההריון, שגורמים לא אחת לבלבול רב בקרב נשים הרות. במאמר שלפניכם נעסוק באחת מהמיתוסים הרווחים ביותר, הקשור לטפיל הנקרא טוקסופלסמה גונדי.

טפיל זה הוא טפיל חד תאי שבדרך כלל ניתן למצוא במעיים של חתולים. באופן עקרוני ישנם בעלי חיים רבים שיכולים לשמש כמאכסנים עבור הטפיל, אך רק החתול הוא מאכסן סופי או אמתי של הטפיל ורק בו מתבצעת הרבייה המינית שלו.

מדוע המחלה מסוכנת בעיקר לנשים בהריון?

ראשית, חשוב לציין כי בניגוד ללא מעט מיתוסים המבוססים על אמונות תפלות או סיפורי אגדה, במקרה הזה מדובר במיתוס המבוסס על נתונים שיש בהם לא מעט מן האמת. הכוונה היא לכך שהידבקות בטפיל טוקסופלסמה גונדי במהלך ההריון, עלולה בהחלט לסכן את העובר. למעשה, מאחר והטפיל מסוגל לעבור את מחסום השלייה בקלות רבה, הרי שהוא יכול לגרום אף למוות תוך רחמי.

בנוסף, הטפיל יכול לגרום למגוון רחב של בעיות הן בעובר והן בצאצא לאחר הלידה כמו לדוגמה זיהומים בעיניים, כבד מוגדל, טחול מוגדל, עיוורון, פרכוסים, הצטברות נוזלים במוח, צהבת, קשיי למידה, פגיעה בשמיעה ועוד. ככל שגיל ההריון צעיר יותר, כך הסיכויים להידבקות העובר נמוכים יותר (עשרה אחוז בשליש הראשון לעומת שישים אחוז בשליש האחרון), אך ככל שההדבקה מתרחשת מוקדם יותר, כך הנזקים הפוטנציאליים חמורים יותר.

כיצד מתבצעת ההדבקה בחתולים?

החתול נדבק בטפיל על ידי אכילת בשר נא, המזוהם בטפיל או באמצעות מגע עם ביצי הטפיל בארגז החול למשל. כמו כן, חתולה הנושאת את הטפיל בדרך כלל תעביר אותה לעוברים שהיא נושאת ברחמה. לאחר שהטפיל מתמקם במערכת העיכול של החתול, הוא נצמד לדפנות המעי ומתחיל להתרבות תוך שהוא יוצר ביצים או ציסטות מיקרוסקופיות שמופרשות בצואה.

בשלב הראשון הביצים של הטפיל אינן מדבקות כלל, אך תוך יממה אחת עד שתי יממות לכל היותר הן יכולות בהחלט לגרום להדבקה. מדובר בביצים עמידות במיוחד, שיכולות להדביק אפילו מספר חודשים לאחר שהופרשו. ברוב המוחלט של המקרים החתול שנדבק בטפיל יפריש את הציסטות בצואה במשך שבועיים, אך לאחר מכן לא ישוב להפריש את הציסטות ולו פעם אחת.

כיצד מתבצעת ההדבקה בבני אדם?

בבני אדם ולצורך העניין בשאר היונקים, מחזור החיים של הטפיל מתנהל מחוץ למעי, שכן הוא פולש לרקמות אחרות ומתרבה בהן באין מפריע בדגש על מערכת העצבים והשרירים. עם זאת, בדומה לצורת ההדבקה בחתולים, גם בני אדם עלולים להידבק בטפיל על ידי אכילה של בשר נא. דרכי הדבקה נוספות הן אכילה של ירקות לא שטופים או מגע בין צואה מזוהמת של חתול עם הפה. כמו כן, הציסטות יכולות לשהות באדמה במשך זמן רב ולכן גם עבודה בגינה ללא כפפות ומגע בין היד לפה מבלי לשטוף את הידיים, מגדיל את הסיכון להידבק במחלה.

כיצד ניתן לצמצם את הסיכוי להדבקה?

באמצעות בדיקת דם פשוטה ניתן כיום לבדוק האם האישה נדבקה בעבר בטפיל או לא וכן לבדוק האם היא חולה בזמן הבדיקה. אם מתברר כי האישה טרם נחשפה לנגיף, הרי שעליה לנקוט במשנה זהירות מיוחד במשך כל תקופת ההריון. להלן מספר דרכים בהן ניתן לנקוט על מנת להפחית את הסיכוי להידבקות:

  • מומלץ לתת לבן הזוג לנקות את ארגז החול.
  • אם מדובר באישה החיה לבד, מומלץ לנקות את ארגז החול עם כפפות בלבד ולהקפיד על שטיפת הידיים לאחר פינוי הצואה מהארגז.
  • מאחר והביצים הופכות למדבקות תוך יממה בלבד, מומלץ מאוד להקפיד על פינוי הצואה מדי יום ביומו.
  • יש להימנע מאכילת בשר נא במהלך ההריון.
  • יש להקפיד היטב על שטיפה של פירות וירקות לפני האכילה.
  • לאחר סירוק החתול או ליטוף החתול יש להקפיד על שטיפת ידיים באופן מידי ובכל מקרה להימנע ממגע בין היד שנגעה בחתול לבין הפה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: