חוסר איזון הורמונאלי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוסר איזון הורמונאלי

חוסר איזון הורמונאליללא קשר לגיל, הורמונים של אישה עובדים יחד כמו סימפוניה. אם חלק אחד בתזמורת אינו מתפקד כראוי, המנגינה הנוצרת אינה מכוונת. תסמינים של חוסר איזון הורמונאלי אצל נשים עלולים לשבש את החיים, וכל אישה צריכה להיות מודעת למצבה האישי ולזהות בזמן את הסימנים.

החדשות הטובות הן כי נשים יכולות להיות חופשיות מתסמיני הורמונים משובשים כמו גם מתסמיני גיל המעבר. שילוב של תזונה נכונה והקפדה על כושר גופני מוביל לאיכות חיים טובה יותר לקראת ההזדקנות.

הגורמים לחוסר איזון הורמונאלי

בעיות הורמונים נפוצות למדי בקרב נשים. הגיל הוא חלק מהגורמים, ובעיקר גיל המעבר, אך גם בעיות במחזור החודשי, בעיות בבלוטת התריס וסוכרת עלולים להיות הסיבה. גורם נפוץ יותר הוא שימוש בגלולות למניעת הריון, אשר משבשות את הכימיה של הגוף, ובנוסף, הריון בתדירות גבוהה מהווה אף הוא גורם לשינויים באיזון ההורמונאלי.

למרות שלחלק מהנשים יש נטייה גנטית לחוסר איזון הורמונאלי, כאשר מדובר בשינויים כימיים בגוף, הגורם לחוסר שליטה על ההורמונים עלול להיות ניהול אורח חיים שאינו תקין, כגון דפוסי שינה לא עקביים, מתח נפשי, חוסר פעילות גופנית ותזונה לקויה שכוללת צריכת קלוריות מוגברות.

מאפיינים ותסמינים

חוסר איזון הורמונאלי אצל נשים מציג את עצמו בדרך כלל כדימום שאינו סדיר או כבד מהנרתיק. שינויים קיצוניים במצב הרוח בתקופות מסוימות מידי חודש מהווה אף הוא סימן נוסף לחוסר אחידות של הורמונים, אשר עלול לכלול תסמונת טרום וסתית.

בנוסף, תסמיני חרדה, אובדן תיאבון, נדודי שינה וחוסר ריכוז עלולים להתבטא אצל נשים הסובלות מחוסר איזון הורמונאלי, לצד תסמינים כגון עלייה פתאומית במשקל, חשק מיני מופחת, יובש בנרתיק, חום גבוה והזעות לילה. יש להתייעץ עם הרופא כאשר מופיעים תסמינים אלו.

אבחון

הרופא יבצע בדיקות דרך השתן, הרוק או הדם, על מנת לקבוע אבחנה מדויקת ולהכין תכנית טיפול. חשוב ליידע את הרופא לגבי כל התסמינים של חוסר איזון הורמונאלי, מוקדם ככל הניתן, על מנת לטפל בהקדם ולמנוע סיבוכים.

טיפולים לחוסר איזון הורמונאלי

אם מדובר בתסמינים שאינם חמורים מידי, אישה יכולה להתנהל באופן שגרתי בחיי היומיום גם ללא טיפול או תרופות. יחד עם זאת, הרופא ימליץ על שינויים בסגנון החיים על מנת לטפל בתסמינים או להפחיתם. במקרים מסוימים, הוא ירשום תרופות על מנת להשיב את ההורמונים לשיווי משקל. בין היתר, ימליץ הרופא על הטיפולים הבאים:

שינויים באורח החיים – לעיתים שינויים אלו מצמצמים את הסיכון של חוסר איזון הורמונאלי. תזונה נבונה, פעילות גופנית סדירה ולוח זמנים קבוע של שינה הם דרכים קלות לשמור על כימיה תקינה בגוף.

טיפול תרופתי – הורמונים סינטטיים נקבעים בדרך כלל לטיפול בחוסר איזון הורמונאלי, בהתאם לשינויים המבוצעים באורח החיים. תרופות נוגדות דיכאון כגון רסיטל או אפקסור מצמצמות את התסמינים של ההפרעה, ותרופות אחרות, דוגמת פרמפרו, נקבעות בדרך כלל לתסמיני גיל המעבר בקרב נשים. התרופות הנפוצות ביותר, פרוגסטרון ואסטרוגן סינתטיים, נקבעים על מנת לאזן את ההורמונים.

ראו גם:
מהי בדיקת פרופיל הורמונלי?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: