היפרדות בטנית לאחר לידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

היפרדות בטנית לאחר לידהתשעה חודשים עוברים, יש תאמרנה ארוכים, אחרות אומרות שזה עובר כל כך מהר עד שהפלא שנוצר  יוצא אל העולם. אז נכון שהגוף עובר המון שינויים במהלך החודשים הללו, פיזיים ונפשיים, אך מסתבר שלוקח לו גם לא מעט זמן לחזור לעצמו ויש עוד כל מיני תופעות שעלינו להתמודד איתן לאחר הלידה, שכן במהלכה הגוף חווה סוג של טראומה.

אנטומיית שרירי הבטן

הצד השמאלי והימני של שרירי הבטן הישר בטני עוברים בסוג של קו אנכי מבית החזה עד האזור המכונה עצם החיק. מה שמחזיק את הקו הזה כביכול זו רקמה סיבית שמקשרת ביניהם הנקראת גם רקמת קו האמצע. מה שקורה בזמן הלידה הוא שהאגן חייב לעבור סוג של התרחבות בכדי לאפשר לתינוק לעבור לתעלת הלידה.

מה שקורה הוא שרקמות החיבור מתרככות בעזרתם של ההורמונים רלקסין ופרוגסטרון המופרשים תוך כדי ההריון. לעתים, רקמת החיבור חלשה דיה והיא לא מצליחה לעמוד בלחץ שנוצר כאשר הרחם גדל על שרירי הבטן, תהליך שיכול לגרום לשריר הישר בטני להיפרד לצדדים וזה נקרא היפרדות בטנית.

מי נמצאת בסיכון?

נשים בעלות מבנה גוף קטן, נשים הנושאות תאומים או יותר, נשים ששרירי הבטן שלהן חלשים או כאלה שאינן מבצעות פעילות גופנית באופן קבוע ונשים שעברו ניתוח קיסרי נמצאות בסיכון גבוה יותר להיפרדות שרירי הבטן בזמן ההריון או אחרי הלידה.

למה זה עלול לגרום?

היפרדות בטנית בזמן ההריון ואחרי הלידה עלולה להגביר את העומס על רצפת האגן ולהחלישה. התוצאה – כאבי גב.

איך מונעים היפרדות בטנית?

  • הימנעי מביצוע כפיפות בטן המפעילות את שרירי הבטן וגורמות לקיצור, מה שמעודד את הגברת ההיפרדות.
  • הימנעי מתרגילים אלכסוניים וקימורים המפעילים לחץ על שרירי האלכסונים.
  • בצעי מגוון של תרגילים המסייעים בחיזוק שרירי הבטן ורצפת האגן, יש המון סוגים של תרגילים כאלה ברחבי הרשת וניתן גם לצפות בסרטונים ערוכים ביוטיוב ולתרגל מדי יום.
  • בישיבה על האסלה, הימנעי מלחיצות חזקות וגם בלידה עצמה, אין צורך ללחוץ בחוזקה. זכרי שעלייך לנשום תוך כדי הלחיצות בזמן הלידה.
  • נסי להימנע ממאמץ ומסחיבה של דברים כבדים. אם את מרימה משהו, עשי זאת עם כיפוף של הברכיים ולא מהגב התחתון.
  • נשמי נשימות עמוקות ואספי את שרירי רצפת האגן בכל הזדמנות, תוך שאת מקפידה על התארכותו של הגב התחתון.

איך אדע אם יש לי היפרדות בטנית כבר בזמן ההריון?

שכבי על גבך (עדיף על הרצפה או על מזרן התעמלות) כאשר הברכיים כפופות ומצביעות לכיוון התקרה. כפות הרגליים והברכיים ברוחב האגן. שימי שתי אצבעות סנטימטר מתחת לטבור בקו מקביל לקו החגורה של המכנס תוך כדי שאת אוספת את הבטן בנשימה והרימי את ראשך.

נסי להכניס את שתי האצבעות במרווח אשר נוצר בזמן העלייה בין שרירי הבטן האורכיים. אם המרווח הוא קטן, סימן שאין לך היפרדות בטנית אך אם הוא גדול – מעל 2.5 אצבעות, כנראה שיש היפרדות. חזרי על הבדיקה לאחר הלידה. אם את לא בטוחה, מומלץ להיעזר ברופא או באיש מקצוע שייסיעו לך להבין האם יש לך היפרדות בטנית.

אחרי הלידה

אם יש לך היפרדות בטנית תוכלי להמשיך ולתרגל את התרגילים השונים, אך רק לאחר שעברו 6 שבועות מהלידה עצמה. עד אז אמורה להתבצע סגירה טבעית של ההיפרדות. מומלץ לבצע את התרגילים בהדרגה, שלב אחר שלב. זכרי גוף שלך נמצא בתקופת החלמה ולכן מאמץ מיותר עלול לגרום לנזק נוסף.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן