דלקת של החצוצרה

דלקת בחצוצרה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלקת בחצוצרה

דלקת בחצוצרהאישה הסובלת מדלקת של החצוצרה עשויה לחוות קושי של ממש להיכנס להיריון. אך לא רק בעיות בפוריות עלולות לגרום לדלקת זו. הגורמים עשויים לכלול פגיעה בחצוצרות או בשחלות, עד כדי כך שיהיה צורך בפתרון ניתוחי.

מאמר זה בוחן מהן הסיבות להתפתחות דלקת באזור החצוצרה, מהן ההשלכות, וכיצד ניתן למנוע וכן גם לטפל כאשר מצב זה מאובחן.

הגורמים לדלקת החצוצרה

מספר סיבות שעלולות להוביל להתפתחות דלקת של החצוצרה. הגורם העיקרי הוא תוצאה של הידבקות במחלות מין. רבות ממחלות המין עלולות להביא להופעת דלקת וראוי לציין כי בשנים האחרונות אכן חלה עליה בשכיחות מחלות מין על רקע חיידקי – כגון עגבת, זיבה ואחרות. אך מלבד מחלות המין כסיבה מרכזית, עשויה להיווצר הדלקת גם על רקע חיידקי אחר, לרבות חיידקים המצויים באופן טבעי בגופה של האישה.

כשחיידקים עוברים ממקומם הטבעי, למשל מאזור הנרתיק או הרחם אל החצוצרות, עשויה להופיע דלקת. ההנחה היא כי שימוש בהתקן תוך רחמי מהווה סיבה ראויה לציון לדלקת של החצוצרה. עוד גורמים שעשויים להביא לכך כוללים למשל הפלה או אפילו לידה רגילה. ומהי שכיחות הדלקת הזאת? ההערכה מדברת על כאחוז אחד מקרב הנשים.

מתסמיני דלקת החצוצרה: כאבים באזור הבטן

מקצת הנשים לא מדווחות כלל על כאבים המתלווים לדלקת של החצוצרה. עם זאת, בדרך כלל יופיע כאב בעיקר באזור הבטן ובפרט בבטן התחתונה. הכאב עשוי להיות מודגש בשעת פעילות וכן כאשר מקיימים יחסים.

עשוי להופיע גם דימום המורגש או נראה שונה מזה המוכר מימי המחזור החודשי הרגיל. יש לציין כי אישה שסבלה בעבר מדלקת של החצוצרה נמצאת בסיכון מוגבר להופעת דלקת זאת בשנית.

אבחון וזיהוי דלקת החצוצרה

זיהוי מצב דלקתי בחצוצרה יחל על פי רוב עקב תלונה של האישה, על רקע הכאבים. הגניקולוג יבצע לרוב בדיקה פנימית ויזהה את הדלקת ללא צורך בפעולה מסובכת יותר. במידה ויש ספק, ניתן להיעזר במצלמה בשילוב סיב אופטי בכדי לבחון מקרוב את אזור החצוצרה, הרקמות הסמוכות, הרחם.

הרופא יחפש סימנים לדלקת – כגון אדמומיות, נפיחות, הפרשות. באותה הבדיקה ניתן אף לקחת דגימה לצורך בדיקת מעבדה – לזיהוי החיידק האשם בדלקת.

חשיבות היחסים המוגנים

רופאי נשים מדגישים כי סיבה מרכזית להופעת דלקת של החצוצרה היא קיום יחסי מין לא מוגנים עם בני זוג מרובים. חשוב, אם כן, להקפיד על אמצעי הגנה מתאימים גם מסיבה זו ולא רק בשל חוסר רצון להיכנס להיריון, למשל.

למרות שניתן להניח כי רק שימוש בקונדום יביא להקטנה ממשית בסיכון להופעת הדלקת, עולה כי גם אמצעי הגנה אחרים, לרבות גלולות למניעת היריון, מפחיתים את הסיכון באופן ניכר.

חשוב לטפל מוקדם בדלקת בחצוצרה

בדיוק כפי שדלקת באזור החצוצרה עשויה להיות תוצאה של נדידת חיידקים מאזור הנרתיק או הרחם, גם הדלקת עצמה עשויה לנדוד ולעבור לאזורים סמוכים. מצב דלקתי עשוי להימצא גם בחצוצרה וגם ברחם עצמו וכן באזורים סמוכים אחרים בגוף האישה.

רופאים מציינים כי הפגיעה עשויה להביא לנזק של ממש לרחם עצמו וידועים גם מקרים שבהם הנזק הגיע אף אל הכבד. אי לכך, חשוב להעניק טיפול מוקדם ככל האפשר בכל מקרה של דלקת, גם ללא כל קשר לבעיות פוריות. הטיפול בדלקת של החצוצרה יהיה בדרך כלל מבוסס על מתן אנטיביוטיקה – בהתאם לסוג החיידק המעורב במצב זה. במידה ומאובחן אבסס יהיה צורך בניתוח להסרתו ובמקרים שבהם הדלקת חריפה במיוחד עשוי להידרש ניתוח לכריתת החצוצרה.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן