תסמונת לב שבור

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסמונת לב שבור"לב שבור" הוא ביטוי פופולרי, שאנשים משתמשים בו בעיקר כדי לתאר מצב של התמודדות עם פרידה כואבת. הביטוי מקושר בדימיוננו בעיקר לילדות בנות 16, שמתמודדות עם פרידה ראשונה.

אך מסתבר, שבאמת יש דבר כזה, לב שבור. כאשר אנחנו מתמודדים עם אובדן (בעקבות פרידה מאדם אהוב, או בעקבות מוות של קרוב), ישנם תהליכים גופניים אמיתיים שמשפיעים על הלב ועל תפקודו. ובאמת, אפשר גם למות מזה. עם זאת, חשוב לציין שתסמונת הלב השבור היא מצב נדיר, והיא מופיעה רק בקרב 1-2% מהסובלים מבעיות לב.

גורמים לתסמונת לב שבור

כאשר אנחנו מוצאים את עצמנו במצב קיצוני של אובדן, המח שלנו מפריש כל מיני חומרים, שקשורים להתמודדות, ולרגשות. החומר המרכזי ביניהם הוא אדרנלין. האנדרנלין מאפשר לנו מצד אחד להמשיך לתפקד, לחוש ולהתמודד. מצד שני, כמות האדרנלין העצומה והפתאומית, עלולה לפגוע בתתפקוד הלב. שריר הלב, על מנת להתמודד עם כמות האדרנלין, נכנס למצב של רגיעה, וחלק מהרקמה שלו מושבתת.

מחקרים מראים שישנם מאפיינים גנטיים ששמים אנשים מסויימים בסיכון מוגבר לאירועים של לב שבור. כמובן, שישנה גם השפעה פסיכולוגית, שקובעת את תגובתו של אדם למצבי משבר ואובדן, וגם לנטייה זו יש השפעה על הסיכוי ללקות בתסמונת הלב השבור.

סימפטומים של לב שבור

כאשר הלב נכנס לאותו מצב של "שביתה חלקית", האדם מרגיש סימפטומים שדומים לאלה שמופיעים במצב של התקף לב. התחושה היא של כאבים בחזה, פגיעה בסדירות קצב הלב, תחושת קוצר נשימה ותחושה כללית של חולשה. התסמינים הללו עשויים לעבור לאחר מספר דקות, כך שהאדם לא ייחס חשיבות רבה, וגם הנזק שנגרם ללב אינו משמעותי.

במקרים קיצוניים יותר, תגובתו של הלב לעומס האדרנלין הפתאומי תהיה ארוכה ומשמעותית יותר. האדם נכנס לטכיקרדיה (קצב לב מהיר ולא סדיר), חוסר הנוחות בחזה הופכים לכאבים של ממש, ויש צורך בהתערבות רפואית מיידית, על מנת למנוע התפתחות של התקף לב או של דום לב.

אבחון תסמונת לב שבור

תנאי בסיסי לקיומה של התסמונת, היא אירוע של אובדן או של דחק קיצוני לפני הופעת הסימפטומים הלבביים (סימפטומים דומים יכולים להופיע בכל מיני מצבים אחרים, אך לב שבור הוא מצב בו מקורם של הסימפטומים, כפי שתואר, מהפרשת יתר של הורמונים וכימיקלים כתוצאה מהמשבר או האובדן).

כדי לברר האם האדם סובל מאירוע לבבי שנובע כתוצאה משברון לב, יערוך הרופא סדרה של בדיקות. יש לציין, שהסימפטומים שתוארו יכולים גם לנבוע מהתקף חרדה או מהמצב הרגשי הקיצוני, ויש לאבחן האם ישנה פגיעה אמיתית בתפקוד הלב שמצריכה התערבות רפואית.

הרופא בוחן את ההסיטוריה הרפואית בכלל והלבבית בפרט של החולה, וכן מתבצעת בדיקת אק"ג אשר מדגימה את פעילות הלב באמצעות קליטת אותות חשמליים, וכך מאפשרת לטכנאי ולרופא לעקוב אחר סדירות פעילות הלב. בבדיקות דם, ימצאו אצל אנשים הסובלים מתסמונת הלב השבור חריגות ברמות האדרנלין, וברמות האנזימים שאמורים לפרק את אותם חומרים בדם. בדיקה נוספת היא צילום חזה, שנותנת הערכה לגבי שינויים במבנה הלב.

טיפול בתסמונת לב שבור

חשוב להבין, שתסמונת לב שבור נובעת משילוב בין רגישות לבבית, לבין גורמי חיים ופסיכולוגיה של הפרט. הטיפול דורש הן התערבות רפואית, בדרך כלל באמצעות תרופות להפחתת לחץ דם או חוסמי בטא. ברב המקרים, ישנו מקום גם להתערבות פסיכולוגית, על מנת להוריד את המתח בו האדם נמצא, ולעזור לו להתמודד עם המציאות החדשה של חייו. התערבויות כאלה יכולות להציל חיים, ויכולות גם למנוע את ההתקף הבא של תסמונת הלב השבור.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן